Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break
Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city breakStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Majówka w Janowie Podlaskim to czas odcięcia się od codzienności. - Żeby odpocząć od tego zgiełku, codzienności i wielkich miast, to tutaj rzeczywiście można odpocząć. Jest cisza, spokój - mówi jedna z turystek odwiedzających Janów Podlaski.

W dodatku, stadnina oferuje specjalne rozrywki z okazji majówki. - Janów to przede wszystkim konie, dlatego tegoroczna majówka jest urozmaicona o różne atrakcje z udziałem koni, wśród których są przejażdżki bryczką, jazda konna oraz mamy zaplanowany pokaz koni - relacjonuje Weronika Sosnowska ze stadniny w Janowie Podlaskim.

ZOBACZ TEŻ: Majówka w Krakowie. Co robić w mieście podczas długiego weekendu?

Mikołajki z kolei to doskonałe miejsce do wypoczynku dla tych, co lubią żeglować. - Trzeba czerpać przyjemność ze wszystkiego: ze słoneczka, z wiatru, z wody. Cieszyć się rodzinką i nie myśleć o pracy - mówi jedna z turystek w Mikołajkach. Wielu turystów na długi weekend wybrało Zakopane. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy. - Niesamowite. Rzadko się trafia taki weekend majowy, jak w tym roku. No przyjeżdżamy tu praktycznie co roku, ale ten rok jest naprawdę wyjątkowy. Cieplutko, fajnie i to jest nasza ulubiona trasa - mówi jeden z turystów w Zakopanem.

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać
Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikaćMarek Nowicki/Fakty TVN

Atrakcje w dużych miastach

Turyści zdecydowanie stawiają na aktywny wypoczynek. Podejmują wyzwania zarówno ci starsi, jak i najmłodsi. Nad morzem jest nieco spokojnej, choć turyści plany też mają ambitne. - Dzisiaj turystycznie pozwiedzamy tutaj okolice Gdyni. Wybieramy się jeszcze do Gdańska - mówi jedna z turystek w Trójmieście. - A na zakończenie do Michalinek - dodaje jej koleżanka.

CZYTAJ TAKŻE: Majówkowe atrakcje w stolicy Coraz bardziej popularne stają się tak zwane city breaki. Przy okazji majówki, Wrocław wybrało wielu turystów. - Szukaliśmy jakiejś ciekawej alternatywny dla siedzenia w domu i pomyśleliśmy, że mamy niedaleko z Leszna, to przyjechaliśmy poszukać krasnali - mówi jeden z turystów we Wrocławiu.

- Jest mega ładnie, żeby chodzić po mieście, więc jak ktoś lubi naukę to jest Hydropolis - muzeum o wodzie - jest zoo, które jest bardzo oblegane, zwłaszcza Afrykarium, więc mogą być kolejki bardzo długie, można staż z godzinę w kolejce może, ale to znaczy, że ludzie jednak faktycznie spędzają czas w mieście na majówce - komentuje jeden z rozmówców we Wrocławiu.

Atrakcji jest naprawdę dużo. Sam spacer po Wrocławiu, potrafi zachwycić turystów. - Piękna zabudowa, także naprawdę robi wrażenie - przyznaje jedna z kobiet.

Ci co nie wyjechali, zapewniają, że też się w swoich miastach nie nudzą. Spacery, pikniki, jazda na rowerze, pomysłów na spędzenie wolnego czasu, tym bardziej w słoneczną pogodę, jest naprawdę sporo. - Przede wszystkim pogoda dopisuje w tę majówkę, więc aktywność na świeżym powietrzu z dziećmi. Rowery, spacery z psem, grill - komentuje inna rozmówczyni.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS