Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"

Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"
Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"
Maciej Tomaszewski | Fakty TVN
Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"Maciej Tomaszewski | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek informację o 15 515 nowych zakażeniach koronawirusem. To o pięć tysięcy przypadków więcej niż w środę. Czy rząd ma plan na zdecydowane działania? Na razie minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zwiększenie rygoru egzekucji noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

W kopalni "Nowy Ląd" na Dolnym Śląsku niezaszczepieni zostali przesunięci tam, gdzie z zaszczepionymi się nie spotykają.

- Osoby zaszczepione obawiają się pracy z osobami, które są niezaszczepione i przychodzą, naciskają - mówi Jacek Michalak, wiceprezes zarządu do spraw rozwoju firmy Atlas, właściciela kopalni "Nowy Ląd".

Naciski mogą być efektem niepokojących danych na temat czwartej fali pandemii. Z informacji przekazanych przez resort zdrowia w czwartek wynika, że minionej doby potwierdzono 15 515 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To o pięć tysięcy więcej niż dzień wcześniej. Co oznacza, że trend jest rosnący i - zdaniem ekspertów - za chwilę krzywa zakażeń może pokryć się z krzywą z ubiegłego roku.

- Tam, gdzie mamy mało zaszczepionych, to te liczby związane z zakażeniami i hospitalizacjami będą szły podobnie, jak w ubiegłym roku. Natomiast w tych województwach, gdzie jest więcej zaszczepionych, będzie zdecydowanie mniej hospitalizacji i zgonów - wyjaśnia doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Gdy w ubiegłym roku liczba zakażeń przekroczyła 10 tysięcy dziennie, premier Mateusz Morawiecki mówił o lockdownie. Teraz Ministerstwo Zdrowia mówi o zwiększeniu rygoru egzekucji noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

- Przy wejściu ma stać osoba przypominająca o tym obowiązku - zapowiedział szef resoru zdrowia Adam Niedzielski.

W piątek ma zebrać się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Mogą zostać podjęte kolejne decyzje, ale wcale nie muszą.

- Zakładamy taką możliwość, że takie punktowe ograniczenia będą wprowadzane, ale staramy się, jeżeli miałoby być to wprowadzane, żeby to było zdecydowanie później niż wcześniej - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller.

- (Rząd - przyp. red.) próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup, czyli tych, które są antyszczepionkowe - uważa doktor Paweł Grzesiowski.

Rząd stawia na szpitale tymczasowe

Rządzący koncentrują się na razie tylko na otwieraniu kolejnych tymczasowych szpitali covidowych. Jest ich osiemnaście, ale już wiadomo, że będą kolejne.

- Mamy przygotowaną bazę łóżkową na poziomie 13 tysięcy łóżek covidowych. Zwiększamy tę bazę do mniej więcej 20 tysięcy - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Wyznacza się oddziały, które mają się przekształcić na oddziały covidowe i ta decyzja ma być wykonana z dnia na dzień, czy w krótkim okresie czasu, a w tych szpitalach dziś leżą pacjenci - zwraca uwagę dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalista chorób zakaźnych, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Wciąż jednak w szpitalach brakuje personelu medycznego. - Każde ręce do pracy nam się przydadzą. Przede wszystkim prosimy o wsparcie pielęgniarki i położne - apeluje Bogna Bartkiewicz z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie. Rządzący natomiast tylko proszą o to, żeby się szczepić, bo najczęściej do szpitala trafiają ci, którzy się nie zaszczepili. - Apel, aby osoby, które mogły się szczepić, a które najczęściej trafiają do szpitala między 20. a 50. rokiem życia, poszły do punktu szczepień - mówi wiceminister Waldemar Kraska.

Tylko minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 250 osób.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS