"Zaczęłam chodzić na piechotę". Wzrosną ceny paliw, a od przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny energii

16.05.2022 | "Zaczęłam chodzić na piechotę". Wzrosną ceny paliw, a od przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny energii
16.05.2022 | "Zaczęłam chodzić na piechotę". Wzrosną ceny paliw, a od przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny energii
Paweł Płuska | Fakty TVN
16.05.2022 | "Zaczęłam chodzić na piechotę". Wzrosną ceny paliw, a od przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny energiiPaweł Płuska | Fakty TVN

Ceny benzyny mocno poszły w górę i na wielu stacjach przekraczają już 7 złotych za litr. Optymizmem nie napawają też słowa prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, z których wynika, że w przyszłym roku wzrosną ceny energii.

"Zbijająca z nóg", "strasznie drogie, zaczęłam chodzić na piechotę" - to reakcje kierowców na ceny paliw, jakie w poniedziałek zszokowały wielu Polaków, bo na niektórych stacjach ceny benzyny przekroczyły już 7 złotych za litr. To wszystko - jak słyszymy - efekt sytuacji geopolitycznej, rozchwiania rynków, skoku ceny ropy do 110 dolarów za bryłkę.

- Już w tym tygodniu średnia cena benzyny 95-oktanowej może wzrosnąć do poziomu około 7,40-7,50 złotych. Natomiast ceny oleju napędowego, póki co, powinny pozostać stabilne - mówi Rafał Zywert analityk BM Reflex.

Nie wolno zapominać, że w Polsce wciąż mamy obniżony VAT na paliwa. Skąd zatem takie ceny? Wywołany do odpowiedzi narodowy koncern paliwowy ustami swego głównego ekonomisty przekonuje, że drożyzna na stacjach to efekt rosnącego popytu.

- Podaż nie nadąża za popytem, nie można tego uzupełnić. Cena musi wzrosnąć po to, żeby ograniczyć popyt - wyjaśnia Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Schładzanie rynku trwa i to nie tylko paliwowego. W poniedziałek przyszła też wiadomość z rynku energii. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin zapowiedział, że w przyszłym roku ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć o połowę.

"Przy uwzględnieniu cen energii elektrycznej, która została sprzedana do początku kwietnia 2022 roku, taryfa za samą sprzedaż energii elektrycznej (bez kosztów dystrybucji) może wzrosnąć o 50 procent" - czytamy.

- To są pewne szacunki, które mamy na podstawie tego, co się działo. Nie wiemy, co będzie dalej - mówi Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki.

Ceny węgla rosną z dnia na dzień - podobnie gazu, na który miała przejść polska energetyka. Wypowiedź prezesa URE to ostrzeżenie, że jest źle.

- Gdyby cena zależała nie od taryfy regulowanej przez Urząd Regulacji Energetyki, a od samego rynku, to mielibyśmy wzrost nie o 50 procent, a o kilkaset procent cen energii, bo po prostu tej energii jest za mało - uważa Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl.

Droga druga połowa roku

Podwyżki ceny energii najmocniej już odczuwają firmy.

- Wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli po prostu płacić więcej za wszystko, co kupujemy, plus w rachunkach, które od przyszłego roku będą musiały radykalnie wzrosnąć - ocenia Robert Tomaszewski, analityk ds. energetycznych "Polityka Insight".

To, ile płacą Polacy i ile zapłacą od nowego roku, zależy od decyzji urzędu, a wzrost cen energii nie oznacza automatycznie takiego samego wzrostu na rachunku.

- To może być wzrost o 25 procent, o ile inne zmienne pozostaną na tym samym poziomie - wyjaśnia Agnieszka Głośniewska.

Drogi prąd oraz drogie paliwa przełożą się na ceny wszystkich produktów na sklepowych półkach, na usługi, transport, słowem na inflację.

- Chciałbym powiedzieć, że to już jest szczyt: te 12,4 procent, ale realnie musimy się spodziewać w kolejnych miesiącach kolejnych wzrostów cen - mówi Marcin Kalinowski, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Polaków czeka droga druga połowa roku.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS