Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN
Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań
Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań
Marek Nowicki/Fakty TVN
Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badańMarek Nowicki/Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Można nie sięgać po międzynarodowe badania, tylko wybrać się na spektakl Ewy Kuklińskiej, żeby przekonać się, co w praktyce znaczy, że siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka.

- Cieszę się tym, że pan mnie odwiedził, bo to znaczy, że pan mnie właśnie postrzega jako osobę, której PESEL nie jest aż taki narzucający się, czyli że te wszystkie moje starania, nie jakieś takie bardzo intensywne, ale jednak zadziałały i to mi sprawia ogromną satysfakcję - mówi aktorka Ewa Kuklińska. To sprawia też ogromną satysfakcję miłośnikom twórczości znanej aktorki.

Im starsze osoby, tym dalej przesuwają granicę początku starości

Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia. - Interesowało nas to, jak postrzegamy starość własną i innych ludzi - tłumaczy profesor Anna Elena Kornadt, psycholożka z Uniwersytetu Luksemburskiego, współautorka badania "Opóźnianie starości".

Badania prowadzono przez wiele lat na reprezentatywnej grupie aż 14 tysięcy osób w wieku od 40 do 85 lat. Wynika z nich, że dawniej sądziliśmy, że starość zaczyna się szybciej, a teraz - im starsze osoby, tym dalej przesuwają granicę początku starości. Obecnie 60-latkowie uważają 75 lat za początek starości.

ZOBACZ TEŻ: Naukowiec ostrzega: za 500 lat wszyscy będą mieć to samo nazwisko

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"
Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"Marek Nowicki/Fakty TVN

Ci, co jednak są już po 70, często mają na ten temat odmienne zdanie. Tak jak Irena Wielocha. - Ja postanowiłam, że taka będę zawsze młoda. Umrę tak samo młodo, bo śmierć jest rzeczą nieuniknioną, ale starość jest zła, więc ja nie akceptuję starości, więc zawsze będę młoda - mówi Wielocha, instagramerka i autorka książki "Kobieta zawsze młoda".

Szybki postęp medycyny i zdrowa dieta wydłużają biologiczną młodość

Irena Wielocha stara się nie zaklinać rzeczywistości, tylko po prostu dba o umysł i ciało. Dzięki niezwykle szybkim postępom medycyny i, pomimo wszystko, szerokiemu dostępowi do niej, a także zdrowszej diecie, wielu osobom udaje się wydłużyć biologiczną młodość swojego organizmu.

- W poprzednim stuleciu wiek 50-60 lat to był to już bardzo zaawansowany, podeszły wiek, a obecnie nadal nawet w naszym medycznym żargonie uważamy te osoby za osoby młode - komentuje profesor Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Wydolny układ krwionośny, nerwowy i kostny, a co za tym idzie i dobry wygląd, sprawiają, że poprawia się jakość życia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS