Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Źródło:
Fakty TVN
Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"
Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"Marek Nowicki/Fakty TVN

Kilka dni temu mówiliśmy w "Faktach" TVN o tym, jak bardzo wzrosła w Polsce liczba przeszczepów nerek. Okazuje się, że także wątroby, choć tym razem nie w Krakowie, a w Warszawie. W szpitalu przy ulicy Banacha dokonuje się ich już najwięcej na świecie od zmarłych dawców. Coraz więcej też od żywych, bo wątrobę, choć jest jedna, można podzielić.

Pani Alicja Bugajska jest jedną z tych szczęśliwych osób, które w minionym roku otrzymały nową wątrobę.

- Czuję się świetnie. Jeszcze jak słyszę, że wyniki się poprawiają z każdym dniem, to już jest w ogóle super - mówi Alicja Bugajska, pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie.

Jest faktycznie super, bo w 2024 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie lekarze wykonali aż 310 przeszczepień wątroby. Tak wiele wątrób w jednym roku nie przeszczepiono nigdy - nie tylko tutaj.

Największy taki ośrodek na świecie

- Z ponad 99-procentową pewnością jesteśmy w stanie stwierdzić, że staliśmy się największym ośrodkiem przeszczepiającym wątroby od zmarłego dawcy na świecie. Nigdy o tym nie marzyliśmy. (...) Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300 - wskazuje prof. Michał Grąt, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

CZYTAJ TAKŻE: Rekord przeszczepów nerek w krakowskim szpitalu. "Ilość przeszczepów porównywalna z najlepszymi ośrodkami zachodnimi"

Oczywiście, liczy się nie tylko ilość, ale też i jakość.

- To, co jest najważniejsze, to wyniki transplantacji wątroby. Są również bardzo dobre i przeżycie po transplantacji przekracza 90 procent, co jest obserwowane w najlepszych ośrodkach na świecie - zaznacza prof. Maciej Wójcicki, chirurg, transplantolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie.

Karolina Piątek-Świątek z Poznania, Teresa Komorowska z województwa kujawsko-pomorskiego i Ołena Riezanowa z Ukrainy, a dokładnie z Awdijiwki - miejscowości koło Doniecka, kompletnie zniszczonej i zajętej przez Rosjan - również dostały w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Warszawie ostatnio nowe wątroby.

- Jestem bardzo szczęśliwa, dziękuję Polsce, dziękuję wszystkim lekarzom, za szansę na życie - mówi Ołena Riezanowa.

Lekarze stanęli na wysokości zadania

Tak wiele wątrób udało się przeszczepić w warszawskim szpitalu z kilku powodów. Po pierwsze, lekarze potrafią teraz dobrze przeszczepiać te gorsze organy, które dotąd były odrzucane. Poza tym potrafią też jedną wątrobę podzielić tak, aby starczyła dla dwóch pacjentów. Wykonują tu też od niedawna transplantacje od żywych dawców. Do tego aż 35 organów przywieźli zza granicy.

- Głównie wymiana bazuje na Litwie, ale byliśmy i w Niemczech, byliśmy i w Austrii, byliśmy i w Bułgarii, i byliśmy nawet w Paryżu. W związku z tym cała Europa stoi otworem i z roku na rok możliwości będą coraz lepsze - prognozuje Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie.

Jest zatem szansa, że w obecnym roku tych transplantacji będzie jeszcze więcej, i to dobro, które tu się dokonuje, jeszcze bardziej się pomnoży.

- Ja nie zmarnuję tego daru i dziękuję dawcy, dziękuję szpitalowi, dziękuję profesorom i możecie być pewni, że ja tego daru nie zmarnuję: zrobię wszystko, żeby wnieść nową jakość w relacje i wszystko, co przede mną - mówi Karolina Piątek-Świątek, pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To ważna wiadomość dla osób w wieku 40 lat i więcej - darmowy program profilaktyczny "Profilaktyka 40+" został przedłużony i jest dodatkowy czas, by się zbadać. Badać się warto - leczenie na czas może nawet uratować życie.

Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony

Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony

Źródło:
Fakty TVN

12-letni chłopiec wraz z braćmi i mamą uratował zmarzniętego i zagubionego psa w Lęborku. Pies leżał w rowie z wodą w zimny, deszczowy dzień. Członkowie rodziny przywieźli dla niego koc i karmę. Wyciągnęli z rowu, zawieźli do weterynarza i odszukali właściciela.

Lębork: 12-latek i jego labrador znaleźli w rowie zmarzniętego pieska. Chłopiec wezwał pomoc

Lębork: 12-latek i jego labrador znaleźli w rowie zmarzniętego pieska. Chłopiec wezwał pomoc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W końcu zrobiło się biało, śnieg spadł między innymi na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu, Śląsku, Mazowszu i Ziemi Łódzkiej. Warunki na drogach zmieniły się w kilka chwil na niebezpieczne. Zima atakuje - czekają nas mrozy.

"Była wichura, jak wjeżdżałem do Szczecinka". IMGW ostrzega przed silnym mrozem

"Była wichura, jak wjeżdżałem do Szczecinka". IMGW ostrzega przed silnym mrozem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po decyzji, że obowiązuje uchwała PKW z sierpnia o odrzuceniu sprawozdania komitetu wyborczego PiS, natychmiast podniesie się problem polityczny - oceniła "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była RPO. Wyjaśniała, jakie widzi podstawy do niewypłacania pieniędzy Prawu i Sprawiedliwości przez ministra finansów oraz jakie mogą być skutki takiej decyzji.

Co z pieniędzmi dla PiS? Profesor Łętowska o możliwych skutkach decyzji ministra

Co z pieniędzmi dla PiS? Profesor Łętowska o możliwych skutkach decyzji ministra

Źródło:
TVN24

Raport będzie pokazywał pewne mechanizmy, w jaki sposób "radzono sobie" politycznie z tymi sprawami, żeby nie nabierały zbyt dużego rozpędu - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Przekazał, że ten dokument, stanowiący podsumowanie audytu z działań prokuratury za władzy PiS, zostanie zaprezentowany 8 stycznia. - Natomiast to jest pierwsza część. Później jeszcze będzie do końca marca raport dotyczący kolejnych 400 spraw. Bo łącznie tych spraw, które zostały zidentyfikowane, to jest 600 - poinformował.

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech opozycyjna partia TISZA rzuca wyzwanie Fideszowi Viktora Orbana. W kontekście spadających notowań rządu lider opozycji Peter Magyar wzywa do przedterminowych wyborów. Jak pokazują ostatnie sondaże, partie Fidesz i TISZA idą łeb w łeb. W tym samym czasie machina propagandowa Orbana stara się przedstawić opozycyjnego polityka jako marionetkę brukselskich elit.

"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę Orbanowi

"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę Orbanowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS