Koronawirus zmienia plany sztabów. "To będzie już teraz zupełnie inna kampania"

04.03.2020 | Koronawirus zmienia plany sztabów. "To będzie już teraz zupełnie inna kampania"
04.03.2020 | Koronawirus zmienia plany sztabów. "To będzie już teraz zupełnie inna kampania"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
04.03.2020 | Koronawirus zmienia plany sztabów. "To będzie już teraz zupełnie inna kampania"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Koronawirus zmienia plany w kampanii. Spotkania z wyborcami nie wszędzie się odbędą, a jak już się odbywają, to po dokładnym umyciu rąk. Czyste ręce w polityce od zawsze warto mieć, ale teraz to dosłownie zasada numer jeden.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

W związku z wystąpieniem pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce, każde spotkanie wyborcze Władysława Kosiniaka-Kamysza ma rozpoczynać się od dezynfekcji rąk i przekazania dawki informacji na temat wirusa. W lokalach na wyborców mają czekać płyny do mycia rąk, a sam kandydat występuje z apelem do elektoratu.

- Trzeba się wsłuchiwać w te obawy, które są o koronawirusie i uspokoić - mówi Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta (Koalicja Polska, Polskie Stronnictwo Ludowe).

Prezydent Andrzej Duda, zanim spotkał się z mieszkańcami Chęcin, odwiedził Szpital Specjalistyczny w Końskich. Tu ani chorych, ani podejrzanych o zarażenie wirusem dotąd nie ma.

Prezydent podczas spotkania odniósł się do pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem i zapewniał, że wszystkie procedury są wdrażane, a polskie służby są w stanie pełnej gotowości.

"To będzie już zupełnie inna kampania"

O pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Polsce minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w środę na porannej konferencji prasowej. Od tego czasu sztabowcy kandydatów albo natychmiast zdecydowali o zmianie środowego planu kampanii, albo zmuszeni nową sytuacją zwołali narady, by nad takimi zmianami pracować.

- Przede wszystkim zmieniamy zasady bezpieczeństwa. To będzie już teraz zupełnie inna kampania - zaznaczył Adam Szłapka, rzecznik prasowy sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (Koalicja Obywatelska, Nowoczesna)

Z kolei rzecznik prasowy sztabu Andrzeja Dudy Adam Bielan podkreśla, że "kwestia zagrożenia koronawirusem jest głównym tematem, o którym dzisiaj rozmawiają Polacy. To jest też główny temat w mediach". - Dlatego musimy się do tego dostosować - dodaje Bielan.

Spotkania w terenie, tematy konferencji, narady kandydatów z wojewodami i samorządowcami będą zależały ode tego, co w kolejnych dniach w Polsce wydarzy się w sprawie koronawirusa.

- Jeżeli się okaże, że będzie się rozprzestrzeniał wirus to być może będzie konieczność zrezygnowania ze zgromadzeń. Wtedy też oczywiście zgromadzenia kampanijne nie będą mogły się odbywać. Nie jestem w stanie w tej chwili przewidzieć. Będziemy działali odpowiedzialnie - mówi prezydent Andrzej Duda.

Z kolei Szymon Hołownia decyzję o ewentualnym ograniczeniu spotkań z wyborcami chce podjąć dopiero po uzyskaniu większej ilości informacji. - Podejmiemy te decyzje po jeszcze bardziej szczegółowych danych, które napłyną od odpowiednich organów. Jesteśmy na to gotowi, że być może tak trzeba będzie zrobić, chociaż wiemy, że ludzie czekają na te spotkania - podkreśla Hołownia.

- Zachęcam do zachowania spokoju, nie mam zamiaru tak jak inni politycy pobudzać sztucznie emocji społecznych - mówi Krzysztof Bosak, kandydat na prezydenta (Konfederacja).

Apel o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej w środę przy okazji wizyty w Kutnie powołała zespół do spraw koronawirusa. W jego skład wchodzą samorządowcy i epidemiolodzy. Poinformowała także o przełożeniu spotkania wyborczego w Zielonej Górze.

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz chce, by powstał zespół złożony z przedstawicieli wszystkich partii politycznych. Jak na razie planu swoich spotkań nie zmieni.

- Ponawiam pytanie, czy rząd przygotował polskich przedsiębiorców na straty lub skutki koronawirusa w gospodarce - pyta Kosiniak-Kamysz.

W środę kandydat Lewicy Robert Biedroń rozmawiał z mieszkańcami na targowisku w Pyskowicach. I to stąd wysłał do prezydenta apel o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Jest to instrument, który służy właśnie w takich sytuacjach do koordynacji wszystkich działań - zaznaczył Robert Biedroń.

Natomiast prezydent prosi o zachowanie spokoju i apeluj o nie wzbudzanie paniki. - Proszę zachować ostrożność, ale naprawdę panujemy nad sytuacją - mówił Duda. Kandydaci opozycji zapewniają, że każdego dnia będą zapewniania prezydenta weryfikować.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS