Nieodwołanych przez pacjentów wizyt u lekarzy jest rocznie ponad milion. Co więcej, niektórzy zapisują się jednocześnie na kilka różnych wizyt w tym samym czasie, w kilku różnych miejscach. System e-rejestracji, który działa już pilotażowo w 150 placówkach, ma wyłapywać takie sytuacje i ułatwić nam odwołanie wizyty, jeśli wiemy, że nie dotrzemy.
Pani Tatiana na wizytę u diagnosty zapisała się jeszcze zwykłą drogą analogową, ale już wie, że kolejne badanie umówi sobie na pasujący jej termin online i dzień przed wizytą dostanie telefon przypominający.
- To jest bardzo ważne, bo przypomina. Nie wszyscy pamiętają. Ja też pamiętałam, że byłam tu dwa lata temu, ale też nie wiedziałam, w jakim miesiącu - mówi pani Tatiana.
Jedni nie pamiętają, gdzie byli, inni nie pamiętają, gdzie mieli pójść, a to mniej czy bardziej świadome zapominanie blokuje w kolejkach miejsce innym. Dzięki systemowi e-rejestracji ma się to zmienić. - Będzie monitorował również takie zachowania pacjentów, którzy rejestrują się w wielu miejscach jednocześnie. Ten system pozwoli na wyeliminowanie tego typu patologicznych zachowań - wskazuje Andrzej Stencel z Geneva Trust Polska.
Pilotaż w 150 placówkach
Na nieprzetarte szlaki ruszyli jako pierwsi pacjenci 150 placówek medycznych z całego kraju, włączonych do programu pilotażowego. Na początek system sprawdzany jest na zainteresowanych cytologią i mammografią oraz na pacjentach, którzy potrzebują wsparcia kardiologa.
CZYTAJ TAKŻE: Unikalne przedmioty i doświadczenia na aukcjach WOŚP, w tym zostanie postacią w książce Remigiusza Mroza
To nieprzypadkowy wybór, bo jakie są skutki zbyt późnej reakcji na zagrożenie zawałem, udarem czy rakiem - nie trzeba nikomu tłumaczyć.
- W przypadku kiedy wymagają pogłębionej diagnostyki, kiedy trzeba jeszcze coś doszacować po mammografii, wzywane są w bardzo szybkim czasie na pogłębienie, na dodatkowe zdjęcie, na dodatkową mammografię, na dodatkowe USG - wskazuje Marta Zysk, radiolożka z Białostockiego Centrum Onkologii.
Jak się zarejestrować?
Biorące udział w programie placówki odnaleźć można na stronie pacjent.gov.pl i tu też można zalogować się na swoje internetowe konto pacjenta, a na tym koncie zapisać się na wybraną wizytę w wybranym miejscu.
- Jeśli chodzi o badania mammograficzne, to aż 83 procent pacjentek wybrało taką formę rejestracji, co świadczy o tym, że jest to bardzo potrzebne - podkreśla Konrad Zaradny, dyrektor Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznego Usług Medycznych.
Działanie programu pilotażowego ocenione zostanie w drugiej połowie roku. Później wnioski, korekty i odpowiednia ustawa. - W kolejnych miesiącach będziemy dołączać, już bez pilotażu, kolejne świadczenia, czyli np. zakres neurologii, dermatologii, reumatologii - przekazuje Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Minister cyfryzacji zapewnia, że dostęp do usług i informacji będzie dla pacjentów stale poszerzany.
- Wykorzystanie sztucznej inteligencji, baz danych, algorytmów do powiadamiania pacjentów o możliwości choroby, powiadamiania pacjentów o możliwościach dotyczących zdiagnozowania jakichś chorób, w tym tych najbardziej ciężkich, takich jak onkologiczne, jest dla nas priorytetem - wymienia wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Pełny dostęp do wszystkich usług medycznych - przez komputer czy aplikację w telefonie - wszyscy pacjenci mają mieć za cztery lata.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24