Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

- Po co oni się tak zbroją? - pyta, mówiąc o Polsce, Alaksandr Łukaszenka. Białoruski dyktator przekonuje, że nasz kraj nie powinien obawiać się ataku ze wschodu.

- Po co im to w ogóle? My nie zamierzamy z nimi walczyć. Z terytorium Białorusi nie powinni oczekiwać żadnych agresywnych działań przeciwko polskiemu państwu i społeczeństwu - przekonuje Łukaszenka. Te słowa padły podczas Ogólnobiałoruskiego Zjazdu Ludowego, wzorowanej na czasach sowieckich kolejnej fasadowej instytucji, która ma legitymizować nieuznawane na Zachodzie rządy Łukaszenki.

Łukaszenka: to będzie apokalipsa

Dyktator uspokaja, by za chwilę postraszyć atomem. W swoim przemówieniu mówił o nowej koncepcji obronnej, rosyjskich głowicach nuklearnych na terytorium Białorusi, rzekomym zagrożeniu ze strony NATO i o tym, co w najgorszym wypadku może zrobić Władimir Putin.

- Jeśli sprawy potoczą się w sposób zagrażający wewnętrznej sytuacji w Rosji, to Rosja zastosuje cały arsenał, którym dysponuje. To będzie apokalipsa - zapowiada Łukaszenka. Według Łukaszenki Zachód dąży do osłabienia tożsamości narodowej Rosjan, Białorusinów i wszystkich Słowian, co może prowadzić do ich upadku.

ZOBACZ TEŻ: Alaksandr Łukaszenka grozi. "Bardzo mocno szkodzicie swoim krewnym"

Tusk: mamy coraz więcej sygnałów, że Łukaszenka chce ponownie wykorzystać kwestię migracji i presji na naszą granicę
Tusk: mamy coraz więcej sygnałów, że Łukaszenka chce ponownie wykorzystać kwestię migracji i presji na naszą granicęTVN24

Krytycznie odniósł się do amerykańskiej pomocy dla Kijowa. Ukrainę nazwał narkomanem, uzależnionym od zachodniego wsparcia. - Przeznaczenie przez Stany Zjednoczone na wojnę 60 miliardów dolarów to najważniejszy czynnik eskalacji konfliktu na Ukrainie. I bardzo niebezpieczne jest rozmieszczenie w Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu - twierdzi Łukaszenka.

- Dyktator krytykuje amerykańską pomoc, bo się boi - tłumaczył na antenie TVN24 BiS Franciszak Wiaczorka, główny doradca przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. - Dla Łukaszenki to jest też nieprzyjemny sygnał. On rozumie, że im silniejsza będzie Ukraina, im słabszy będzie Putin, tym szybciej padnie reżim Łukaszenki - stwierdził.

"Łukaszenka zarabia na tej wojnie"

Łukaszenka wezwał władze Rosji i Ukrainy do podjęcia rozmów pokojowych tak, jakby nie był stroną konfliktu. Franciszak Wiaczorka przypomina, że Białoruś wciąż aktywnie wspiera agresję putinowskiej Rosji. - Białoruskie przedsiębiorstwa są przekształcone, dostarczają dla rosyjskiej armii części dla czołgów, pojazdów opancerzonych. Łukaszenka zarabia na tej wojnie, zarabia na krwi Ukraińców - mówi.

ZOBACZ TEŻ: Na papierze toaletowym spisała relację z więzienia. "Rzuca światło na katastrofalną sytuację"

Alaksandr Łukaszenka podczas fasadowej uroczystości jeszcze bardziej umocnił swoją władzę. Ogłosił się przewodniczącym Ogólnobiałoruskiego Zjazdu Ludowego - na wzór radzieckich partyjnych sekretarzy generalnych - zapewniając sobie w zasadzie dożywotnią władzę.

W trakcie zjazdu szef białoruskiego KGB oskarżył Litwę o ataki dronami. Wilno szybko odpowiedziało, że to "brednia".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS