Nie pomógł NFZ, nie pomogły ministerstwa. Kombatantka i więźniarka Auschwitz z nową protezą

28.10.2017 | Nie pomógł NFZ, nie pomogły ministerstwa. Kombatantka i więźniarka Auschwitz z nową protezą
28.10.2017 | Nie pomógł NFZ, nie pomogły ministerstwa. Kombatantka i więźniarka Auschwitz z nową protezą
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.10.2017 | Nie pomógł NFZ, nie pomogły ministerstwa. Kombatantka i więźniarka Auschwitz z nową proteząMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Pani Anna bez nogi na trzecim piętrze była jak w pułapce, ale z nową nogą w prezencie jest w siódmym niebie. W swoim życiu kiedyś widziała piekło, ale teraz widzi jak wygląda dobro. I kiedy NFZ odwrócił się do niej, widzowie "Faktów" TVN przyszli z pomocą.

Pani Anna Szałaśna, była więźniarka obozu koncentracyjnego, jest w swoim żywiole. Z zawodu i zamiłowania etnomuzykolog taniec ma we krwi. Jej lewa noga to proteza, ale tańczy.

- Proteza sobie chodzi, ja nie muszę myśleć o niej. Proteza sobie staje i już. Teraz, po tylu miesiącach przerwy, to prawa noga musi się nauczyć chodzić, bo była nieruchoma, skrzywiona, zgięta - przyznaje.

Prawie całe życie z protezą

Gdy odwiedziliśmy panią Annę po raz pierwszy, od tragedii było o krok. Była odcięta od świata, z każdym dniem traciła siły. Stara, 10-letnia proteza już tylko raniła, a na nową uzbierać ze skromnej renty nie było szans.

- Pani Szałaśna resztę swojego życia spędziłaby na wózku inwalidzkim, w budynku bez windy, bez możliwości samodzielnego opuszczenia mieszkania. Niemal jak w więzieniu - komentuje Olga Onyszkiewicz z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Nogę pani Anna straciła w wyniku rany postrzałowej na początku wojny. Przetrwała wojnę, Auschwitz, niemiecki obóz koncentracyjny w Ravensbrück i PRL. Miała wiele protez aż do tej przedostatniej, za której wymianę na nową NFZ chciał zapłacić tylko jedną trzecią.

Pomoc od ludzi dobrej woli

Zasłużonej dla polskiej sztuki i kultury kombatantce nie pomógł żaden resort. Nie zawiedli ludzie dobrej woli. Jak zwykle w podobnych sytuacjach, wyręczyli bezdusznych urzędników. Nie tylko finansowo.

- Trzeba podziękować naprawdę ogromnej rzeszy ludzi. Marcie, Stasiowi, panu Piotrowi z Instytutu, mojej mamie, którzy na co dzień przychodzą, pomagają, noszą, sprzątają, gotują, przynoszą jedzenie - wymienia Konrad Opałko ze Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Angażują się jak mogą i na ile mogą.

- Bardzo szybko znalazła się pani o bardzo dobrym sercu, która sfinansowała zakup protezy. Zbiórka trwała u nas nadal, natomiast była na pozostałe potrzebne pani Annie rzeczy, czyli rehabilitację, leki - mówi Dominika Zabrocka z platformy pomagamy.im.

Na horyzoncie Bieszczady

Kierowca rajdowy Rafał Sonik na dniach zacznie remont mieszkania pani Anny. - Ja nie jestem jednoznacznie krytyczny. Nie mówię, że NFZ zawalił, nie zrobił tego, co powinien był zrobić. Zrobił to, co mógł, a na szczęście znaleźli się ludzie, którzy rozumieją, że móc nieść pomoc jest przywilejem - tłumaczy Sonik, który pomaga w ramach Fundacji "Fabryka Marzeń".

Dzięki wsparciu dobrych ludzi z każdym dniem i krokiem pani Anna jest coraz bliżej tego, co lubi najbardziej - wyprawy w Bieszczady. Zawsze wolała góry niż morze. - Woda i piasek, woda i piasek, nie ma tam co robić. A w góry to się idzie raz tu, raz tam, co kawałek inna ścieżka - wyjaśnia.

Każda kolejna proteza wyznaczała w życiu pani Anny inny rozdział. Ta najnowsza również.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN