Rządowe dotacje nie pomagają. Dramatyczny wzrost zadłużenia szpitali

18.09.2019 | Rządowe dotacje nie pomagają. Dramatyczny wzrost zadłużenia szpitali
18.09.2019 | Rządowe dotacje nie pomagają. Dramatyczny wzrost zadłużenia szpitali
Marek Nowicki | Fakty TVN
18.09.2019 | Rządowe dotacje nie pomagają. Dramatyczny wzrost zadłużenia szpitaliMarek Nowicki | Fakty TVN

Ekonomiści SGH zbadali finanse polskich szpitali powiatowych i mówią o dramacie. Długi rosną lawinowo. Miliard złotych, który został dorzucony dwa lata temu, utonął w studni bez dna. Sytuację jeszcze może pogorszyć podniesienie płacy minimalnej.

Sytuacja szpitali powiatowych jest tragiczna. Większość z nich ponosi straty. Niektóre za chwilę nie będą mieć pieniędzy nawet na wypłaty dla pracowników - alarmują ekonomiści z SGH w raporcie przygotowanym na zlecenie Związku Powiatów Polskich.

- To pokazuje jedną rzecz. Sieć szpitali zaistniała i dalej działa kosztem funkcjonowania szpitali jako takich - mówi Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

- Sieć szpitali w takiej wersji, w jakiej funkcjonuje obecnie, się po prostu nie sprawdza - zgadza się wicepremier Jarosław Gowin.

Sieć została wprowadzona przez rząd Beaty Szydło w październiku 2017 roku. Efekt? Ekonomiści przebadali finanse około połowy szpitali powiatowych w Polsce. Pod koniec 2017 roku stratę przynosiły 62 szpitale powiatowe. Po niemal dwóch latach działania stratę odnotowano już w 107 szpitalach.

- Ta niedogodność polega na tym, że samą organizację sieci szpitali połączono ze zmianą sposobu finansowania. To nie było najszczęśliwsze rozwiązanie. To trzeba skorygować - ocenia Andrzej Sośnierz z PiS.

Autorem rozwiązania jest Konstanty Radziwiłł, poprzedni minister zdrowia.

Zmiany miały wreszcie uzdrowić sytuację finansową szpitali. Jednak przez osiem lat rządów PO-PSL niedofinansowane szpitale powiatowe nie pogrążały się w długach tak szybko, jak teraz.

- W większym stopniu, mniejszym stopniu, ale zawsze mogliśmy się spodziewać na koniec roku zapłaty za nadwykonania. Natomiast w systemie ryczałtowym nie ma zupełnie takiego pojęcia jak nadwykonania, a one są i ryczałt się nie przelicza w żaden sposób - tłumaczy Antoni Juraszek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Żywcu.

Nie ma najnowszych danych

Miliard premiera Morawieckiego za nadwykonania dla szpitali został dorzucony pod koniec 2017 roku i niewiele pomógł. Długi wymagalne szpitali powiatowych zaczęły szybko rosnąć. W 2018 roku wzrosły do 30 procent, czyli do niemal 190 milionów, a w 2019 powiększyły się o kolejne dziewięć procent i wynoszą już 206 milionów złotych.

Są to tylko długi wymagalne szpitali powiatowych i to tylko tych, które wzięły udział w badaniu. Wszystkie długi wszystkich szpitali wynoszą już kilkanaście miliardów złotych.

Ile dokładnie? Nie wiadomo, bo rząd nie chce ujawnić najnowszych danych.

O tym, jak jest źle, świadczy fakt, że premier interwencyjnie dorzucił szpitalom w 2019 roku niemal kolejny miliard złotych dotacji.

Ogromna dziura

Dziura jest jednak ogromna, więc rząd zbiera pieniądze na szpitale gdzie się da. Zbigniew Ziobro deklaruje wsparcie szpitali z Funduszu Sprawiedliwości. Konstanty Radziwiłł mówi o kolejnych miliardach. - Będzie fundusz wsparcia dla szpitali, zwłaszcza szpitali powiatowych. Już jest konkretna kwota trzech miliardów złotych na to przeznaczona - zapowiada Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia.

To nie pomoże, bo od 2020 roku rząd zarządził podniesienie pensji minimalnej do 2600 złotych.

- Nikt o tym nie mówi, że jest jednak lwia część pracowników w naszych szpitalach, które mają dzisiaj 2200, 2400 brutto i jeżeli to zwiększymy do 2600 złotych, a do tego będzie dołożona wysługa, a w naszych szpitalach to są pracownicy, którzy mają wszyscy prawie 20 procent, więc średnio 800, 900 złotych trzeba będzie dołożyć na każdy etat dla tej grupy. No i mówimy, że jak to już się stanie 1 stycznia, no to praktycznie nastąpi lawinowa upadłość naszych szpitali - przekonuje Andrzej Płonka, przewodniczący Związku Powiatów Polskich.

Partia rządząca wie o tym dobrze, więc w środę padła kolejna obietnica. Jarosław Kaczyński zapowiedział poniesienie nakładu na zdrowie do poziomu powyżej 6 procent PKB.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS