Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Źródło:
Fakty TVN
Coraz większe problemy polskich porodówek.  "Zmiany są konieczne"
Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Demografia jest nieubłagana - jest nas coraz mniej. Według Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu urodziło się tylko 19 tysięcy dzieci. Trzeba zamykać coraz więcej porodówek, co rodzi zrozumiały opór pacjentek.

Wyjątkowy czas, specjalne potrzeby. - Każda kobieta, która urodziła, wymaga spokoju i ciszy - komentuje jedna z matek.

Problem w tym, że na niektórych porodówkach cisza taka, że nie słychać dzieci. W czerwcu urodziło się ich rekordowo mało - 19 tysięcy. - Wskaźniki demograficzne nas ciągle zaskakują, kolejne miesiące to pokazują - mówi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić Po Ludzku.

"Jeśli rodzi się mniej niż jedno dziecko dziennie, to staje się niebezpieczne"

Stąd Ministerstwo Zdrowia konsultuje pomysł, by w ramach reformy szpitalnictwa samorządy rezygnowały z najmniejszych porodówek.

- Jeśli rodzi się mniej niż jedno dziecko dziennie, to staje się niebezpieczne ze względów zdrowotnych dla rodzącej i dla dziecka - tłumaczy ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO).

Bo personel wychodzi z wprawy. W szpitalu w Nowym Mieście Lubawskim w tym roku rodziło się średnio jedno dziecko na dwa dni. Zapadła więc decyzja - porodówka będzie zlikwidowana.

- Przy tak małej ilości porodów po prostu oddział jest bardzo deficytowy. Sieć porodówek, która w Polsce funkcjonuje, nie przystaje do obecnych warunków demograficznych i liczby urodzeń - ocenia Michał Kamiński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim.

Kryterium, którego nie spełnia jedna trzecia polskich porodówek

Wstępne kryterium utrzymania porodówki to 400 porodów rocznie. Nie spełnia go teraz jedna trzecia polskich porodówek.

- Te zmiany są konieczne, ale możliwe jest wprowadzanie w taki sposób, żeby nie budować lęku wśród kobiet, które nie wiedzą, czy będą rodzić w swoim najbliższym szpitalu za kilka miesięcy, jak to będzie wyglądało - komentuje Joanna Pietrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że w zamian za konieczność rodzenia w sąsiednim mieście kobieta zyska lepsze warunki.

- Żeby samorządy siadły do stołu i porozumiały się, w którym powiecie warto zrobić bardzo dobrze wyposażoną, świetną porodówkę z dostępnością do znieczuleń okołoporodowych - sugeruje ministra Izabela Leszczyna.

CZYTAJ TAKŻE: Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja
Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencjaMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

W ostatnim roku liczba urodzeń spadła poniżej 260 tysięcy. To mało i więcej nie będzie.

- Trzeba się spodziewać, że ten spadek liczby urodzeń będzie postępował, bo ta liczba kobiet w wieku rozrodczym nam nagle nie wzrośnie. Ona jest po prostu jaka jest. Jest niższa, niż była w przeszłości - komentuje profesor Anna Matysiak. demografka z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Demografia zmusza szpitale do restrukturyzacji. Gdy położnictwo przynosi straty, zarobku trzeba szukać gdzie indziej.

- Z uwagi na ujemny przyrost naturalny wchodzimy bardziej w tą część geriatryczną, internistyczną i chirurgiczną - informuje Ryszard Kielar, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Parczewie.

Porodówki może zastąpić zwłaszcza geriatria. Bo dzieci nie przybywa, za to seniorów, przeciwnie. - Zapotrzebowanie w zakresie chorób wieku starszego jest ogromne - podkreśla Michał Kamiński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS