Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony

Źródło:
Fakty TVN
Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony
Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużonyAdrianna Otręba/Fakty TVN

To ważna wiadomość dla osób w wieku 40 lat i więcej - darmowy program profilaktyczny "Profilaktyka 40+" został przedłużony i jest dodatkowy czas, by się zbadać. Badać się warto - leczenie na czas może nawet uratować życie.

To trochę taki prezent dla wszystkich osób 40 plus. Tych spóźnialskich i tych, którzy jeszcze z programu nie skorzystali. Warto skorzystać z przedłużonego do końca kwietnia programu bezpłatnych badań dla osób po czterdziestce. To program, który może uratować życie.

- Dzięki programowi 40 plus w mojej małej przychodni rozpoznaliśmy kilka nowotworów, raków jelita grubego - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej w "Przychodni Rodzinnej" w Białymstoku.

To dzięki temu, że w pakiecie jest badanie obecności krwi utajonej w kale. Oprócz tego - między innymi morfologia i próby wątrobowe. Panowie mogą też sprawdzić poziom PSA - bardzo ważny w przypadku wykrywania raka prostaty.

Program "Profilaktyka 40+"

Jak zapisać się na te badania? - Najprościej pozostać w domu, otworzyć komputer, zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta - wskazuje dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, lekarka rodzinna.

W IKP trzeba wypełnić ankietę i wybrać placówkę, w której chce się zrobić badania. Prosta instrukcja jest dostępna w internecie. W przypadku problemów pomocą służą też przychodnie. Działający od lipca 2021 roku program "Profilaktyka 40+" jednak nie cieszył się popularnością.

- Mogłoby zrobić badanie w ramach tego programu ponad 20 milionów Polaków powyżej 40. roku życia. Do tej pory w całej Polsce takie badanie zrobiło cztery miliony Polaków - informuje Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się
Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się TVN24

Nowy program obejmie więcej osób

Może lepiej uda się wypromować nowy program, który zastąpi "Profilaktykę 40+". - Chciałabym, żeby już w maju wszedł w życie ten nowy program "Moje Zdrowie" - przekazuje ministra zdrowia z Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

Zdaniem ministry Leszczyny nie może być tak, że pacjent zostaje z wynikami sam. Chciałaby, żeby analizował je z lekarzem lub pielęgniarką. Zmian ma być więcej.

- Program "Moje Zdrowie" będzie dedykowany do wszystkich, nie ma ograniczenia wiekowego. 30-parolatki też chorują - zwraca uwagę Izabela Leszczyna.

Zmiana w badaniach medycyny pracy

Od maja ma pojawić się także inna zmiana. Lekarze medycyny pracy podczas badania będą mieli obowiązek zapytać o mammografię, cytologię czy PSA, ewentualnie wskazać ścieżkę, gdzie takie badania zrobić. Nie będzie jednak obowiązku wykonania tych badań.

CZYTAJ TAKŻE: Włodzimierz Czarzasty po pobycie w szpitalu apeluje: badajcie się

- Wymuszenie tego poprzez medycynę pracy stanowiło pewne zdecydowane zwiększenie szans na większy odsetek osób poddawanych badaniom przesiewowym - komentuje prof. Piotr Wysocki, kierownik oddziału klinicznego onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Bo cały czas za mało osób je robi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS