Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta
Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwartaGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

To kluczowy, a zarazem jeden z ostatnich etapów budowy. W piątek rano w Krapkowicach zaczęły się próby obciążeniowe mostu tymczasowego. Nowy most został ustawiony w niedzielę. Starosta poinformował, że zostanie otwarty w poniedziałek.

- Zdajemy sobie sprawę, że wyznaczone przez nas objazdy - bo udało się uruchomić dwa mosty w niecałe pięć dni po powodzi - są niedoskonałe, a gdyby spadł śnieg, to jeden z nich jest nie do utrzymania, więc to jest kluczowa przeprawa dla mieszkańców - wskazuje Maciej Sonik, Starosta Krapkowicki.

- Przygotowane są rolki do przesunięcia dwóch elementów mostu. Pierwszy element mostu zostanie na te rolki przesunięty za pomocą dźwigu 100-tonowego. Następnie kolejny dźwig będzie ustawiał ten most w osi przeprawy - informuje płk Krzysztof Jaroszek, dowódca 1. Pułku Saperów w Brzegu.

Wcześniej teren trzeba było odpowiednio przygotować do budowy. Most mierzący 39 metrów jest jak dotąd najdłuższą tego typu przeprawą na terenach dotkniętych powodzią. Powstał w sąsiedztwie mostu, który służył mieszkańcom do września, kiedy mocno uszkodziła go powódź. Na uszkodzonym moście położona została kładka dla pieszych, ale o przejeździe samochodem nie mogło być mowy.

CZYTAJ TAKŻE: Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Oddanie alternatywnej przeprawy ogromnie usprawni komunikację w okolicy - podkreślają lokalne władze. - Czas dojazdu służb sześciokrotnie się wydłużył, więc dla bezpieczeństwa mieszkańców to jest ważne, ale to jest również ważne dla codziennego życia, dla funkcjonowania firm, dla dowożenia dzieci do szkół, kursowania komunikacji zbiorowej - wskazuje Maciej Sonik.

Oprócz postawienia samej przeprawy konieczne było wybudowanie także nowych dróg dojazdowych - z innym przebiegiem niż dotychczasowe jezdnie.

Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku
Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Operacja "Feniks" przedłużona

Odbudowa mostów to jedno z najważniejszych działań na terenach spustoszonych przez wielką wodę.

- Decyzję o odbudowie mostów podjęliśmy natychmiast. Takim symbolicznym mostem był most w Głuchołazach, który utrudniał diametralnie funkcjonowanie całej miejscowości, bo dzielił ją na pół - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

W Głuchołazach tymczasowy most został oddany do użytku 25 października. - Tymczasowy most na Białej Głuchołaskiej jest takim symbolem przywracania normalności - komentował w październiku Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Główny most w Głuchołazach otwarty. Poprzedni zniszczyła powódź

Niedawno minister obrony narodowej poinformował o przedłużeniu operacji "Feniks". - Żołnierze, na czele z dowódcą operacji, panem generałem Stańczykiem, będą tutaj do momentu, kiedy wszystko zostanie odbudowane - zapowiada Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prace trwają. - Do świąt jeszcze zdążymy ustawić trzy mosty. Jest to most w Krapkowicach, kolejne mosty w miejscowościach Bielice i Wilkanów - podsumowuje płk Krzysztof Jaroszek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS