Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break
Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city breakStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Majówka w Janowie Podlaskim to czas odcięcia się od codzienności. - Żeby odpocząć od tego zgiełku, codzienności i wielkich miast, to tutaj rzeczywiście można odpocząć. Jest cisza, spokój - mówi jedna z turystek odwiedzających Janów Podlaski.

W dodatku, stadnina oferuje specjalne rozrywki z okazji majówki. - Janów to przede wszystkim konie, dlatego tegoroczna majówka jest urozmaicona o różne atrakcje z udziałem koni, wśród których są przejażdżki bryczką, jazda konna oraz mamy zaplanowany pokaz koni - relacjonuje Weronika Sosnowska ze stadniny w Janowie Podlaskim.

ZOBACZ TEŻ: Majówka w Krakowie. Co robić w mieście podczas długiego weekendu?

Mikołajki z kolei to doskonałe miejsce do wypoczynku dla tych, co lubią żeglować. - Trzeba czerpać przyjemność ze wszystkiego: ze słoneczka, z wiatru, z wody. Cieszyć się rodzinką i nie myśleć o pracy - mówi jedna z turystek w Mikołajkach. Wielu turystów na długi weekend wybrało Zakopane. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy. - Niesamowite. Rzadko się trafia taki weekend majowy, jak w tym roku. No przyjeżdżamy tu praktycznie co roku, ale ten rok jest naprawdę wyjątkowy. Cieplutko, fajnie i to jest nasza ulubiona trasa - mówi jeden z turystów w Zakopanem.

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać
Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikaćMarek Nowicki/Fakty TVN

Atrakcje w dużych miastach

Turyści zdecydowanie stawiają na aktywny wypoczynek. Podejmują wyzwania zarówno ci starsi, jak i najmłodsi. Nad morzem jest nieco spokojnej, choć turyści plany też mają ambitne. - Dzisiaj turystycznie pozwiedzamy tutaj okolice Gdyni. Wybieramy się jeszcze do Gdańska - mówi jedna z turystek w Trójmieście. - A na zakończenie do Michalinek - dodaje jej koleżanka.

CZYTAJ TAKŻE: Majówkowe atrakcje w stolicy Coraz bardziej popularne stają się tak zwane city breaki. Przy okazji majówki, Wrocław wybrało wielu turystów. - Szukaliśmy jakiejś ciekawej alternatywny dla siedzenia w domu i pomyśleliśmy, że mamy niedaleko z Leszna, to przyjechaliśmy poszukać krasnali - mówi jeden z turystów we Wrocławiu.

- Jest mega ładnie, żeby chodzić po mieście, więc jak ktoś lubi naukę to jest Hydropolis - muzeum o wodzie - jest zoo, które jest bardzo oblegane, zwłaszcza Afrykarium, więc mogą być kolejki bardzo długie, można staż z godzinę w kolejce może, ale to znaczy, że ludzie jednak faktycznie spędzają czas w mieście na majówce - komentuje jeden z rozmówców we Wrocławiu.

Atrakcji jest naprawdę dużo. Sam spacer po Wrocławiu, potrafi zachwycić turystów. - Piękna zabudowa, także naprawdę robi wrażenie - przyznaje jedna z kobiet.

Ci co nie wyjechali, zapewniają, że też się w swoich miastach nie nudzą. Spacery, pikniki, jazda na rowerze, pomysłów na spędzenie wolnego czasu, tym bardziej w słoneczną pogodę, jest naprawdę sporo. - Przede wszystkim pogoda dopisuje w tę majówkę, więc aktywność na świeżym powietrzu z dziećmi. Rowery, spacery z psem, grill - komentuje inna rozmówczyni.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Apel brzmi dramatycznie, ale sprawa jest wyjątkowej powagi. "Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!" - nagłówki tej treści są dziś w gazetach, na portalach, można je usłyszeć i zobaczyć w radiu i telewizji. Problem polega na tym, że globalni giganci technologiczni bezkarnie i nieodpłatnie przejmują treści tworzone przez dziennikarzy. Zarabiają krocie, a zyski transferują za granicę.  

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Źródło:
Fakty TVN

Pół żartem, pół serio lekarze zastanawiają się, czy przeszczep wątroby, który wykonali, będzie refundowany, bo był tylko tymczasowy. Lekarze wszczepili pacjentce wątrobę zmarłego dawcy, ale tylko na czas, aż jej wątroba się zregeneruje. No i udało się.

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Politycy, nie zabijajcie polskich mediów - to apel mający zwrócić uwagę na regulacje dotyczące relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z naszych treści - obracają nimi, zarabiają na nich, ale nie dzielą się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy. Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym politycy zlekceważyli postulaty mediów cyfrowych. Co mówią dziś? Na jaki grunt pada nasz apel?

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W milionach złotych liczone są koszty rozbiórki "willi na dachu" w Jastrzębiu-Zdroju. Potworek budowlany rozrastał się na jednym z bloków od połowy lat 90. i z każdym rokiem coraz bardziej straszył. Wreszcie - po długim czasie i ponad 120 godzinach rozpraw sądowych - jest decyzja, że willę należy rozebrać, bo - po pierwsze - jest samowolą budowlaną, a po drugie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców bloku, na którym powstała.

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wydatki na obronność w deklaracji ministra obrony narodowej nie ulegną obniżeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Siewiera. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był także pytany o to, z jakim celem polska delegacja uda się na szczyt NATO w Waszyngtonie.

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Źródło:
TVN24

- My nie chcemy od nikogo jałmużny. My chcemy, żeby ci, którzy korzystają z naszych treści, za to płacili - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 Andrzej Stankiewicz, zastępca redaktora naczelnego Onet.pl, pytany o postulat polskich mediów w sprawie zmian w ustawie o prawie autorskim. - Tak naprawdę chodzi o jakość demokracji. Bo bez wolnych, niezależnych i silnych mediów, które są coraz słabsze przez monopolistyczne zabiegi takich koncernów jak Google, nie ma w ogóle reklam - dodał Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl

Joe Biden z racji pełnionej przez siebie funkcji jest być może najważniejszą osobą na świecie, a najważniejszą osobą w jego świecie jest jego żona - Jill. Pierwsza dama, która wzięła z nim ślub prawie pół wieku temu, stoi murem za swoim mężem. Tak było po debacie, gdy powiedziała do zwolenników męża: "nie pozwolimy, by 90 minut zdefiniowało cztery lata twojej prezydentury". Teraz twardo namawia go, by walczył dalej.

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zakazać Koranu, zamknąć granice, rozpisać referendum w sprawie obecności w Unii Europejskiej - to najbardziej ekstremalne pomysły zwycięzcy holenderskich wyborów parlamentarnych. Teraz wiemy, że Geert Wilders zapewne ich nie zrealizuje, bo kontrowersyjny polityk musiał usunąć się w cień. Nowy premier zapewnia, że Wilders nie będzie sterował jego gabinetem z tylnego siedzenia. To jednak niejedyne zastrzeżenie, które się pojawia wokół nowego rządu.

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska należy do coraz węższego grona państw, które formalnie nie uznają związków osób tej samej płci. Zawieranie związków partnerskich umożliwiła od 1 lipca Łotwa. Pierwsza para, która zdecydowała się na ten krok, mówi krótko: "jesteśmy razem od lat, więc ma to dla nas głównie wymiar praktyczny".

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Pozostaje nam się tylko modlić" - to słowa rdzennych Amerykanów na widok migrantów, którzy dostają się na terytorium Stanów Zjednoczonych i przy okazji - na ich ziemie. Mówią o sobie, że są ludem pustyni, który mieszka tam od tysięcy lat i teraz mierzą się z problemem, którego nigdy wcześniej nie zaznali. Materiał telewizji CNN.

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS