Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN
Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich
Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskichKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

- Część koleżanek przychodziła z pytaniem, czy ja na pewno wiem, w co się ładuję, i czy to jest na pewno świadoma decyzja - relacjonuje Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dziś na te pytania odpowiada nie tylko jako tata, ale i jako ekspert. Właśnie mija rok, odkąd ojcowie dostali możliwość wzięcia dodatkowego urlopu rodzicielskiego.

Od lat urlop rodzicielski brał zaledwie procent ojców, a zatem ledwie cztery tysiące Polaków rocznie. Rok temu zmieniły się przepisy i teraz takich ojców jest siedem procent, czyli niemal dwadzieścia tysięcy.

Nie wszyscy ojcowie na urlopie rodzicielskim zajmują się dziećmi

- Faktycznie w ciągu jednego roku taki progres jest całkiem dobrym wynikiem - przyznaje Mariusz Jedynak, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dane pokazują, że polscy ojcowie biorą średnio siedem tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy wszyscy zajmują się wtedy dziećmi? Nie wszyscy.

Ekspertki się tym jednak nie martwią, bo z nadzieją zerkają na pionierów urlopów ojcowskich - na Skandynawię. - W Norwegii na początku mówiło się na ten urlop "wędkowe", bo ojcowie mówili: "będą mogli sobie pojechać na ryby". Po latach zobaczyliśmy, że oni korzystają z tego urlopu po to, żeby być z dzieckiem. My jesteśmy przekonani, że w Polsce będzie tak samo - komentuje Karolina Andrian z Fundacji "Share the Care".

ZOBACZ TEŻ: Od dziś do końca roku kobiety pracują za darmo. Przez różnicę w wynagrodzeniach

Nowe przepisy prawa pracy dotyczące tzw. work-life balance
Nowe przepisy prawa pracy dotyczące tzw. work-life balanceTVN24

Andrzej Kubisiak widzi w tym korzyści nie tylko jako ojciec i mąż, ale także jako analityk. - Tam, gdzie ojcowie się angażują, w tym pierwszym roku życia dzieci, to kobiety w mniejszym stopniu dotyka później luka płacowa, a więc dyskryminacja, jeżeli chodzi o wynagrodzenia - mówi zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Im więcej kobieta ma dzieci, tym rzadziej jest zatrudniona

Macierzyństwo wypycha kobiety z rynku pracy, a im więcej kobieta ma dzieci, tym rzadziej jest zatrudniona. - Żeby wesprzeć kobiety, warto zachęcać mężczyzn do większego zaangażowania w obowiązki rodzinne, co później będzie się przekładało na równość w zatrudnieniu - tłumaczy Nadia Kurtieva z Konfederacji Lewiatan. Będzie się to także przekładało na równość emerytalną. Tata na rodzicielskim to szansa na większą emeryturę dla mamy.

Obecnie średnia emerytura kobiet jest znacząco niższa niż średnia emerytura mężczyzn. Za to zdecydowana większość ludzi na emeryturach minimalnych to w Polsce właśnie kobiety.

ZOBACZ TEŻ: Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

- Zmiana modelu funkcjonowania rodziny może skutkować równouprawnieniem nie tylko w wychowaniu dzieci, ale również w osiąganiu świadczeń emerytalnych - zwraca uwagę Mariusz Jedynak. Jest to zgodne nie tylko z danymi ekspertów, ale i z rodzinnymi wyliczeniami.

- Mężczyźni mają 50 procent udziału w tym, żeby to dziecko się pojawiło na świecie, to fajnie, żeby chociaż te 50 procent odpowiedzialności za ten pierwszy rok też próbowali może brać - mówi Andrzej Kubisiak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS