"Obawiam się, że zadłużenie szpitali rośnie", ale danych nie ma. Ministerstwo ich nie opublikowało

06.09.2019 | "Obawiam się, że zadłużenie szpitali rośnie", ale danych nie ma. Ministerstwo ich nie opublikowało
06.09.2019 | "Obawiam się, że zadłużenie szpitali rośnie", ale danych nie ma. Ministerstwo ich nie opublikowało
Marek Nowicki | Fakty TVN
06.09.2019 | "Obawiam się, że zadłużenie szpitali rośnie", ale danych nie ma. Ministerstwo ich nie opublikowałoMarek Nowicki | Fakty TVN

Dane o zadłużeniu szpitali zawsze były oficjalnie publikowane, w tym roku ich brak. Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie udziela odpowiedzi na pytanie ile wynosi dług całkowity szpitali, a ile wynosi dług wymagalny.

Jak obecnie wygląda kondycja finansowa polskich szpitali? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy na stronach resortu zdrowia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie opublikował zestawienia danych dotyczących zadłużenia szpitali w pierwszym kwartale 2019 roku.

- Te dane, nowe, za pierwszy kwartał, nie pojawiły się ani w czerwcu, ani w lipcu, ani w sierpniu. Więc poprosiłam ministerstwo o odpowiedź, kiedy będą. I okazuje się, że na razie nie nie wskazuje na to, że mają w ogóle być opublikowane - skomentowała Aleksandra Kurowska z portalu Politykazdrowotna.com.

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko i Łukasz Szumowski nie chcieli w piątek odpowiedzieć, ile wynosi dług całkowity szpitali, a ile wynosi dług wymagalny.

Profesor Alicja Chybicka, członek sejmowej Komisji Zdrowia, nie jest zdziwiona brakiem odpowiedzi ze strony ministerstwa.

- Przecież wielu rzeczy się nie publikuje, również takich, które zgodnie z prawem powinny być opublikowane, jak dokumenty sejmowe. Obawiam się, że zadłużenie szpitali rośnie, pewnie jest teraz większe niż 11,2 mld zł (tyle wynosiło pod koniec 2016 roku - przyp. red). Zamykają się oddziały właśnie z powodu zadłużenia, braku personelu - stwierdziła profesor Alicja Chybicka z sejmowej Komisji Zdrowia, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Dane z lat ubiegłych

Według danych z ubiegłych lat zadłużenie szpitali wzrastało dramatycznie. W trzecim kwartale 2018 roku wynosiło ponad 14 miliardów złotych. Ile wynosi w roku 2019 - nie wiemy. Dyrektorzy poszczególnych placówek sygnalizują jednak, że szpitale notują coraz większe straty finansowe.

- Ponad cztery miliony złotych straty - powiedziała dyrektor Szpitala Bielańskiego Dorota Gałczyńska-Zych.

Dane o zadłużeniu szpitali były publikowane niezmiennie od szesnastu lat.

- To jest dosyć dziwne, bo w między czasie zmieniały się rządy, raz szpitale się bardziej zadłużały, raz mniej, ale nikt dotychczas nie wstrzymywał informacji o tym, jakie zobowiązania mają szpitale - stwierdziła Aleksandra Kurowska z portalu Politykazdrowotna.com.

W otrzymanym mejlu od Ministerstwa Zdrowia napisane jest, że dane podlegają jeszcze korektom. Ostatnia korekta danych za pierwszy kwartał będzie mogła zostać dokonana wraz ze sprawozdaniem za trzeci kwartał.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS