Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Czerwony dywan i kompania honorowa - nie wszędzie na świecie przywódca ścigany międzynarodowym listem gończym mógłby się czuć tak komfortowo, ale w Chinach Putina witano jak przyjaciela.

- To kamień milowy w rozwoju naszych stosunków. Przez ostatnich 75 lat Rosja i Chiny ramię w ramię budowały nową drogę dwóch sąsiadujących mocarstw, pełną wzajemnego szacunku i współpracy owocnej dla obu stron - mówi prezydent Chin Xi Jinping.

Bez tej "owocnej współpracy" Putin nie byłby w stanie przetrwać międzynarodowej izolacji. Pekin to teraz dla niego kierunek numer jeden. W pierwszą podróż zagraniczną po kolejnym zaprzysiężeniu zabrał ze sobą najważniejszych ministrów.

- Możemy być dumni z tego, że relacje Rosji i Chin są na najwyższym poziomie w historii i osiągnęliśmy szczere, strategiczne partnerstwo - mówi prezydent Rosji Władimir Putin.

Zachód apeluje do Xi Jinpinga

To "szczere partnerstwo" martwi sojuszników Ukrainy, którzy apelują do Xi, by wykorzystał swoją pozycję i zmusił dyktatora do zakończenia wojny. Na razie bez skutku. Chinom opłaca się uzależnianie Rosji.

CZYTAJ TAKŻE: Putin przyjęty z honorami w Pekinie. "Pokaz jedności sojuszników"

- Na pewno sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo, dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny. Sam fakt, że Rosja obecnie ma ponownie inicjatywę strategiczną na tej wojnie i że może tę wojnę wygrać, to jest to pośrednia zasługa Chin - komentuje dr hab. Michał Lubina, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rosjanie próbują przełamać linię frontu

Rosjanie w ciągu ostatniego tygodnia zajęli w Ukrainie ponad 270 kilometrów kwadratowych. To największy obszar zdobyty przez nich od półtora roku.

- Pomoc Stanów Zjednoczonych jest dla nas kluczowa, ale przerwa w dostawach broni miała poważny wpływ na sytuację na froncie i widzimy tego konsekwencje. Sytuacja na polu walki postępuje szybciej, niż byśmy chcieli - informuje Serhij Rachmanin, członek Komisji Ukraińskiego Parlamentu do Spraw Bezpieczeństwa Narodowego.

Widzą to też Amerykanie, którzy według "New York Timesa" martwią się, że obecne postępy Rosji mogą przesądzić o dalszych losach tej wojny.

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjska ofensywa w obwodzie charkowskim. "Otwiera się nowy front wojny"

Prezydent Ukrainy odwołał wizyty zagraniczne i ruszył do Charkowa, gdzie Rosjanie próbują przełamać linię frontu.

- Naszym oddziałom udało się częściowo ustabilizować sytuację. Okupanci, którzy wdarli się do obwodu charkowskiego, zostali zniszczeni wszelkimi możliwymi sposobami, dronami, artylerią, siłami naszej piechoty - podkreśla Wołodymyr Zełenski.

Rosjanie walczą o przyczółek w Wowczańsku, gdzie trwa dramatyczna ewakuacja cywilów. Instytut Studiów nad Wojną twierdzi, że Rosja planuje stworzyć w obwodzie charkowskim 10-kilometrową strefę buforową, przez co Charków znalazłby się w zasięgu ich artylerii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS