Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Marzann Zielińska / Fakty TVN
 • Prognoza pogody na poniedziałek 14 maja
 • Trzeci Marsz Wolności. Bez PSL i lewicy
Spełnienie marzeń

Spełniają marzenia byłej więźniarki Auschwitz. Podróż w Bieszczady i remont mieszkania

Wracamy do historii pani Anny - 94-latki, która przeszła przez piekło Auschwitz. Kiedy zawodziły kolejne instytucje pomogli widzowie "Faktów" - udało się kupić protezę, dzięki której pani Anna mogła znów zacząć chodzić. Teraz udało się spełnić kolejne marzenie byłej więźniarki. Pani Anna wyjeżdża w ukochane Bieszczady, a w jej mieszkaniu zaczyna się remont.

Pani Anna przeżyła Auschwitz. Jest etnografem i muzykologiem. Uchroniła od zapomnienia niejedną historię, niejednego człowieka, niejedną pieśń. Pamięcią zadziwia wszystkich. - Funkcjonuje znakomicie. Nie tylko świetny, wielki twardy dysk, ale i procesor doskonały odgrzebuje, odszukuje wspomnienia z najdrobniejszymi szczegółami błyskawicznie - mówi Rafał Sonik, kierowca rajdowy i członek fundacji "Fabryki Marzeń".

Pani Anna stracił nogę w podczas drugiej wojny światowej. Później trafiła do obozu w Auschwitz. Kilka miesięcy temu, gdy stara proteza odmówiła posłuszeństwa, znów stała się więźniem. Tym razem - własnych czterech ścian, na trzecim piętrze. Na nową protezę zamiast 9 tysięcy złotych NFZ chciał dać tylko trzy. Jej historia poruszyła serca.

- W pomoc Pani Annie zaangażowała się ogromna rzesza ludzi. Wydaje mi się, że to jest naprawdę niezliczona ilość wolnego czasu, który ludzie tutaj spędzają - mówi szwol. Konrad Opałko ze Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Nie pomógł NFZ, nie pomogły ministerstwa. Kombatantka i więźniarka Auschwitz z nową protezą

Pani Anna bez nogi na trzecim piętrze była jak w pułapce, ale z nową nogą w prezencie jest w siódmym niebie. W swoim życiu kiedyś widziała piekło, ale teraz widzi jak wygląda dobro. I kiedy NFZ odwrócił się do niej, widzowie "Faktów" TVN przyszli...

Wyjazd w Bieszczady i remont w domu

Teraz wolontariusze postanowili spełnić kolejne marzenie pani Ani - zorganizowali wyjazd w Bieszczady do Polańczyka, gdzie spędziła większość życia. Z pomysłem na każde możliwe spotkanie.

- Cieszę się oczywiście. Większość moich znajomych, których nagrywałam już nie żyje, w Roztokach Pani Rozalii nie ma, ale jest syn z synową, jest moja Marysia w Baligrodzie - mówi Anna Szałaśna.

Ale to nie wszystko. Gdy Pani Anna będzie cieszyć się górami, w mieszkaniu rozpocznie się rewolucja. Etapami. - Pozwoliła nam na razie wyremontować kuchnię i przedpokój, później - mam nadzieję - pozwoli łazienkę, a na końcu wreszcie pokój, w którym mieszka, bo przyzwyczaiła się do tego wszystkiego co w nim jest - tłumaczy Rafał Sonik.

Ekipy remontowe na wykonanie zadania mają tylko sześć dni.

- Będziemy robić dzień i noc jak będzie trzeba, na pewno nie zawiedziemy Pani Ani, jak przyjedzie to będzie wszystko gotowe - zapewnia Rafał Collins, którego fundacja pomaga w remoncie - Na pewno zrobimy to lepiej niż normalnie jakieś prace wykonujemy, żeby Pani Ania cieszyła oko - dodaje Robert Serwiński z Fundacji Braci Collins.

Była więziona w Auschwitz, teraz potrzebuje protezy. Wsparcie otrzymała od widzów "Faktów"

Po piątkowym materiale "Faktów" o 93-letniej pani Annie, która pilnie potrzebuje protezy, ale nie może się doczekać pomocy państwa, reakcja widzów była błyskawiczna. Zebraną kwotę można liczyć w dziesiątkach tysięcy złotych.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
gustawuciekinier
gustawuciekinier

ALE POMOGLI LUDZIE DOBREJ WOLI,oto mamy taka wladze

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix