Fakty - oglądaj online

Niepokojące dane o liczbie zgonów w Polsce. "Nie można lekceważyć objawów"

Zaledwie dzień po tym, jak minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że "to, co jest najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami", Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu doby zmarły 603 osoby zakażone koronawirusem. Ze statystyk GUS wyraźnie wynika, że tej jesieni umiera w Polsce więcej ludzi niż rok temu, a same oficjalne liczby o zgonach z powodu COVID-19 tego wzrostu nie tłumaczą. Lekarze apelują, żeby osoby chore na inne choroby nie bały się zgłaszać do lekarza, kiedy jest to potrzebne.

Błędy w raportach o przebiegu epidemii? "To się zdarza na całym świecie"

Odgrywające ważną rolę w walce z epidemią COVID-19 sanepidy będą od tej pory odciążone z części...

Przy częstochowskim cmentarzu stanął kontener chłodniczy. Na wszelki wypadek. W Częstochowie i okolicach w szczycie pandemii COVID-19 zmarło dwa razy więcej ludzi niż w analogicznym okresie rok temu. Kontener musi być jeszcze wyposażony.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Problem z większą niż zwykle liczbą pogrzebów mają też inne cmentarze w Polsce. - Czas oczekiwania na pogrzeb to jest około 8-9 dni - informuje Zofia Kluszycka, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu.

W samym tylko ostatnim tygodniu października (26 października - 1 listopada) w Polsce zmarło prawie dwa razy więcej ludzi niż dokładnie rok wcześniej w tym samym okresie (44. tygodniu 2019 roku): 14115 w 2020 roku, 7637 w 2019 roku. Liczba zgonów w Polsce dotychczas była mniej więcej stała. Tak było w poprzednich latach - na przykład w okresie między 38. a 44. tygodniem roku umierało zwykle około 53 tysiące osób. W tym roku to ponad 70 tysięcy. Tak wynika z danych GUS.

To oznacza, że w 2020 roku zmarło o ponad 16 tysięcy Polaków więcej niż w tym samym okresie rok temu. Z tego liczba osób, które oficjalnie zmarły na COVID-19, wynosi 3595. To oznacza, że pandemia może zabijać także tych, którzy na COVID-19 nie zachorowali.

Foto: GUS Zgony w okresie 26 października-1 listopada
Foto: GUS Zgony w okresie 7 tygodni od września do listopada

Analiza danych o zmarłych z ostatnich 20 lat - czytaj więcej na portalu tvn24.pl

Wciąż potrzebne są wizyty u lekarza

Pandemia zabrała łóżka pacjentom z innymi chorobami. Sama wizyta u lekarza to dziś wyzwanie, bo pacjenci albo boją się do niego pójść, albo otrzymują teleporadę, która nie zawsze wystarcza.

- Minimum 30 procent pacjentów z chorobami przewlekłymi wymaga osobistej wizyty, bezpośredniego kontaktu z lekarzem - twierdzi kardiolog prof. Marcin Grabowski.

Według rekomendacji ekspertów, osobisty kontakt z lekarzem potrzebny jest wtedy, kiedy pacjent ma pierwsze poważne objawy choroby lub jej zaostrzenia, kiedy potrzeba mu dodatkowej diagnostyki i gdy ma wszczepione różne urządzenia, na przykład stymulatory serca.

- Proszę państwa, nie można lekceważyć objawów. Proszę zgłaszać się do lekarzy - apeluje kardiolog Wojciech Zaręba.

- Mamy takie procedury wypracowane, aby tych chorych nie zarażać, i aby chorzy między sobą się nie zarażali - dodaje kardiolog prof. Stanisław Bartuś ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Żeby chorych było mniej, Ministerstwo Zdrowia opracowuje tak zwany recovery plan - plan odbudowy zdrowia Polaków.

Zakłada on, że limity na wizyty u specjalistów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej zostaną zdjęte. Sieć leczenia nowotworów i chorób kardiologicznych ma zostać rozbudowana. Każdy, kto skończył czterdzieści lat, będzie mógł sobie zrobić "post-covidową weryfikację stanu zdrowia", a opieka psychiatryczna, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, zostanie wzmocniona.

Program ma ruszyć wtedy, kiedy pozwolą na to warunki epidemiczne, być może w styczniu.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix