Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polacy pożyczają coraz więcej. "To może być sygnał, że w gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej"
Polacy pożyczają coraz więcej. "To może być sygnał, że w gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Polacy pożyczają coraz więcej. "To może być sygnał, że w gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają na potęgę. Z danych Biura informacji Kredytowej wynika, że firmy pożyczkowe w marcu udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości ponad 1 miliarda 700 milionów złotych. - Żyjemy na kredyt, my się do tego przyzwyczajamy i czasem jest ta pętla kredytowa, na którą musimy uważać, aby nie spłacać kredytu kredytem, bo idzie to już do tak zwanego bankructwa - komentuje dr hab. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

To najwyższy wynik w historii. W porównaniu do marca 2023 roku udzielono o 250 procent więcej pożyczek na kwotę wyższą o 110 procent. - To jest zawsze niepokojące z tego powodu, że wchodzimy z taką siłą nabywczą, nie mając dochodów bieżących na zaspokojenie potrzeb. Pytanie, jakie potrzeby są zaspokajane. Jeżeli są to potrzeby bieżące, to może to być sygnał, że w tych gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej - mówi dr Tomasz Bojkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

- Dziś mowa jest o tym, że średnio na rękę powinniśmy zarabiać około 5500 złotych, żeby móc rzeczywiście nie pożyczać - dodaje Korpysa.

Pomimo 12 procentowej waloryzacji emerytur w marcu, wiele osób dalej musi rezygnować z niektórych zakupów. Finansowe zobowiązania, pogłębione przez inflację, są często na tyle wysokie, że codzienne zarobki nie wystarczają. ZOBACZ TEŻ: W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

- Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie, nasze oszczędności. W związku z tym, mimo że w tej chwili są podwyżki, to one chyba nie dogoniły tego stanu, który był na przykład w 2015 roku, to jest takie moje prywatne odczucie - komentuje jeden z konsumentów.

"Polacy maja bardzo niską zdolność kredytową"

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło ponad 8400 złotych brutto. Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

- Nasze wynagrodzenia rosną, ale rosną tak naprawdę płace minimalne, a nie płace średnie. Płace średnie rosną bardzo niewiele i one naprawdę nie doganiają inflacji, a biorąc pod uwagę to, że prawie 2/3 społeczeństwa zarabia poniżej średniej krajowej, to nie dziwota, że jeśli mamy trochę oddechu po inflacji i po trudnych czasach, to chcemy odżyć - mówi dr Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, coraz więcej Polaków ratuje swoje budżety pożyczkami poza bankowymi. - Polacy mają bardzo niską zdolność kredytową. W związku z tym łatwiej dostać jest pożyczkę na rynku pozabankowym, nie zdając sobie sprawy również z tych kosztów - i uwaga - one naprawdę czasami przekraczają grubo powyżej 100 procent w skali roku, więc to są ogromne koszty - zwraca uwagę Motylska-Kuźma.

Minister Krzysztof Hetman o programie Mieszkanie na start
Minister Krzysztof Hetman o programie Mieszkanie na starttvn24

Według raportu, w pierwszym kwartale łączna wartość zobowiązań przyznanych przez firmy pożyczkowe wyniosła blisko pięć miliardów złotych. To wzrost o 111 procent w porównaniu do 2023 roku. Wartość pożyczek gotówkowych wyniosła ponad trzy miliardy złotych, to wzrost o 70 procent. Wartość pożyczek celowych to blisko 1,5 miliarda i wzrost o 370 procent Wartość kart i limitów wyniosła 200 milionów złotych.

W maju i w czerwcu ceny realnie wzrosną

- Najczęściej to jest ten cel (pożyczek - przyp. red.) konsumpcyjny, czyli de facto na życie - wskazuje Jarosław Korpysa. Średnia wartość pożyczki gotówkowej wyniosła ponad 2500 złotych, to wzrost o 12 procent w ujęciu rocznym.

Ekonomiści przewidują, że najbliższe miesiące, niestety nie będą łaskawe dla naszych portfeli. - Możemy spodziewać się w następnych miesiącach nawet większego wzrostu. Patrząc na to, że od pierwszego kwietnia zniesiony został VAT na żywność. W maju, w czerwcu te ceny rzeczywiście realnie wzrosną, co będzie stanowiło, że Polacy będą być może jeszcze więcej tych celowych pożyczek brali - prognozuje Korpysa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN