Część nauczycieli ma przesunięty termin podania drugiej dawki szczepionki AstraZeneki

27.05.2021 | Część nauczycieli ma przesunięty termin podania drugiej dawki szczepionki AstraZeneki
27.05.2021 | Część nauczycieli ma przesunięty termin podania drugiej dawki szczepionki AstraZeneki
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
27.05.2021 | Część nauczycieli ma przesunięty termin podania drugiej dawki szczepionki AstraZenekiJan Błaszkowski | Fakty TVN

Nauczycielka z Warszawy miała otrzymać w najbliższy piątek drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, ale termin jej podania został przełożony. Kobieta jest zaniepokojona, bo to oznacza, że minie rekomendowany czas 12 tygodni na jej podanie. Szpital tłumaczy, że wynika to z opóźnienia w dostawie szczepionek AstraZeneki.

Pani Jadwiga Skalska jest nauczycielką i razem z całą grupą zawodową w marcu została zaszczepiona pierwszą dawką szczepionki na COVID-19 firmy AstraZeneca.

Drugą dawkę preparatu miała przyjąć w piątek, ale dostanie ją dopiero 8 czerwca, czyli 13 tygodni po pierwszym szczepieniu, a to oznacza, że tydzień po maksymalnym terminie zastrzeżonym przez producenta.

- Dostałam telefon, że, niestety, mnie nie zaszczepią drugą dawką, ponieważ nie mają szczepionek - wyjaśnia pani Jadwiga. - Chciałabym drugą dawkę przyjąć, żeby mieć pewność, że ta odporność jest taka 90-kilka-procentowa, a nikt mi nie umie odpowiedzieć, jaka ona będzie, jak się zaszczepię w 13. tygodniu, a także, czy ona w ogóle będzie - dodaje nauczycielka.

Pani Jadwiga oraz inni nauczyciele z warszawskiego Bemowa zostali zaszczepieni pierwszą dawką w Szpitalu Wolskim.

- Ten problem dotyczy kilkuset osób, które mamy w planie zaszczepienia drugą dawką. Przyczyna problemu leży w braku dostarczenia szczepionek AstraZeneki - przyznaje Adam Buczkowski, rzecznik Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Szpital tłumaczy, że nie można też tak dużej grupy niezaszczepionych osób przesunąć do innych punktów szczepień.

Doktor Paweł Grzesiowski twierdzi, że to opóźnienie nie jest zalecane, ale nie powinno być szkodliwe. - Te 4-5 dni po terminie, czy przed terminem, nie stanowią istotnego zaburzenia całego cyklu szczepień - wyjaśnia ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Rząd chce usprawnić proces

Podobne problemy z nagłym i nieoczekiwanym brakiem szczepionek są w różnych miejscach Polski. W Bielsku-Białej w ostatni poniedziałek z systemu wypadło nagle 600 dawek preparatu.

- Ludzie biorą wolne, przyjeżdżają na szczepionkę, a całują klamkę. Zero odpowiedzialności, nikt nie powie, co się dzieje - mówi jedna z pacjentek.

Szczepionek brakuje też w Nysie, gdzie punkt szczepień zamknięto na cały tydzień. Z kolei punkt w Tychach działa na podstawie rytmu dostaw, które docierają lub nie.

- Znów nie ma szczepionek, ta sytuacja powtarza się po raz kolejny. Dziś nieco ponad 2900 osób, które miały być zaszczepione, nie będą zaszczepione w miejskich punktach - mówi Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów.

Tymczasem w Szczecinie szczepionki AstraZeneki czekają na chętnych. - Mamy codziennie około 400 miejsc otwartych dla pacjentów na te szczepionki, natomiast grupa pacjentów szczepiących się jest zdecydowanie mniejsza - wyjaśnia Małgorzata Szkup z punktu szczepień powszechnych w Szczecinie.

Rząd tłumaczy, że lokalne braki szczepionek to nie tylko wynik opóźnień w dostawach szczepionek, ale też działań samych punktów szczepień, które oferowały szczepionki, choć ich nie miały.

"Niestety, niektóre punkty oferowały pacjentom terminy bez gwarancji dostarczenia szczepionek. Teraz to właśnie te punkty są zmuszone przekładać terminy szczepień pacjentów" - przekazał Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Rząd, by usprawnić proces, zapowiada ułatwienia w tak zwanej turystyce szczepionkowej.

- Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą odbywały się w dowolnym punkcie. Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć sobie termin w dowolnym innym punkcie i się zaszczepić drugą dawką - poinformował we wtorek na konferencji prasowej pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS