Ziobro stawia Morawieckiego w jednym szeregu z Tuskiem

16.03.2023 | Ziobro stawia Morawieckiego w jednym szeregu z Tuskiem
16.03.2023 | Ziobro stawia Morawieckiego w jednym szeregu z Tuskiem
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
Ziobro stawia Morawieckiego w jednym szeregu z TuskiemJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Zbigniew Ziobro znowu się nie zgadza z premierem. Jak pisze, Mateusz Morawiecki robi tak jak Niemcy, Tusk i lewica, dlatego mamy dziś drożyznę i inflację. Premier nie reaguje na to, jak jego podwładny nim pomiata. - Zawsze wygrywa Ziobro, a Morawiecki musi ustąpić - komentuje Piotr Zgorzelski, poseł PSL i wicemarszałek Sejmu.

Zbigniew Ziobro nie poinformował o odejściu z rządu, chociaż dzień wcześniej skrytykował premiera na piśmie. W kontekście polityki klimatycznej Zbigniew Ziobro zarzucił premierowi robienie tego, czego chcieli Niemcy, Donald Tusk i lewica. Obciążył go winą za drożyznę i inflację.

- Tutaj pan minister Michał Woś mówił, że za cztery kadencje być może ktoś inny będzie rządził. Ja myślę, że będzie wtedy rządzić już tylko Solidarna Polska. Wtedy będziemy realizować tylko nasz program, ale dzisiaj jestem w koalicji - powiedział Zbigniew Ziobro.

- Najmocniejszym spoiwem tej pazernej, chciwej ekipy, którą mamy teraz w Polsce u władzy, są pieniądze - mówi posłanka PO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Najnowsza odsłona najdłuższej wojny w obozie władzy zaczęła się od polexitowych obaw premiera. - Gdybyśmy chcieli sobie wyjść z polityki klimatycznej, tak po prostu zrezygnować z polityki klimatycznej Unii Europejskiej, byłoby to jednoznaczne z wyjściem z Unii Europejskiej de facto. W związku z tym ci, którzy tak mówią, radykałowie z jednej i z drugiej strony, albo świadomie, albo nieświadomie, chcą nas wepchnąć w narrację polexitu - uważa Mateusz Morawiecki.

Na swoich konferencjach prasowych premier krytykuje Donalda Tuska częściej, niż chwali Jarosława Kaczyńskiego. Skoro Zbigniew Ziobro porównuje Mateusza Morawieckiego do Donalda Tuska i zarzuca mu robienie tego, czego chcą Niemcy, to cięższych dział wytoczyć nie może. Równie mocnej odpowiedzi premiera brak.

- Gra w zespole prawicy, ale czasami, niestety, wydaje mi się, że nie tam, gdzie trzeba ostrze krytyki kieruje - ocenił Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu, mówiąc o Ziobrze.

Przeciągany konflikt

Zbigniew Ziobro nie przychodzi na posiedzenia rządu Mateusza Morawieckiego - o czym "Fakty" TVN informowały już cztery lata temu.

Gdy rozpoczęła się pandemia COVID-19, dziennikarze nie mieli już wstępu na posiedzenia rządu. To się do dziś nie zmieniło. Władza odseparowała się od dziennikarzy, ale konfliktu nie udało się ukryć. Każdy się domyślał, kogo miał na myśli Zbigniew Ziobro, mówiąc o "miękiszonie", ale on sam nie okazał się na tyle twardym politykiem, by z rządu odejść, skoro tak fundamentalnie się z premierem nie zgadza - nawet w tak ważnej sprawie, jak wielkie unijne pieniądze na KPO.

Członkowie Solidarnej Polski głosowali przeciw rządowi. - Chciałbym też podziękować naszym koalicjantom z Solidarnej Polski za dyskusję z ostatnich trzech tygodni - mówił tuż po tym głosowaniu Mateusz Morawiecki.

Nawet, gdy premier próbował usuwać z rządu wiceministrów od Zbigniewa Ziobry albo próbował ograniczać ich kompetencje, to później musiał się wycofywać z tych decyzji. Nawet wiceministrowie pozwalają sobie krytykować szefa rządu. - Od momentu, kiedy premierem nie jest pani Beata Szydło, niestety, mamy pasmo porażek - komentował Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska z Solidarnej Polski.

- Zawsze wygrywa Ziobro, a Morawiecki musi ustąpić, a czasami nawet dziękuje Solidarnej Polsce i ministrowi Ziobro za to, że byli przeciw. Do takiego poziomu paranoi politycznej doszliśmy w dzisiejszych czasach - twierdzi Piotr Zgorzelski, poseł PSL.

Gdy opozycja próbowała odwołać Zbigniewa Ziobrę i gdy premier musiał go bronić, w wystąpieniu ani razu szef rządu nie wymienił jego nazwiska, ale głosował w jego obronie.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN