"Każdego dnia szukasz skrawka informacji". Los wielu zaginionych ukraińskich żołnierzy pozostaje nieznany

Źródło:
Fakty TVN
"Każdego dnia budzisz się i kładziesz spać tylko z jedną myślą. Każdego dnia szukasz skrawka informacji"
"Każdego dnia budzisz się i kładziesz spać tylko z jedną myślą. Każdego dnia szukasz skrawka informacji"
Paweł Szot/Fakty TVN
"Każdego dnia budzisz się i kładziesz spać tylko z jedną myślą. Każdego dnia szukasz skrawka informacji"Paweł Szot/Fakty TVN

Wlad, Oleg i Jarosław - to ukraińscy żołnierze, po których wszelki ślad zaginął. Przed rokiem opowiedzieliśmy w "Faktach" TVN ich historie. Dziś życie do tych historii dopisuje tragiczny epilog ze wspólnym mianownikiem - konwencja genewska o traktowaniu jeńców wojennych to dla Rosjan tylko świstek papieru.

Porucznika Wlada spotkaliśmy na froncie w Donbasie tuż przed rosyjską inwazją. Przekonywał, że Ukraińcy, jeśli zostaną napadnięci, zgotują Rosjanom drugą Czeczenię. - Nie chcę, żeby powtórzyła się eksterminacja Ukraińców - Wielki Głód. Ja tego nie chcę. Jestem gotowy za to umrzeć i za to zabijać - mówił w lutym 2022 roku porucznik Wladyslaw Bulij.

Ukraina dla Rosjan stała się piekłem, ale młody oficer przewidział także swoją przyszłość. Zaginął w pierwszych tygodniach walk. Ponad 900 dni - tak długo rodzice czekali na informacje o jego losie. Latem tego roku Ukraińcy znaleźli DNA młodego oficera, badając zwłoki żołnierzy przekazane przez Rosjan w ramach wymiany.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Gdzie oni są". Reportaż w TVN24 GO

"Bezlitosny wróg ostrzeliwał ich rakietami kasetowymi. Wszystko płonęło. Nawet metal się palił. W tym piekle znalazł się żołnierz Wladyslaw. Bronił swojej ojczyzny i nas wszystkich" - tak swojego bohatera żegnał Stary Sambor.

Nie wiedzą, co stało się z ich bliskimi, ale nie tracą nadziei. "Dzieci ciągle mówią: tato, czekamy"
Nie wiedzą, co stało się z ich bliskimi, ale nie tracą nadziei. "Dzieci ciągle mówią: tato, czekamy"Reportaż z października 2023 roku.Paweł Szot/Fakty TVN

Rosjanie traktują jeńców jak kryminalistów

Historie poszukiwanych żołnierzy pokazaliśmy w reportażu "Gdzie oni są". Teraz życie dopisuje do nich tragiczne zakończenia. Mąż Iryny na początku wojny trafił do niewoli. Po wielu miesiącach miał być wymieniony, ale prawie rok temu kontakt z nim się urwał. 

- On był na pokładzie samolotu Ił-76, który został zestrzelony ukraińską rakietą. Tak twierdzi strona rosyjska. Nasza strona milczy - mówi Iryna Sobolewa, żona zaginionego ukraińskiego żołnierza.

ZOBACZ TEŻ: "Rosja coraz częściej przeprowadza egzekucje ukraińskich jeńców"

Lesya Masaj miesiącami walczyła o zwolnienie z niewoli swojego ciężko rannego syna. Bezskutecznie. - Osądzili go w Ługańsku, w LNR, i wywieźli do Rosji. Z tego, co wiemy, z artykułu 205: terroryzm - przekazuje kobieta.

Na Syberii ma spędzić osiem lat. Nie ma z nim kontaktu. Rosjanie nie przyznali mu statusu jeńca wojennego, nie respektują międzynarodowych konwencji.

Cichocki: Putin chce cofnięcia czasu 40 lat wstecz
Cichocki: Putin chce cofnięcia czasu 40 lat wsteczTVN24

- Przywódcy polityczni Rosji, atakując Ukrainę, złamali Kartę Narodów Zjednoczonych, złamali prawo międzynarodowe, a łamanie takich dokumentów jak konwencja genewska czy konwencje haskie to jest po prostu konsekwencja - komentuje prof. Tomasz Kubin z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

CZYTAJ TEŻ: "Nie dożyjesz jutra". W tym miejscu na Białorusi Rosjanie torturowali dzieci i jeńców wojennych

Dla rodzin to ciągnący się już niemal trzy lata koszmar. - Ile człowiek może wytrzymać, nie wiedząc nic? Każdego dnia budzisz się i kładziesz spać tylko z jedną myślą. Każdego dnia szukasz skrawka informacji - wyznaje Iryna Sobolewa.

Los dziesiątków tysięcy ukraińskich żołnierzy pozostaje nieznany.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS