"Zaczęłam chodzić na piechotę". Wzrosną ceny paliw, a od przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny energii

16.05.2022 | "Zaczęłam chodzić na piechotę". Wzrosną ceny paliw, a od przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny energii
16.05.2022 | "Zaczęłam chodzić na piechotę". Wzrosną ceny paliw, a od przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny energii
Paweł Płuska | Fakty TVN
16.05.2022 | "Zaczęłam chodzić na piechotę". Wzrosną ceny paliw, a od przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny energiiPaweł Płuska | Fakty TVN

Ceny benzyny mocno poszły w górę i na wielu stacjach przekraczają już 7 złotych za litr. Optymizmem nie napawają też słowa prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, z których wynika, że w przyszłym roku wzrosną ceny energii.

"Zbijająca z nóg", "strasznie drogie, zaczęłam chodzić na piechotę" - to reakcje kierowców na ceny paliw, jakie w poniedziałek zszokowały wielu Polaków, bo na niektórych stacjach ceny benzyny przekroczyły już 7 złotych za litr. To wszystko - jak słyszymy - efekt sytuacji geopolitycznej, rozchwiania rynków, skoku ceny ropy do 110 dolarów za bryłkę.

- Już w tym tygodniu średnia cena benzyny 95-oktanowej może wzrosnąć do poziomu około 7,40-7,50 złotych. Natomiast ceny oleju napędowego, póki co, powinny pozostać stabilne - mówi Rafał Zywert analityk BM Reflex.

Nie wolno zapominać, że w Polsce wciąż mamy obniżony VAT na paliwa. Skąd zatem takie ceny? Wywołany do odpowiedzi narodowy koncern paliwowy ustami swego głównego ekonomisty przekonuje, że drożyzna na stacjach to efekt rosnącego popytu.

- Podaż nie nadąża za popytem, nie można tego uzupełnić. Cena musi wzrosnąć po to, żeby ograniczyć popyt - wyjaśnia Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Schładzanie rynku trwa i to nie tylko paliwowego. W poniedziałek przyszła też wiadomość z rynku energii. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin zapowiedział, że w przyszłym roku ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć o połowę.

"Przy uwzględnieniu cen energii elektrycznej, która została sprzedana do początku kwietnia 2022 roku, taryfa za samą sprzedaż energii elektrycznej (bez kosztów dystrybucji) może wzrosnąć o 50 procent" - czytamy.

- To są pewne szacunki, które mamy na podstawie tego, co się działo. Nie wiemy, co będzie dalej - mówi Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki.

Ceny węgla rosną z dnia na dzień - podobnie gazu, na który miała przejść polska energetyka. Wypowiedź prezesa URE to ostrzeżenie, że jest źle.

- Gdyby cena zależała nie od taryfy regulowanej przez Urząd Regulacji Energetyki, a od samego rynku, to mielibyśmy wzrost nie o 50 procent, a o kilkaset procent cen energii, bo po prostu tej energii jest za mało - uważa Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl.

Droga druga połowa roku

Podwyżki ceny energii najmocniej już odczuwają firmy.

- Wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli po prostu płacić więcej za wszystko, co kupujemy, plus w rachunkach, które od przyszłego roku będą musiały radykalnie wzrosnąć - ocenia Robert Tomaszewski, analityk ds. energetycznych "Polityka Insight".

To, ile płacą Polacy i ile zapłacą od nowego roku, zależy od decyzji urzędu, a wzrost cen energii nie oznacza automatycznie takiego samego wzrostu na rachunku.

- To może być wzrost o 25 procent, o ile inne zmienne pozostaną na tym samym poziomie - wyjaśnia Agnieszka Głośniewska.

Drogi prąd oraz drogie paliwa przełożą się na ceny wszystkich produktów na sklepowych półkach, na usługi, transport, słowem na inflację.

- Chciałbym powiedzieć, że to już jest szczyt: te 12,4 procent, ale realnie musimy się spodziewać w kolejnych miesiącach kolejnych wzrostów cen - mówi Marcin Kalinowski, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Polaków czeka droga druga połowa roku.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN