Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"

15.08.2018 | Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"
15.08.2018 | Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.08.2018 | Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"Arleta Zalewska | Fakty TVN

W dniu Święta Wojska Polskiego, ulicami Warszawy maszerowali nasi żołnierze, ale też Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. W defiladzie udział brało dwieście pojazdów i sto samolotów - więc było na co patrzeć. Prezydent mówi, że armia ma palące potrzeby i stawia przed budżetem bardzo ambitne zadanie.

Ponad tysiąc żołnierzy, setki wojskowych pojazdów, śmigłowce i samoloty, czyli wszystko to, co w powietrzu i na ziemi polska armia ma najważniejsze. Ludzie, obserwujący defiladę, nie kryli zadowolenia. Wśród komentarzy padały stwierdzenia, że nowa lokalizacja defilady to bardzo dobry wybór.

Wielka defilada po raz pierwszy przejechała warszawską Wisłostradą. To miał być prawdziwy pokaz sił, bo piętnasty sierpnia to przede wszystkim święto żołnierzy. To właśnie dla nich tak tłumnie, warszawiacy i osoby przyjezdne, przybyli na defiladę. Prezydent Andrzej Duda dokonał dziś symbolicznego przeglądu wojska. - My Polacy jesteśmy z was, naszych żołnierzy, niezwykle dumni - zapewniał Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował do rządu o możliwie szybki wzrost budżetu na armię czyli 2,5 procent PKB do 2024 roku. - To cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii jest potrzebą palącą. Polscy żołnierze zasługują, by mieć broń nowoczesną - apelował prezydent.

W defiladzie maszerowali sojusznicy z batalionowej grupy bojowej NATO. W powietrzu, obok polskich, latali amerykańscy piloci. - Historia pokazuje, że Polska i Stany Zjednoczone są bardzo podobne. Mamy podobne konstytucje i jesteśmy połączeni wiekami służby ramię w ramię - mówił Amerykanin, generał Richard J. Hayes.

"Potrzebny jest nowoczesny sprzęt"

Defiladę w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej, wspólnie oglądali prezydent i minister obrony narodowej. Zwierzchnik sł zbrojnych wręczył też, długo w wojsku wyczekiwane, generalskie nominacje. To jeszcze rok temu, z uwagi na spór z ministrem Antonim Macierewiczem, nie było to możliwe.

- Duch bojowy z roku 1920 jest tam potrzebny. Dziś nam jest potrzebna także strategia na miarę marszałka Piłsudskiego. Dziś potrzebny jest nowoczesny sprzęt - mówił minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

- Dlaczego ten rząd, osobą Macierewicza, zatrzymał te wszystkie programy modernizacyjne? - pytał, w kontekście dzisiejszych deklaracji były dowódca generalny rodzaju sił zbrojnych, Mirosław Różański. Ze strony generała także wypłynęły życzenia dla żołnierzy - życzę wam mądrych polityków, kreatywnych dowódców i żołnierskiego szczęścia.

Podzielone święto?

Liderzy Koalicji Obywatelskiej Święto Wojska Polskiego obchodzili osobno. Bez udziału w oficjalnych uroczystościach. - To podzielone święto pokazuje, jak ukradziono nam wspólnotę. Chcemy w przyszłości odzyskać tę wspólnotę - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

15 sierpnia był wyjątkowy również z innego powodu. W rocznice Cudu nad Wisłą, 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ulicami Warszawy przemaszerowały setki rekonstruktorów. Jak informuje resort obrony - na żywo defiladę oglądało 120 tysięcy osób.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS