Koronawirus zmienia plany sztabów. "To będzie już teraz zupełnie inna kampania"

04.03.2020 | Koronawirus zmienia plany sztabów. "To będzie już teraz zupełnie inna kampania"
04.03.2020 | Koronawirus zmienia plany sztabów. "To będzie już teraz zupełnie inna kampania"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
04.03.2020 | Koronawirus zmienia plany sztabów. "To będzie już teraz zupełnie inna kampania"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Koronawirus zmienia plany w kampanii. Spotkania z wyborcami nie wszędzie się odbędą, a jak już się odbywają, to po dokładnym umyciu rąk. Czyste ręce w polityce od zawsze warto mieć, ale teraz to dosłownie zasada numer jeden.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

W związku z wystąpieniem pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce, każde spotkanie wyborcze Władysława Kosiniaka-Kamysza ma rozpoczynać się od dezynfekcji rąk i przekazania dawki informacji na temat wirusa. W lokalach na wyborców mają czekać płyny do mycia rąk, a sam kandydat występuje z apelem do elektoratu.

- Trzeba się wsłuchiwać w te obawy, które są o koronawirusie i uspokoić - mówi Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta (Koalicja Polska, Polskie Stronnictwo Ludowe).

Prezydent Andrzej Duda, zanim spotkał się z mieszkańcami Chęcin, odwiedził Szpital Specjalistyczny w Końskich. Tu ani chorych, ani podejrzanych o zarażenie wirusem dotąd nie ma.

Prezydent podczas spotkania odniósł się do pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem i zapewniał, że wszystkie procedury są wdrażane, a polskie służby są w stanie pełnej gotowości.

"To będzie już zupełnie inna kampania"

O pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Polsce minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w środę na porannej konferencji prasowej. Od tego czasu sztabowcy kandydatów albo natychmiast zdecydowali o zmianie środowego planu kampanii, albo zmuszeni nową sytuacją zwołali narady, by nad takimi zmianami pracować.

- Przede wszystkim zmieniamy zasady bezpieczeństwa. To będzie już teraz zupełnie inna kampania - zaznaczył Adam Szłapka, rzecznik prasowy sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (Koalicja Obywatelska, Nowoczesna)

Z kolei rzecznik prasowy sztabu Andrzeja Dudy Adam Bielan podkreśla, że "kwestia zagrożenia koronawirusem jest głównym tematem, o którym dzisiaj rozmawiają Polacy. To jest też główny temat w mediach". - Dlatego musimy się do tego dostosować - dodaje Bielan.

Spotkania w terenie, tematy konferencji, narady kandydatów z wojewodami i samorządowcami będą zależały ode tego, co w kolejnych dniach w Polsce wydarzy się w sprawie koronawirusa.

- Jeżeli się okaże, że będzie się rozprzestrzeniał wirus to być może będzie konieczność zrezygnowania ze zgromadzeń. Wtedy też oczywiście zgromadzenia kampanijne nie będą mogły się odbywać. Nie jestem w stanie w tej chwili przewidzieć. Będziemy działali odpowiedzialnie - mówi prezydent Andrzej Duda.

Z kolei Szymon Hołownia decyzję o ewentualnym ograniczeniu spotkań z wyborcami chce podjąć dopiero po uzyskaniu większej ilości informacji. - Podejmiemy te decyzje po jeszcze bardziej szczegółowych danych, które napłyną od odpowiednich organów. Jesteśmy na to gotowi, że być może tak trzeba będzie zrobić, chociaż wiemy, że ludzie czekają na te spotkania - podkreśla Hołownia.

- Zachęcam do zachowania spokoju, nie mam zamiaru tak jak inni politycy pobudzać sztucznie emocji społecznych - mówi Krzysztof Bosak, kandydat na prezydenta (Konfederacja).

Apel o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej w środę przy okazji wizyty w Kutnie powołała zespół do spraw koronawirusa. W jego skład wchodzą samorządowcy i epidemiolodzy. Poinformowała także o przełożeniu spotkania wyborczego w Zielonej Górze.

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz chce, by powstał zespół złożony z przedstawicieli wszystkich partii politycznych. Jak na razie planu swoich spotkań nie zmieni.

- Ponawiam pytanie, czy rząd przygotował polskich przedsiębiorców na straty lub skutki koronawirusa w gospodarce - pyta Kosiniak-Kamysz.

W środę kandydat Lewicy Robert Biedroń rozmawiał z mieszkańcami na targowisku w Pyskowicach. I to stąd wysłał do prezydenta apel o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Jest to instrument, który służy właśnie w takich sytuacjach do koordynacji wszystkich działań - zaznaczył Robert Biedroń.

Natomiast prezydent prosi o zachowanie spokoju i apeluj o nie wzbudzanie paniki. - Proszę zachować ostrożność, ale naprawdę panujemy nad sytuacją - mówił Duda. Kandydaci opozycji zapewniają, że każdego dnia będą zapewniania prezydenta weryfikować.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS