Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta
Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwartaGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

To kluczowy, a zarazem jeden z ostatnich etapów budowy. W piątek rano w Krapkowicach zaczęły się próby obciążeniowe mostu tymczasowego. Nowy most został ustawiony w niedzielę. Starosta poinformował, że zostanie otwarty w poniedziałek.

- Zdajemy sobie sprawę, że wyznaczone przez nas objazdy - bo udało się uruchomić dwa mosty w niecałe pięć dni po powodzi - są niedoskonałe, a gdyby spadł śnieg, to jeden z nich jest nie do utrzymania, więc to jest kluczowa przeprawa dla mieszkańców - wskazuje Maciej Sonik, Starosta Krapkowicki.

- Przygotowane są rolki do przesunięcia dwóch elementów mostu. Pierwszy element mostu zostanie na te rolki przesunięty za pomocą dźwigu 100-tonowego. Następnie kolejny dźwig będzie ustawiał ten most w osi przeprawy - informuje płk Krzysztof Jaroszek, dowódca 1. Pułku Saperów w Brzegu.

Wcześniej teren trzeba było odpowiednio przygotować do budowy. Most mierzący 39 metrów jest jak dotąd najdłuższą tego typu przeprawą na terenach dotkniętych powodzią. Powstał w sąsiedztwie mostu, który służył mieszkańcom do września, kiedy mocno uszkodziła go powódź. Na uszkodzonym moście położona została kładka dla pieszych, ale o przejeździe samochodem nie mogło być mowy.

CZYTAJ TAKŻE: Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Oddanie alternatywnej przeprawy ogromnie usprawni komunikację w okolicy - podkreślają lokalne władze. - Czas dojazdu służb sześciokrotnie się wydłużył, więc dla bezpieczeństwa mieszkańców to jest ważne, ale to jest również ważne dla codziennego życia, dla funkcjonowania firm, dla dowożenia dzieci do szkół, kursowania komunikacji zbiorowej - wskazuje Maciej Sonik.

Oprócz postawienia samej przeprawy konieczne było wybudowanie także nowych dróg dojazdowych - z innym przebiegiem niż dotychczasowe jezdnie.

Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku
Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Operacja "Feniks" przedłużona

Odbudowa mostów to jedno z najważniejszych działań na terenach spustoszonych przez wielką wodę.

- Decyzję o odbudowie mostów podjęliśmy natychmiast. Takim symbolicznym mostem był most w Głuchołazach, który utrudniał diametralnie funkcjonowanie całej miejscowości, bo dzielił ją na pół - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

W Głuchołazach tymczasowy most został oddany do użytku 25 października. - Tymczasowy most na Białej Głuchołaskiej jest takim symbolem przywracania normalności - komentował w październiku Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Główny most w Głuchołazach otwarty. Poprzedni zniszczyła powódź

Niedawno minister obrony narodowej poinformował o przedłużeniu operacji "Feniks". - Żołnierze, na czele z dowódcą operacji, panem generałem Stańczykiem, będą tutaj do momentu, kiedy wszystko zostanie odbudowane - zapowiada Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prace trwają. - Do świąt jeszcze zdążymy ustawić trzy mosty. Jest to most w Krapkowicach, kolejne mosty w miejscowościach Bielice i Wilkanów - podsumowuje płk Krzysztof Jaroszek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ta ustawa nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, ale wskazuje kierunek. Czasy są takie, że innej drogi niż przygotowanie na kryzys nie ma. Ustawa o obronie cywilnej ma być rewolucją w ochronie bezpieczeństwa ludności. Jest co do niej polityczna zgoda. 

"Rewolucja systemu po latach zaniechań". Miliardy złotych rocznie na obronę cywilną

"Rewolucja systemu po latach zaniechań". Miliardy złotych rocznie na obronę cywilną

Źródło:
Fakty TVN

Pieszy bez odblasku to kierowca bez szansy na szybką reakcję. To prawdziwa zmora na drogach, zwłaszcza o tej porze roku. Dostrzec w takich warunkach osobę w ciemnym ubraniu często graniczy z cudem. Pod Olsztynem nic złego się na szczęście nie stało, ale było naprawdę blisko.

Zmora na nieoświetlonych drogach, a wielu tragedii można uniknąć. Policja apeluje i rozdaje odblaski

Zmora na nieoświetlonych drogach, a wielu tragedii można uniknąć. Policja apeluje i rozdaje odblaski

Źródło:
Fakty TVN

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że wydamy na obronę w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie -powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Izrael zbombardował Jemen, są ofiary śmiertelne. Celem nalotów był port i terminal naftowy. Izraelskie siły zbrojne oskarżyły rebeliantów Huti z Jemenu o wystrzelenie rakiety w stronę Izraela. Konflikt z proirańskimi Huti to kolejny z frontów działań Izraela. Od wielu miesięcy trwa wojna w Strefie Gazy, a organizacja Human Rights Watch zarzuca Izraelowi ludobójstwo na Palestyńczykach, odmawiając im dostępu do wody.

Izrael zbombardował cele leżące 2000 kilometrów od granicy. Odpowiedź na "potężny atak"

Izrael zbombardował cele leżące 2000 kilometrów od granicy. Odpowiedź na "potężny atak"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS