Wyjątkowa operacja w bydgoskim szpitalu. Kacprowi pomaga międzynarodowy zespół ekspertów

06.03.2023 | Wyjątkowa operacja w bydgoskim szpitalu. Kacprowi pomaga międzynarodowy zespół ekspertów
06.03.2023 | Wyjątkowa operacja w bydgoskim szpitalu. Kacprowi pomaga międzynarodowy zespół ekspertów
Marek Nowicki | Fakty TVN
06.03 | Wyjątkowa operacja w bydgoskim szpitalu. Kacprowi pomaga międzynarodowy zespół ekspertówMarek Nowicki | Fakty TVN

Kilkanaście godzin ma trwać skomplikowana operacja usunięcia guza czaszki u ośmioletniego chłopca. Przeprowadza ją od poniedziałkowego poranka w szpitalu dziecięcym w Bydgoszczy międzynarodowy zespół lekarzy. Małemu pacjentowi trzeba usunąć guza i zrekonstruować nerwy.

Rodzice widzieli już dawno, że coś jest nie tak. Kacper krzywo się uśmiechał jak miał trzy latka. Jak miał cztery, to dopiero zaczął mówić. - Czekaliśmy długo na neurologa, później czekaliśmy, żeby nam rezonans zrobili - opowiada Anna Cygan, mama Kacpra.

Tak naprawdę nikt nie wiedział, co chłopcu jest, a lata mijały. Zdesperowana matka szukała ratunku przez Facebooka i na prywatnych wizytach lekarskich. Wreszcie trafili do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. To był strzał w dziesiątkę. 8,5-letniemu Kacprowi lekarze wreszcie udzielili pomocy. - To są niezwykle rzadkie zabiegi. W ciągu 35 lat mojej pracy zawodowej zabieg o takiej rozległości, nerwiak nerwu twarzowego, zdarzył mi się tylko raz - mówi profesor Józef Mierzwiński, ordynator Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

Kacper ma od lat rozwijającego się nerwiaka, czyli guza na nerwie twarzowym. Guz był gigantyczny - dochodził prawie do ucha wewnętrznego. - Wyjątkowe jest po prostu położenie tego guza. Najtrudniejszy etap to jest tak go usunąć, aby nie uszkodzić narządu słuchu, bo dziecko bardzo dobrze słyszy - wyjaśnia doktor Dariusz Paczkowski, ordynator Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

Skomplikowana operacja

Przy operacji najważniejsze jest, żeby nie uszkodzić narządu słuchu. Trzeba to zrobić niezwykle delikatnie, dlatego przed usunięciem nerwiaka konieczne jest wyjęcie Kacprowi wszystkich kosteczek słuchowych. - Rozłączymy kosteczki, wejdziemy od dołu, od ucha, do jamy czaszki i dalej już nie jesteśmy w stanie, bo musielibyśmy zniszczyć słuch, żeby go wyjąć. Zrobimy kraniotomię, podniesiemy płaty skroniowe i od góry neurochirurg pomoże nam usunąć guz, który penetruje do jamy czaszki - opisywał przed operacją profesor Józef Mierzwiński.

Kacpra operuje wspólnie kilku lekarzy różnych specjalizacji, między innymi jeden z najwybitniejszych na świecie chirurgów podstawy czaszki profesor Andrew Fishman ze Stanów Zjednoczonych. Zapewnia on, że jest szansa, że Kacper wróci do zdrowia. - Zrekonstruujemy nerw twarzowy poprzez przeszczep nerwu z nogi, który nie jest konieczny do poruszania. Stopa będzie odrobinę drętwiała, ale dziecko wróci do pełnej sprawności - zapewnia profesor Andrew J. Fishman, chirurg podstawy czaszki z Uniwersytetu Medycznego w Bostonie.

Kacper po operacji ma wszystko słyszeć i wreszcie będzie mógł się szeroko uśmiechać.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS