Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach
Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Kiedy straciło się wszystko, to trudno mówić o radości, nawet w momencie odbierania kluczy do nowego domu. Ale jest jednak iskierka nadziei na powrót do normalności.

24 mieszkania o wartości prawie ośmiu milionów złotych trafiły właśnie do poszkodowanych w powodzi mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego na Dolnym Śląsku. Wigilię spędzą jeszcze u swoich rodzin, ale już mogą planować przeprowadzkę - zaraz po świętach.

Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku
Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Rząd, samorządy i prywatne firmy łączą siły

W Krapkowicach w województwie opolskim nowo otwarty Most Współpracy swoją nazwą podkreśla to, co po powodzi na tych terenach wyjątkowo chwyta za serce. Gdyby nie połączenie sił i uporu: samorządu, rządu oraz prywatnych firm - w tak rekordowo krótkim czasie, 28 dni, ten most by nie powstał.

- Ale też mieszkańców, którzy czuli się współodpowiedzialni, nawet w nocy, gdy przy moście pracowali żołnierze i firma, to też dowozili ciepłe napoje i posiłki. To jest bardzo wzruszające i buduje taką wspólnotę, taką jedność, która nie tylko przed świętami ma taką ważną rolę - wskazuje wojewoda opolska Monika Jurek.

- Pan Norbert to jest osoba, która jako pierwsza bez wahania udostępniła nam swoje pole na most. Będzie jedyną osobą w Polsce, która na prywatnym polu będzie miała most publiczny - zwraca uwagę Maciej Sonik, starosta krapkowicki.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Przeprawa kosztowała pięć i pół miliona złotych. To jedna z najważniejszych tras w regionie - ułatwi nie tylko dojazd mieszkańców do szkoły czy szpitala, ale przede wszystkim skróci czas dojazdu służb ratunkowych.

- Mam nadzieję, że jak najwięcej takich obiektów w ciągu najbliższych tygodni powstanie - komentuje Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi.

Wigilia nie będzie tu już taka jak dawniej

Na nowe chodniki, drogi, złącza kanalizacyjne czy gazowe wciąż czekają takie gminy jak Stronie Śląskie czy Lądek-Zdrój. 

- W tej chwili walczymy z gazem, stoimy przy bloku ulicy Nadbrzeżnej 28. Zakończyliśmy sprawdzanie szczelności tej instalacji. Dzisiaj rano byłem przed gazownikami u nich w pracy i czekam na sygnał, czy przyjadą jeszcze przed świętami, czy nie przyjadą - informuje Tomasz Mazurek, prezes spółdzielni mieszkaniowej w Stroniu Śląskim.

- A jeszcze trwa osuszanie, bo jest taka aura, a nie inna - wskazuje Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego.

W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"
W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"Magda Łucyan/Fakty TVN

Nawet bez gazu Wigilia nie będzie tu już taka jak dawniej. - Tynki mamy skute, podłogi całe wyciągnięte, stropy odsłonięte, ale ściany nadal są mokre i one się suszą. Myślę, że dopiero w okolicach wiosny będzie można coś robić na poważnie - ocenia Karolina Szamborska, mieszkanka Lądka-Zdroju.

POWODZIANIE W GRUDNIU. ZOBACZ MIKROHISTORIE

W pamięci obrazy wciąż jak żywe i niekiedy trauma, która daje o sobie znać. Ale powódź sprawiła też, że wszyscy stali się w tych miejscowościach wspólnotą. W Lewinie Brzeskim zasiedli do wspólnej Wigilii organizowanej przez Caritas - zarówno ci poszkodowani w powodzi, jak i ci, którzy nieśli pomoc.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/zdjęcie z września

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS