Szpitale alarmują, rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi o "nieodpowiedzialnym zachowaniu"

08.08.2022 | Szpitale alarmują, rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi o "nieodpowiedzialnym zachowaniu"
08.08.2022 | Szpitale alarmują, rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi o "nieodpowiedzialnym zachowaniu"
Marek Nowicki | Fakty TVN
08.08.2022 | Szpitale alarmują, rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi o "nieodpowiedzialnym zachowaniu"Marek Nowicki | Fakty TVN

Polskie szpitale znalazły się w finansowej kropce. Jak wypłacić podwyżki, na które NFZ nie dał dość pieniędzy? Zgodnie z nowelizacją od 1 lipca płace minimalne w systemie ochrony zdrowia poszły w górę. Dyrektorzy placówek przekonują jednak, że nie mają na nie wystarczających środków.

Tonie szpital w Miastku (woj. wielkopolskie). Dziura budżetowa wynosi prawie milion złotych - tyle pieniędzy brakuje tam co miesiąc. Szpital więc się zadłuża. Teraz kolejny cios dryfującej placówce zadał rząd, który zarządził od 1 lipca podwyżki płac minimalnych dla pracowników szpitali.

Urzędnicy nakazali dać podwyżki, ale nie dali na to wystarczających pieniędzy. Szpitalowi w Lesku (woj. podkarpackie) nie dali w ogóle. - Wprowadzone algorytmy spowodowały, że szpital w Lesku akurat nie otrzymał żadnej finansowej dopłaty do podwyżek i w tym momencie jest w ogromnej kropce - informuje Piotr Czerwiński, pełniący obowiązki dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lesku.

Dyrektorzy szpitali bardzo chętnie zapłaciliby więcej pielęgniarkom, położnym i salowym, ale niestety nie mają z czego. Problem dotyczy całego kraju. - Szacujemy, że ponad pięć milionów złotych szpital musiałby dołożyć do realizacji tych podwyżek - wylicza Sebastian Grabowski, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach (woj. śląskie).

Nie jest to tylko problem szpitali powiatowych w małych miejscowościach. Podobna sytuacja ma miejsce na przykład w Krakowie czy Poznaniu. Do tego wszystkiego szpitale muszą zmierzyć się z inflacją.

Ministerstwo Zdrowia umywa ręce. - Niestety, część dyrektorów próbuje przerzucić problemy finansowe, które mają od lat, na ustawę, która weszła w życie 1 lipca, a jest to niestety zachowanie trochę nieodpowiedzialne - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Problemy szpitali

Nieudane, wieloletnie próby reformowania szpitalnictwa przez rząd powodują, że niedofinansowane szpitale w skali kraju mają wielomiliardowe długi. Teraz, po zarządzonej podwyżce, zadłużą się jeszcze bardziej. Minister zdrowia widzi sprawę odmiennie. - Widzimy, że w zdecydowanej większości, bo mamy takie mniej więcej zapewnienia od 90 procent szpitali, tutaj nie ma w ogóle żadnych zgłaszanych problemów - mówił 28 lipca Adam Niedzielski.

Co na to kierownicy placówek?

- Jesteśmy w kilku federacjach szpitali. (...) Jak rozmawiamy ze sobą, a rozmawiamy teraz bardzo często, to raczej w drugą stronę - 90 procent szpitali jest niezadowolonych - odpowiada Cezary Tomiczek, prezes Centrum Zdrowia w Mikołowie w województwie śląskim.

Nieoficjalnie "Fakty" TVN dowiedziały się, że resort zdrowia pomylił się w obliczeniach i ostatecznie nastąpi korekta w dofinansowaniu podwyżek. Czy wystarczająca? Tego nie wiadomo.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS