Dane o zadłużeniu szpitali zawsze były oficjalnie publikowane, w tym roku ich brak. Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie udziela odpowiedzi na pytanie ile wynosi dług całkowity szpitali, a ile wynosi dług wymagalny.
Jak obecnie wygląda kondycja finansowa polskich szpitali? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy na stronach resortu zdrowia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie opublikował zestawienia danych dotyczących zadłużenia szpitali w pierwszym kwartale 2019 roku.
- Te dane, nowe, za pierwszy kwartał, nie pojawiły się ani w czerwcu, ani w lipcu, ani w sierpniu. Więc poprosiłam ministerstwo o odpowiedź, kiedy będą. I okazuje się, że na razie nie nie wskazuje na to, że mają w ogóle być opublikowane - skomentowała Aleksandra Kurowska z portalu Politykazdrowotna.com.
Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko i Łukasz Szumowski nie chcieli w piątek odpowiedzieć, ile wynosi dług całkowity szpitali, a ile wynosi dług wymagalny.
Profesor Alicja Chybicka, członek sejmowej Komisji Zdrowia, nie jest zdziwiona brakiem odpowiedzi ze strony ministerstwa.
- Przecież wielu rzeczy się nie publikuje, również takich, które zgodnie z prawem powinny być opublikowane, jak dokumenty sejmowe. Obawiam się, że zadłużenie szpitali rośnie, pewnie jest teraz większe niż 11,2 mld zł (tyle wynosiło pod koniec 2016 roku - przyp. red). Zamykają się oddziały właśnie z powodu zadłużenia, braku personelu - stwierdziła profesor Alicja Chybicka z sejmowej Komisji Zdrowia, posłanka Platformy Obywatelskiej.
Dane z lat ubiegłych
Według danych z ubiegłych lat zadłużenie szpitali wzrastało dramatycznie. W trzecim kwartale 2018 roku wynosiło ponad 14 miliardów złotych. Ile wynosi w roku 2019 - nie wiemy. Dyrektorzy poszczególnych placówek sygnalizują jednak, że szpitale notują coraz większe straty finansowe.
- Ponad cztery miliony złotych straty - powiedziała dyrektor Szpitala Bielańskiego Dorota Gałczyńska-Zych.
Dane o zadłużeniu szpitali były publikowane niezmiennie od szesnastu lat.
- To jest dosyć dziwne, bo w między czasie zmieniały się rządy, raz szpitale się bardziej zadłużały, raz mniej, ale nikt dotychczas nie wstrzymywał informacji o tym, jakie zobowiązania mają szpitale - stwierdziła Aleksandra Kurowska z portalu Politykazdrowotna.com.
W otrzymanym mejlu od Ministerstwa Zdrowia napisane jest, że dane podlegają jeszcze korektom. Ostatnia korekta danych za pierwszy kwartał będzie mogła zostać dokonana wraz ze sprawozdaniem za trzeci kwartał.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24