Resort zdrowia wydłuża program "Profilaktyka 40 plus". Do tej pory skorzystało jedynie trzy procent uprawnionych

Resort zdrowia wydłuża program "Profilaktyka 40 plus". Do tej pory skorzystało jedynie trzy procent uprawnionych
Resort zdrowia wydłuża program "Profilaktyka 40 plus". Do tej pory skorzystało jedynie trzy procent uprawnionych
Fakty TVN
Resort zdrowia wydłuża program "Profilaktyka 40 plus". Do tej pory skorzystało jedynie trzy procent uprawnionychFakty TVN

Do końca roku w ramach programu "Profilaktyka 40 plus" można jeszcze wykonać za darmo podstawowe badania medyczne. Dotąd z akcji skorzystało 600 tysięcy osób - to jednak za mało, dlatego resort zdrowia przedłuża termin badań. Ponadto zapowiada premie dla gabinetów POZ oraz loterię dla uczestników badań.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydłuża trwanie programu "Profilaktyka 40 plus", bo przez ostatni rok z możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań skorzystało niecałe trzy procent uprawnionych Polaków. To klęska rządowego programu.

Pomimo hucznego startu i apeli premiera Mateusza Morawieckiego, informacja o bardzo pożytecznej akcji do wielu Polaków po prostu nie dotarła. - Nie badałem się, a jeżeli się badam, to mam ubezpieczenie. Pierwszy raz słyszę, że za darmochę, bo za darmochę nic nie dają - mówi jeden z pytanych mężczyzn.

W ramach programu wykonywany jest szereg badań: morfologia krwi, stężenie cholesterolu, poziom glukozy i kreatyniny, stan wątroby czy prostaty.

Lekarze rodzinni są zgodni co jest powodem porażki programu. Ministerstwo Zdrowia przygotowało tę akcję poza naszymi plecami - podkreślają.

- Program ma jedną podstawową wadę: został zrobiony poza POZ-etem - mówi Wojciech Pacholicki, lekarz rodzinny. - Od początku mówiliśmy, że żadna profilaktyka nie uda się bez udziału personelu opieki podstawowej - dodaje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz medycyny rodzinnej.

Minister zdrowia zapowiada zmiany

Chętni po prostu sami, bez skierowań, mieli zgłaszać się na badania przez internet albo telefonicznie. Żadna pielęgniarka tego nie pilotowała, żaden lekarz nie musiał przeglądać wyników. Teraz minister zdrowia zapowiada poprawki do pomysłu.

- Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą otrzymywali premie, będą otrzymywali dodatkowe finansowanie, jeśli pacjenci z ich listy będą w dużym stopniu korzystali z badań profilaktycznych - mówił Adam Niedzielski.

Skoro istnieje taka możliwość poddania się w prosty sposób badaniom, to warto z niej skorzystać. Właśnie wtedy, kiedy nic nie boli i o lekarzu myślimy najmniej.

- Profilaktyka polega na tym, że wtedy, kiedy czujemy się jeszcze dobrze, powinniśmy na badania iść, bo są choroby, które nie dają żadnych dolegliwości - zwraca uwagę Michał Sutkowski, lekarz rodzinny. Nowotwory w początkowych stadiach mogą nie boleć, cukrzyca nie boli i choroba wieńcowa na początku też.

Zachęta będzie również dla pacjentów - jesienią Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi loterię dla osób, które poddadzą się badaniom profilaktycznym. Do wygrania będą karty wstępu do obiektów sportowych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS