Pracownicy rosyjskiej telewizji, firma w Tennessee i 10 milionów dolarów. Jest akt oskarżenia

Źródło:
Fakty TVN

Do sądu w Nowym Jorku trafił akt oskarżenia przeciwko pracownikom stacji RT, znanej wcześniej jako Russia Today. Przekazali oni miliony dolarów na szerzenie w USA prokremlowskiej propagandy. Na platformach internetowych ukazały się dziesiątki antyukraińskich tekstów. Okazuje się, że pisanych za rosyjskie pieniądze. Podobnie jak w Ameryce Rosja może działać na całym świecie.

Rosyjska machina propagandowa używa teraz Amerykanów i amerykańskich firm do szerzenia narracji Kremla - wynika z dokumentów przedstawionych przez Departament Sprawiedliwości.

- Russia Today i jej pracownicy, w tym oskarżeni, za 10 milionów dolarów założyli i kierowali firmą w Tennessee, która publikowała treści korzystne dla rosyjskiego rządu - przekazał Merrick Garland, prokurator generalny Stanów Zjednoczonych.

Amerykańskie media twierdzą, że chodzi o firmę Tenet Media, która publikuje programy prawicowych komentatorów. Wśród nich jest Tim Pool, który w maju przeprowadził wywiad z Donaldem Trumpem.

"Jednym z największych wrogów naszego narodu jest obecnie Ukraina"

- Daliśmy Ukrainie jakieś 200 miliardów dolarów i w żaden sposób na tym nie skorzystaliśmy. Dajemy 200 miliardów dolarów krajowi tysiące mil od nas, który napada na Rosję i stawia nas na skraju trzeciej wojny światowej - mówił w jednym ze swoich programów Tim Pool, amerykański komentator polityczny.

Wątki antyukraińskie w programach Poola pojawiają się w często. Teraz on i inni influencerzy przekonują, że sami stali się ofiarami Rosjan, i że nikt nie wpływał na ich poglądy. Trudno w to uwierzyć, słuchając fragmentu jego innego programu.

- Podkreślam ponownie, jednym z największych wrogów naszego narodu jest obecnie Ukraina. Oni rozszerzają tę wojnę i nie zrozumcie mnie źle. Mamy przestępczą część naszego rządu, który ich naciska i prowadzi, i mówi, co mają robić - komentował Tim Pool.

Amerykanie oskarżyli dwoje pracowników RT oraz objęli kilka osób i instytucji sankcjami.

CZYTAJ TAKŻE: Waszyngton oskarża Rosję o wydanie dziesiątek milionów dolarów na rozsiewanie propagandy w USA

Amerykanie obawiają się ingerencji Chin i Iranu w wybory

Kreml wszystkiemu zaprzecza, a Władimir Putin kpi z Amerykanów i wyboru, przed jakim stoją.

- Już mówiłem, że naszym faworytem był obecny prezydent, pan Biden. Usunięto go z wyścigu, ale powiedział swoim zwolennikom, by poparli panią Harris. My też tak zrobimy, poprzemy ją. A po drugie jej śmiech jest tak ekspresyjny i zaraźliwy, że widać, że u niej wszystko w porządku - mówił prezydent Rosji Władimir Putin.

Warto przypomnieć, że według raportu amerykańskiego wywiadu osiem lat temu, cztery lata temu i teraz Kreml chciał i chce wygranej Donalda Trumpa.

- Te wszystkie czynniki kierowane przez Kreml dążą do zmiany i chęci wpływania na to, jak Amerykanie będą głosować, gdy pójdą urn wyborczych - ocenił John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom ostrzega też przed ingerencją Teheranu w wybory. Irańscy hakerzy atakują głównie sztab wyborczy Donalda Trumpa, ale zagrożenie stanowią również działania Chin.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/WILL OLIVER

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS