"W dobie koronawirusa bardzo trudno jest pozyskać dawców"

12.01.2021 | "W dobie koronawirusa bardzo ciężko jest pozyskać dawców"
12.01.2021 | "W dobie koronawirusa bardzo ciężko jest pozyskać dawców"
Paweł Szot | Faktyt TVN
12.01.2021 | "W dobie koronawirusa bardzo ciężko jest pozyskać dawców"Paweł Szot | Faktyt TVN

Pandemia powoduje, że odwoływane są planowane od dawna zabiegi, chorzy na na nowotwory badani są za rzadko i często za późno, ale problemów jest o wiele więcej. W wielu szpitalach w Polsce coraz bardziej brakuje krwi. Jej dawcy często są na kwarantannie albo sami potrzebują pomocy. A bez nich ratunek dla innych bywa niemożliwy.

Strażacy z Głogowa ratują życie. Tym razem nie gaszą pożaru. Oddają krew. - To jest akcja wsparcia dla naszego przyjaciela, a dokładnie dla jego syna młodego, małego, fajnego strażaka młodzieżowej drużyny pożarniczej OSP Szczyglice, który zachorował na białaczkę - tłumaczy mł. ogn. Sebastian Siniawa z Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie. Szymon Łużny jest pacjentem wrocławskiego Przylądka Nadziei - szpitala onkologicznego dla dzieci. W miejscach takich jak to, krew dosłownie oznacza życie, a ostatnio krwi brakuje. - W dobie koronawirusa bardzo ciężko jest pozyskać dawców. W zasadzie z tym nigdy nie było problemów. W Przylądku Nadziei mamy swoich dawców, ale i ci dawcy chorują i są w kwarantannach, także w tej chwili jest problem - wyjaśnia prof. Alicja Chybicka, hematolog, onkolog dziecięcy i senator z ramienia KP Koalicji Obywatelskiej. Tej najrzadszej krwi o grupie 0Rh- brakuje niemal we wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa z wyjątkiem Katowic, Krakowa i Rzeszowa. Największe braki - również innych grup krwi - mają centra w Kaliszu, Lublinie, Łodzi, Szczecinie i Wałbrzychu. Gdy brakuje krwi, trzeba odwoływać zabiegi, a wielu pacjentów nie może opuścić szpitala. - Pacjenci hematologiczni, szczególnie z niektórymi schorzeniami, żyją tylko dzięki temu, że mają co pewien czas przetaczaną krew, a nie zawsze jest to możliwe tak szybko, jakby się chciało i w związku z tym zajmują nawet dłużej łóżka, których nie potrzebowaliby tak długo zajmować - mówi dr hab. Małgorzata Krawczyk-Kuliś, śląski konsultant wojewódzki do spraw hematologii z Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Niepotrzebne obawy

Na początku roku zazwyczaj krwi jest mało, bo w okresie świątecznym spada liczba chętnych do jej oddania. Jednak, choć już dawno po świętach, stacje krwiodawstwa wciąż świecą pustkami. Wielu dawców boi się koronawirusa. Niepotrzebnie - mówią medycy. - Sprawdzamy czy dawcy nie są na kwarantannie, mierzymy temperaturę, dezynfekujemy ręce. Używamy jednorazowego sprzętu. I dawcy, i personel używają maseczek ochronnych. Dodatkowo personel szczepił się już - zapewnia Edyta Wcisło, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. - Często oddaję i robię to dla ludzi, żeby pomóc. Moja krew się przyda, innym uratuje życie - mówi Kamil Omarczyk, krwiodawca. Krew może oddać każdy między 18. a 65. rokiem życia kto nie choruje przewlekle i w ostatnim czasie nie przechodził zabiegów. Szczegółowa lista przeciwwskazań dostępna jest na stronach internetowych każdej stacji krwiodawstwa.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS