Ustawa pilotowa "wywraca" rynek i media. "Zagrożenie dla pluralizmu", "To niepoważne"

03.12.2022 | Ustawa pilotowa "wywraca" rynek i media. "Zagrożenie dla pluralizmu", "To niepoważne"
03.12.2022 | Ustawa pilotowa "wywraca" rynek i media. "Zagrożenie dla pluralizmu", "To niepoważne"
Michał Tracz | Fakty TVN
03.12.2022 | Ustawa pilotowa "wywraca" rynek i media. "Zagrożenie dla pluralizmu", "To niepoważne"Michał Tracz | Fakty TVN

Rząd chce ustawowo narzucić kolejność kanałów w telewizjach. Najpierw kanały TVP, a 30 kolejnych zgodnie z decyzją KRRiT. Eksperci i opozycja zwracają uwagę na promowanie kanałów TVP, z których sączy się rządowa propaganda. Przedsiębiorcy - na unieważnianie przez ustawodawcę umów operatorów z dostawcami kanałów telewizyjnych.

Nowa ustawa o prawie komunikacji elektronicznej - przyjęta przez rząd w tajemnicy przed nadawcami - już nazywana jest ustawą pilotową. Władza narzuci operatorom kablowym i satelitarnym, by pierwszych pięć kanałów w każdym telewizorze zawsze stanowiły kanały telewizji rządowej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura. Kolejność następnych 30 narzuci powołana Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, bez żadnych określonych kryteriów.

Teraz to władza chce zaprogramować Polakom piloty.

- Jest to oczywista promocja telewizji niesłusznie nazywanej publiczną - uważa Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT, były członek Rady Mediów Narodowych. - To jest zagrożenie dla swobody działalności, ale także dla pluralizmu i wolności słowa - dodaje.

- Nam zależy, żeby panował w Polsce pluralizm medialny - przekonuje Rafał Bochenek z KP PiS.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej ocenia, że "tak daleko idące zmiany nie powinny być wprowadzane na ostatnią chwilę, bez należytych konsultacji". Ponadto "znaczący wzrost kosztów działalności operatorów wynikający z przyjęcia ustawy w tym kształcie może prowadzić do redukcji oferty oraz podniesienia opłat za usługi telewizyjne".

- Kwestie związane z umieszczaniem kanałów, kolejność, ma także znaczenie biznesowe. Są podpisane umowy umowy, są zawarte kontrakty. Przyniesienie i położenie na stół projektu ustawy, który to wszystko wywraca, tak naprawdę w perspektywie kilkumiesięcznej, jest niepoważne - zauważa Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Zamach na różnorodność

Opozycja mówi, że to nie tylko cios w swobodę działalności gospodarczej, ale przede wszystkim kolejny już atak PiS-u na wolność słowa i wolność wyborów - bo może spowodować utratę dostępu widzów do ulubionych kanałów. To władza będzie decydować, co będziemy oglądać w telewizji. - Nieustanny i już nawet nie pełzający, tylko sunący dość szybko zamach na różnorodność mediów, wolność mediów - ocenia Donald Tusk.

Obecna władza już próbowała nakładać na media specjalne podatki, miesiącami nie przyznawała koncesji kanałom TVN i forsowała "lex TVN" - ustawę, która mogła zablokować nadawanie stacji, przeciwko czemu Polacy protestowali na ulicach. Teraz PiS dorzuca mediom rządowym kolejne 700 milionów złotych. - Nasze pieniądze idą na tę propagandę, a zwiększają to finansowanie dlatego, że w przyszłym roku wybory - ocenia poseł Dariusz Joński z Inicjatywy Polska.

Ustawa pilotowa nie trafiła jeszcze do Sejmu. Rząd nie zdradza, kiedy to nastąpi.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS