Bez nich operacje "nie będą możliwe do przeprowadzenia". "Dramatyczne niedobory" anestezjologów

Aktualizacja:
W szpitalach brakuje anestezjologów. "Deficytowa specjalizacja"
W szpitalach brakuje anestezjologów. "Deficytowa specjalizacja"
Fakty w Południe
W szpitalach brakuje anestezjologów. "Deficytowa specjalizacja"Fakty w Południe

Dramatyczne dane dotyczące anestezjologów w polskich szpitalach. Jest ich zdecydowanie za mało, a bez nich duże zabiegi operacyjne nie są możliwe do przeprowadzenia. Są miejsca, gdzie jeden anestezjolog przypada na 10 tysięcy osób.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Bez nich żaden zabieg nie odbyłby się bezboleśnie, ale anestezjologów w polskich szpitalach jest zdecydowanie za mało.

- Jak ich zabraknie, to w większości przypadków duże zabiegi operacyjne nie będą możliwe do przeprowadzenia. Zaburzone będzie funkcjonowanie bloku operacyjnego - mówi Konrad Jarosz, anestezjolog ze Szczecina.

W całej Polsce jest 6872 anestezjologów, z czego 1266 ma powyżej 65 lat.

Praca anestezjologa to nie tylko blok operacyjny. - Realizacja na intensywnej terapii, każda resuscytacja, poradnia leczenia bólu - wymienia prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. - Niewielka liczba anestezjologów, bo tak trzeba powiedzieć, utrudnia realizację świadczeń medycznych w bardzo szerokim zakresie - dodaje.

Przekładając to na liczby, na każde sto tysięcy Polaków przypada około 15 anestezjologów. Są miejsca w Polsce, gdzie nie ma ich nawet tylu. W województwie podkarpackim na sto tysięcy mieszkańców przypada 10 anestezjologów, czyli jeden na 10 tysięcy osób.

- Lekarzy anestezjologów jest zdecydowanie za mało. Zresztą, jest to deficytowa specjalizacja, jak każda inna w naszym kraju. Liczba lekarzy daleko odbiega od średniej unijnej - tłumaczy prof. Matyja.

Pielęgniarka zamiast anestezjologa

Z problemem braku anestezjologów borykało się już kilku ministrów zdrowia. - Mieliśmy dramatyczne niedobory kadr i mamy jeszcze te niedobory - przyznaje minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Częściowo zmieniamy funkcjonowanie anestezjologów, choćby takie rzeczy jak znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie, gdzie do tej pory był jeden anestezjolog na jedną pacjentkę. W tej chwili, po przeszkoleniu, położne już mogą prowadzić tę pacjentkę po założeniu znieczulenia - dodaje jednak.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku od zaraz zatrudniłby 16 anestezjologów. - Brak anestezjologów jest odczuwalny we wszystkich szpitalach w Polsce, więc nawet, jak byśmy chcieli zatrudnić, to nie ma ich skąd wziąć, bo każdy szpital chętnie zatrudniłby anestezjologów - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy szpitala.

Szpitale starają się organizować pracę tak, by pacjent braku lekarzy nie odczuł, ale nie wszystko da się zaplanować.

- Okres wakacji, kiedy nasi pracownicy chcą iść na urlop, okres zimowy, kiedy są infekcje, szkolenia, wyjazdy. Incydentalnie pojawiają się sytuacje, że musimy przesuwać operacje planowe - mówi Malinowska-Olczyk.

W szpitalu klinicznym w Szczecinie, gdzie jest 17 sal operacyjnych, zespół anestezjologów liczy 50 osób, a mimo to lekarze nadal pracują około dwustu godzin miesięcznie.

Nie ma danych, które pokazują, ilu z czynnych polskich anestezjologów pracuje poza granicami kraju.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS