Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"

Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"
Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"
Maciej Tomaszewski | Fakty TVN
Co robi rząd w sprawie czwartej fali? "Próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup"Maciej Tomaszewski | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek informację o 15 515 nowych zakażeniach koronawirusem. To o pięć tysięcy przypadków więcej niż w środę. Czy rząd ma plan na zdecydowane działania? Na razie minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zwiększenie rygoru egzekucji noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

W kopalni "Nowy Ląd" na Dolnym Śląsku niezaszczepieni zostali przesunięci tam, gdzie z zaszczepionymi się nie spotykają.

- Osoby zaszczepione obawiają się pracy z osobami, które są niezaszczepione i przychodzą, naciskają - mówi Jacek Michalak, wiceprezes zarządu do spraw rozwoju firmy Atlas, właściciela kopalni "Nowy Ląd".

Naciski mogą być efektem niepokojących danych na temat czwartej fali pandemii. Z informacji przekazanych przez resort zdrowia w czwartek wynika, że minionej doby potwierdzono 15 515 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To o pięć tysięcy więcej niż dzień wcześniej. Co oznacza, że trend jest rosnący i - zdaniem ekspertów - za chwilę krzywa zakażeń może pokryć się z krzywą z ubiegłego roku.

- Tam, gdzie mamy mało zaszczepionych, to te liczby związane z zakażeniami i hospitalizacjami będą szły podobnie, jak w ubiegłym roku. Natomiast w tych województwach, gdzie jest więcej zaszczepionych, będzie zdecydowanie mniej hospitalizacji i zgonów - wyjaśnia doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Gdy w ubiegłym roku liczba zakażeń przekroczyła 10 tysięcy dziennie, premier Mateusz Morawiecki mówił o lockdownie. Teraz Ministerstwo Zdrowia mówi o zwiększeniu rygoru egzekucji noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

- Przy wejściu ma stać osoba przypominająca o tym obowiązku - zapowiedział szef resoru zdrowia Adam Niedzielski.

W piątek ma zebrać się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Mogą zostać podjęte kolejne decyzje, ale wcale nie muszą.

- Zakładamy taką możliwość, że takie punktowe ograniczenia będą wprowadzane, ale staramy się, jeżeli miałoby być to wprowadzane, żeby to było zdecydowanie później niż wcześniej - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller.

- (Rząd - przyp. red.) próbuje sprostać oczekiwaniom wybranych grup, czyli tych, które są antyszczepionkowe - uważa doktor Paweł Grzesiowski.

Rząd stawia na szpitale tymczasowe

Rządzący koncentrują się na razie tylko na otwieraniu kolejnych tymczasowych szpitali covidowych. Jest ich osiemnaście, ale już wiadomo, że będą kolejne.

- Mamy przygotowaną bazę łóżkową na poziomie 13 tysięcy łóżek covidowych. Zwiększamy tę bazę do mniej więcej 20 tysięcy - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Wyznacza się oddziały, które mają się przekształcić na oddziały covidowe i ta decyzja ma być wykonana z dnia na dzień, czy w krótkim okresie czasu, a w tych szpitalach dziś leżą pacjenci - zwraca uwagę dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalista chorób zakaźnych, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Wciąż jednak w szpitalach brakuje personelu medycznego. - Każde ręce do pracy nam się przydadzą. Przede wszystkim prosimy o wsparcie pielęgniarki i położne - apeluje Bogna Bartkiewicz z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie. Rządzący natomiast tylko proszą o to, żeby się szczepić, bo najczęściej do szpitala trafiają ci, którzy się nie zaszczepili. - Apel, aby osoby, które mogły się szczepić, a które najczęściej trafiają do szpitala między 20. a 50. rokiem życia, poszły do punktu szczepień - mówi wiceminister Waldemar Kraska.

Tylko minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 250 osób.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS