Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN
Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań
Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań
Marek Nowicki/Fakty TVN
Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badańMarek Nowicki/Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Można nie sięgać po międzynarodowe badania, tylko wybrać się na spektakl Ewy Kuklińskiej, żeby przekonać się, co w praktyce znaczy, że siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka.

- Cieszę się tym, że pan mnie odwiedził, bo to znaczy, że pan mnie właśnie postrzega jako osobę, której PESEL nie jest aż taki narzucający się, czyli że te wszystkie moje starania, nie jakieś takie bardzo intensywne, ale jednak zadziałały i to mi sprawia ogromną satysfakcję - mówi aktorka Ewa Kuklińska. To sprawia też ogromną satysfakcję miłośnikom twórczości znanej aktorki.

Im starsze osoby, tym dalej przesuwają granicę początku starości

Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia. - Interesowało nas to, jak postrzegamy starość własną i innych ludzi - tłumaczy profesor Anna Elena Kornadt, psycholożka z Uniwersytetu Luksemburskiego, współautorka badania "Opóźnianie starości".

Badania prowadzono przez wiele lat na reprezentatywnej grupie aż 14 tysięcy osób w wieku od 40 do 85 lat. Wynika z nich, że dawniej sądziliśmy, że starość zaczyna się szybciej, a teraz - im starsze osoby, tym dalej przesuwają granicę początku starości. Obecnie 60-latkowie uważają 75 lat za początek starości.

ZOBACZ TEŻ: Naukowiec ostrzega: za 500 lat wszyscy będą mieć to samo nazwisko

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"
Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"Marek Nowicki/Fakty TVN

Ci, co jednak są już po 70, często mają na ten temat odmienne zdanie. Tak jak Irena Wielocha. - Ja postanowiłam, że taka będę zawsze młoda. Umrę tak samo młodo, bo śmierć jest rzeczą nieuniknioną, ale starość jest zła, więc ja nie akceptuję starości, więc zawsze będę młoda - mówi Wielocha, instagramerka i autorka książki "Kobieta zawsze młoda".

Szybki postęp medycyny i zdrowa dieta wydłużają biologiczną młodość

Irena Wielocha stara się nie zaklinać rzeczywistości, tylko po prostu dba o umysł i ciało. Dzięki niezwykle szybkim postępom medycyny i, pomimo wszystko, szerokiemu dostępowi do niej, a także zdrowszej diecie, wielu osobom udaje się wydłużyć biologiczną młodość swojego organizmu.

- W poprzednim stuleciu wiek 50-60 lat to był to już bardzo zaawansowany, podeszły wiek, a obecnie nadal nawet w naszym medycznym żargonie uważamy te osoby za osoby młode - komentuje profesor Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Wydolny układ krwionośny, nerwowy i kostny, a co za tym idzie i dobry wygląd, sprawiają, że poprawia się jakość życia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS