Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN
Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"
Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała właśnie o 10 miejsc w Światowym Indeksie Wolności Prasy. Jest 47 na 180 państw. Tegoroczna pozycja to jednak nie pochwała, a raczej zachęta. - Tę lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę, która dotychczas dopiero się zaczęła, reformą mediów publicznych - podkreśla Pavol Szalai z organizacji Reporterzy bez Granic.

CZYTAJ TAKŻE: TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Reporterzy bez Granic, którzy ranking przygotowali, zauważają, że przez osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości media publiczne zamieniły się w narzędzia propagandy, a media prywatne były poddawane silnym naciskom. - Myśmy naprawdę wpadli w bardzo głęboką dziurę i groziło nam, że wpadniemy w nią i już nigdy z niej nie wyjdziemy. Pozytywem jest to, że wychodzimy z niej. Pytanie o to, kiedy odzyskamy dawną pozycję - ocenia Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny ONET.pl i członek Rady Polskich Mediów.

Imielski: Świrski chce wywrzeć efekt mrożący
Imielski: Świrski chce wywrzeć efekt mrożący TVN24

Odzyskanie pozycji będzie wymagać czasu

W ciągu ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości Polska runęła w rankingu o kilkadziesiąt miejsc. Odzyskanie pozycji, gdy Polska była w zielonej czołówce państw z najwyższym wskaźnikiem wolności prasy, będzie wymagać czasu i wysiłku.

- To będzie bardzo trudne, bo to będzie wymagało całego szeregu legislacyjnych zmian. To jest zmiana całego modelu zarządzania mediami w Polsce - zwraca uwagę dr Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca z Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdaniem Reporterów bez Granic na drodze do szybkiej poprawy sytuacji stoi Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Jednowładztwo przewodniczącego polega przede wszystkim na tym, że może wykonywać wszystkie kompetencje nadzorcze, które ustawa przewiduje, jednoosobowo - tłumaczy Paulina Maślak-Stępnikowska, prawniczka z kancelarii WKB.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Maciej Świrski, wybrany przez PiS i PiS wspierający - wedle własnego uznania nakłada wysokie kary na te media, z którymi mu nie po drodze. W ostatnim czasie ukarał Radio TOK FM i telewizję TVN - karą pół miliona złotych za reportaż "Franciszkańska 3". - Pan Świrski pełni bardzo prostą rolę. On broni poprzedniego rządu i walczy o to, żeby poprzednia władza wróciła do władzy - komentuje Węglarczyk.

Do przeprowadzenia jest długa lista zmian w zakresie mediów, aby Polska wróciła do grona krajów o wysokich standardach. - Jest oczekiwanie, że skończą się polityczne ataki na niezależność mediów, typu lex TVN i lex pilot. Że rządzący nie będą nękać pozwami niezależnych dziennikarzy, że reklamy z publicznych pieniędzy nie będą przydzielane w zamian za publikacje sprzyjające władzy - wskazuje Szalai.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Laurent już chodzi, ale cały czas w pieluchach. Maluje obrazy z zapałem godnym co najmniej studenta naszej ASP. Jego dzieła są prezentowane na wystawach i kosztują od 7 tysięcy euro w górę. Sukcesami może pochwalić się też 10-letnia Sofia, która będzie mieć wystawę w podziemiach Luwru, czy 11-letni Kareem, którego rysunki robią furorę.

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów jak najszybciej powinny trafić do odpowiedniego specjalisty. Chodzi o wyspecjalizowane ośrodki, które mają najlepiej opracowane leczenie danego nowotworu. Czasem jednak pacjenci trafiają do nich za późno albo wcale.

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Źródło:
Fakty TVN

Buraki, ziemniaki, dynie i cukinie - nie dość, że ekologiczne, to z eksperymentalnej miejskiej farmy we Wrocławiu. Pracują na niej bezrobotni i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zdrowe warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów. Podobne inicjatywy pojawiły się też w Poznaniu i Ciechanowie.

Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na temat projektu dekryminalizacji aborcji ani na Radzie Ministrów, ani poza Radą Ministrów nie rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapytany, czy jego zdaniem zaufanie w koalicji wisi na włosku, odparł twierdząco.

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Źródło:
TVN24

- Ja bym zakładał, że jeżeli ten duet (Donald Trump - J.D. Vance) wygra, to będą przez najbliższe miesiące po wyborach koncentrowali się na Stanach Zjednoczonych. Co dla nas nie jest dobrym znakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Amerykanista i politolog profesor Bohdan Szklarski podkreślał, że Vance "jest nowicjuszem", ale to "dobry gracz, który widzi się w Białym Domu któregoś dnia".

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Źródło:
TVN24

W Rumunii podwojono liczbę niedźwiedzi przeznaczonych do odstrzału. Wszystko przez gwałtowny rozrost populacji tych ssaków i walkę niedźwiedzi z człowiekiem o terytorium. Władze twierdzą, że próbowały innych metod odstraszania, ale wszystkie zawiodły. Niedźwiedzie schodzą do wsi i miejscowości, bo szukają jedzenia, a ludzie, którzy wchodzą do lasów, ryzykują życie.

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS