Niepokojące dane o liczbie zgonów w Polsce. "Nie można lekceważyć objawów"

Niepokojące dane o liczbie zgonów w Polsce. "Nie można lekceważyć objawów"
Niepokojące dane o liczbie zgonów w Polsce. "Nie można lekceważyć objawów"
Fakty TVN
Niepokojące dane o liczbie zgonów w Polsce. "Nie można lekceważyć objawów"Fakty TVN

Zaledwie dzień po tym, jak minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że "to, co jest najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami", Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu doby zmarły 603 osoby zakażone koronawirusem. Ze statystyk GUS wyraźnie wynika, że tej jesieni umiera w Polsce więcej ludzi niż rok temu, a same oficjalne liczby o zgonach z powodu COVID-19 tego wzrostu nie tłumaczą. Lekarze apelują, żeby osoby chore na inne choroby nie bały się zgłaszać do lekarza, kiedy jest to potrzebne.

Przy częstochowskim cmentarzu stanął kontener chłodniczy. Na wszelki wypadek. W Częstochowie i okolicach w szczycie pandemii COVID-19 zmarło dwa razy więcej ludzi niż w analogicznym okresie rok temu. Kontener musi być jeszcze wyposażony.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Problem z większą niż zwykle liczbą pogrzebów mają też inne cmentarze w Polsce. - Czas oczekiwania na pogrzeb to jest około 8-9 dni - informuje Zofia Kluszycka, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu.

W samym tylko ostatnim tygodniu października (26 października - 1 listopada) w Polsce zmarło prawie dwa razy więcej ludzi niż dokładnie rok wcześniej w tym samym okresie (44. tygodniu 2019 roku): 14115 w 2020 roku, 7637 w 2019 roku. Liczba zgonów w Polsce dotychczas była mniej więcej stała. Tak było w poprzednich latach - na przykład w okresie między 38. a 44. tygodniem roku umierało zwykle około 53 tysiące osób. W tym roku to ponad 70 tysięcy. Tak wynika z danych GUS.

To oznacza, że w 2020 roku zmarło o ponad 16 tysięcy Polaków więcej niż w tym samym okresie rok temu. Z tego liczba osób, które oficjalnie zmarły na COVID-19, wynosi 3595. To oznacza, że pandemia może zabijać także tych, którzy na COVID-19 nie zachorowali.

Zgony w okresie 26 października-1 listopadaGUS
Zgony w okresie 7 tygodni od września do listopadaGUS

Analiza danych o zmarłych z ostatnich 20 lat - czytaj więcej na portalu tvn24.pl

Wciąż potrzebne są wizyty u lekarza

Pandemia zabrała łóżka pacjentom z innymi chorobami. Sama wizyta u lekarza to dziś wyzwanie, bo pacjenci albo boją się do niego pójść, albo otrzymują teleporadę, która nie zawsze wystarcza.

- Minimum 30 procent pacjentów z chorobami przewlekłymi wymaga osobistej wizyty, bezpośredniego kontaktu z lekarzem - twierdzi kardiolog prof. Marcin Grabowski.

Według rekomendacji ekspertów, osobisty kontakt z lekarzem potrzebny jest wtedy, kiedy pacjent ma pierwsze poważne objawy choroby lub jej zaostrzenia, kiedy potrzeba mu dodatkowej diagnostyki i gdy ma wszczepione różne urządzenia, na przykład stymulatory serca.

- Proszę państwa, nie można lekceważyć objawów. Proszę zgłaszać się do lekarzy - apeluje kardiolog Wojciech Zaręba.

- Mamy takie procedury wypracowane, aby tych chorych nie zarażać, i aby chorzy między sobą się nie zarażali - dodaje kardiolog prof. Stanisław Bartuś ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Żeby chorych było mniej, Ministerstwo Zdrowia opracowuje tak zwany recovery plan - plan odbudowy zdrowia Polaków.

Zakłada on, że limity na wizyty u specjalistów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej zostaną zdjęte. Sieć leczenia nowotworów i chorób kardiologicznych ma zostać rozbudowana. Każdy, kto skończył czterdzieści lat, będzie mógł sobie zrobić "post-covidową weryfikację stanu zdrowia", a opieka psychiatryczna, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, zostanie wzmocniona.

Program ma ruszyć wtedy, kiedy pozwolą na to warunki epidemiczne, być może w styczniu.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS