Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polacy pożyczają coraz więcej. "To może być sygnał, że w gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej"
Polacy pożyczają coraz więcej. "To może być sygnał, że w gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Polacy pożyczają coraz więcej. "To może być sygnał, że w gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają na potęgę. Z danych Biura informacji Kredytowej wynika, że firmy pożyczkowe w marcu udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości ponad 1 miliarda 700 milionów złotych. - Żyjemy na kredyt, my się do tego przyzwyczajamy i czasem jest ta pętla kredytowa, na którą musimy uważać, aby nie spłacać kredytu kredytem, bo idzie to już do tak zwanego bankructwa - komentuje dr hab. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

To najwyższy wynik w historii. W porównaniu do marca 2023 roku udzielono o 250 procent więcej pożyczek na kwotę wyższą o 110 procent. - To jest zawsze niepokojące z tego powodu, że wchodzimy z taką siłą nabywczą, nie mając dochodów bieżących na zaspokojenie potrzeb. Pytanie, jakie potrzeby są zaspokajane. Jeżeli są to potrzeby bieżące, to może to być sygnał, że w tych gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej - mówi dr Tomasz Bojkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

- Dziś mowa jest o tym, że średnio na rękę powinniśmy zarabiać około 5500 złotych, żeby móc rzeczywiście nie pożyczać - dodaje Korpysa.

Pomimo 12 procentowej waloryzacji emerytur w marcu, wiele osób dalej musi rezygnować z niektórych zakupów. Finansowe zobowiązania, pogłębione przez inflację, są często na tyle wysokie, że codzienne zarobki nie wystarczają. ZOBACZ TEŻ: W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

- Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie, nasze oszczędności. W związku z tym, mimo że w tej chwili są podwyżki, to one chyba nie dogoniły tego stanu, który był na przykład w 2015 roku, to jest takie moje prywatne odczucie - komentuje jeden z konsumentów.

"Polacy maja bardzo niską zdolność kredytową"

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło ponad 8400 złotych brutto. Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

- Nasze wynagrodzenia rosną, ale rosną tak naprawdę płace minimalne, a nie płace średnie. Płace średnie rosną bardzo niewiele i one naprawdę nie doganiają inflacji, a biorąc pod uwagę to, że prawie 2/3 społeczeństwa zarabia poniżej średniej krajowej, to nie dziwota, że jeśli mamy trochę oddechu po inflacji i po trudnych czasach, to chcemy odżyć - mówi dr Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, coraz więcej Polaków ratuje swoje budżety pożyczkami poza bankowymi. - Polacy mają bardzo niską zdolność kredytową. W związku z tym łatwiej dostać jest pożyczkę na rynku pozabankowym, nie zdając sobie sprawy również z tych kosztów - i uwaga - one naprawdę czasami przekraczają grubo powyżej 100 procent w skali roku, więc to są ogromne koszty - zwraca uwagę Motylska-Kuźma.

Minister Krzysztof Hetman o programie Mieszkanie na start
Minister Krzysztof Hetman o programie Mieszkanie na starttvn24

Według raportu, w pierwszym kwartale łączna wartość zobowiązań przyznanych przez firmy pożyczkowe wyniosła blisko pięć miliardów złotych. To wzrost o 111 procent w porównaniu do 2023 roku. Wartość pożyczek gotówkowych wyniosła ponad trzy miliardy złotych, to wzrost o 70 procent. Wartość pożyczek celowych to blisko 1,5 miliarda i wzrost o 370 procent Wartość kart i limitów wyniosła 200 milionów złotych.

W maju i w czerwcu ceny realnie wzrosną

- Najczęściej to jest ten cel (pożyczek - przyp. red.) konsumpcyjny, czyli de facto na życie - wskazuje Jarosław Korpysa. Średnia wartość pożyczki gotówkowej wyniosła ponad 2500 złotych, to wzrost o 12 procent w ujęciu rocznym.

Ekonomiści przewidują, że najbliższe miesiące, niestety nie będą łaskawe dla naszych portfeli. - Możemy spodziewać się w następnych miesiącach nawet większego wzrostu. Patrząc na to, że od pierwszego kwietnia zniesiony został VAT na żywność. W maju, w czerwcu te ceny rzeczywiście realnie wzrosną, co będzie stanowiło, że Polacy będą być może jeszcze więcej tych celowych pożyczek brali - prognozuje Korpysa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS