Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polacy pożyczają coraz więcej. "To może być sygnał, że w gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej"
Polacy pożyczają coraz więcej. "To może być sygnał, że w gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Polacy pożyczają coraz więcej. "To może być sygnał, że w gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają na potęgę. Z danych Biura informacji Kredytowej wynika, że firmy pożyczkowe w marcu udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości ponad 1 miliarda 700 milionów złotych. - Żyjemy na kredyt, my się do tego przyzwyczajamy i czasem jest ta pętla kredytowa, na którą musimy uważać, aby nie spłacać kredytu kredytem, bo idzie to już do tak zwanego bankructwa - komentuje dr hab. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

To najwyższy wynik w historii. W porównaniu do marca 2023 roku udzielono o 250 procent więcej pożyczek na kwotę wyższą o 110 procent. - To jest zawsze niepokojące z tego powodu, że wchodzimy z taką siłą nabywczą, nie mając dochodów bieżących na zaspokojenie potrzeb. Pytanie, jakie potrzeby są zaspokajane. Jeżeli są to potrzeby bieżące, to może to być sygnał, że w tych gospodarstwach domowych nie dzieje się najlepiej - mówi dr Tomasz Bojkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

- Dziś mowa jest o tym, że średnio na rękę powinniśmy zarabiać około 5500 złotych, żeby móc rzeczywiście nie pożyczać - dodaje Korpysa.

Pomimo 12 procentowej waloryzacji emerytur w marcu, wiele osób dalej musi rezygnować z niektórych zakupów. Finansowe zobowiązania, pogłębione przez inflację, są często na tyle wysokie, że codzienne zarobki nie wystarczają. ZOBACZ TEŻ: W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

- Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie, nasze oszczędności. W związku z tym, mimo że w tej chwili są podwyżki, to one chyba nie dogoniły tego stanu, który był na przykład w 2015 roku, to jest takie moje prywatne odczucie - komentuje jeden z konsumentów.

"Polacy maja bardzo niską zdolność kredytową"

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło ponad 8400 złotych brutto. Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

- Nasze wynagrodzenia rosną, ale rosną tak naprawdę płace minimalne, a nie płace średnie. Płace średnie rosną bardzo niewiele i one naprawdę nie doganiają inflacji, a biorąc pod uwagę to, że prawie 2/3 społeczeństwa zarabia poniżej średniej krajowej, to nie dziwota, że jeśli mamy trochę oddechu po inflacji i po trudnych czasach, to chcemy odżyć - mówi dr Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, coraz więcej Polaków ratuje swoje budżety pożyczkami poza bankowymi. - Polacy mają bardzo niską zdolność kredytową. W związku z tym łatwiej dostać jest pożyczkę na rynku pozabankowym, nie zdając sobie sprawy również z tych kosztów - i uwaga - one naprawdę czasami przekraczają grubo powyżej 100 procent w skali roku, więc to są ogromne koszty - zwraca uwagę Motylska-Kuźma.

Minister Krzysztof Hetman o programie Mieszkanie na start
Minister Krzysztof Hetman o programie Mieszkanie na starttvn24

Według raportu, w pierwszym kwartale łączna wartość zobowiązań przyznanych przez firmy pożyczkowe wyniosła blisko pięć miliardów złotych. To wzrost o 111 procent w porównaniu do 2023 roku. Wartość pożyczek gotówkowych wyniosła ponad trzy miliardy złotych, to wzrost o 70 procent. Wartość pożyczek celowych to blisko 1,5 miliarda i wzrost o 370 procent Wartość kart i limitów wyniosła 200 milionów złotych.

W maju i w czerwcu ceny realnie wzrosną

- Najczęściej to jest ten cel (pożyczek - przyp. red.) konsumpcyjny, czyli de facto na życie - wskazuje Jarosław Korpysa. Średnia wartość pożyczki gotówkowej wyniosła ponad 2500 złotych, to wzrost o 12 procent w ujęciu rocznym.

Ekonomiści przewidują, że najbliższe miesiące, niestety nie będą łaskawe dla naszych portfeli. - Możemy spodziewać się w następnych miesiącach nawet większego wzrostu. Patrząc na to, że od pierwszego kwietnia zniesiony został VAT na żywność. W maju, w czerwcu te ceny rzeczywiście realnie wzrosną, co będzie stanowiło, że Polacy będą być może jeszcze więcej tych celowych pożyczek brali - prognozuje Korpysa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS