"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"

"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"
"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"
Marta Balukieiwicz | Fakty w Południe
"Połowa hurtowni nie jest objęta monitoringiem"Marta Balukieiwicz | Fakty w Południe

Mafia lekowa w Polsce przynosi wielkie dochody - lekarzom, farmaceutom i właścicielom hurtowni. Stratni są pacjenci. Proceder jest banalnie prosty: przestępcy masowo wykupują leki w Polsce i sprzedają za granicą z wielkim zyskiem. Przestępczy mechanizm prześwietliły reporterki "Superwizjera". Dziennikarze i specjaliści podkreślają, że jednym z największych problemów jest słabość nadzoru farmaceutycznego. Zbigniew Ziobro przekonuje, że "prokuratura nie jest bezradna wobec mafii lekowej".

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Jedna faktura potrafi opiewać na 1,5 miliona złotych - to pieniądze jakimi obraca mafia lekowa zaledwie w ciągu kilku miesięcy. Przestępcy zbijają fortunę, cierpią zwykli pacjenci. Mechanizm działania tej zorganizowanej grupy przestępczej odsłoniły reporterki "Superwizjera" TVN.

Wystarczy, że właściciel apteki współpracuje z mafią. Kupuje leki w legalnie działającej hurtowni, wprowadza je do systemu komputerowego, i prowadząc tak zwaną podwójną księgowość, fakturuje leki odsprzedając do hurtowni mafii. Taki proceder to tak zwany odwrócony łańcuch dostaw. Leki następnie trafiają za granicę. Jak ustalił "Superwizjer" TVN, zarobek mafii może wynosić nawet 600 tysięcy złotych miesięcznie.

ZOBACZ W TVN24GO CAŁY REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" I DYSKUSJĘ W STUDIU

"Połowa hurtowni nie jest monitoringiem objęta"

Wprowadzone w 2015 roku regulacje i monitoring leków nie ukróciły trwającego przez lata procederu. Choć członkowie rządu przekonują, że prokuratura nie jest bezradna wobec mafii lekowej. - Ministerstwo przygotowało zmiany w przepisach - podkreśla szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Jeszcze za poprzedniego rządu zaczęto konstruować informatyczny monitoring obrotu towarami. Każda apteka, każda hurtownia, ma obowiązek codziennie wysyłać komunikaty od kogo kupiła i do kogo wysłała (leki - przyp. red.) - podkreśla Joanna Solska, dziennikarka tygodnika "Polityka". Dodaje przy tym, że według jej informacji "połowa hurtowni nie jest tym monitoringiem objęta". Monitoring obrotu lekami nadzoruje Ministerstwo Zdrowia.

Brak ludzi

Jak pokazał reportaż "Superwizjera" TVN, problemem jest też brak osób, które mogłyby kontrolować rynek aptek w Polsce. W niektórych wojewódzkich inspektoratach farmaceutycznych jest jedna lub dwie osoby na kilka tysięcy aptek.

- W Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym jest obecnie 10-11 osób uprawnionych do kontroli (...) z jakimś umocowaniem prawnym, które mają kontrolować ponad pięćset hurtowni [leków - red.] - podkreślał w TVN24 Michał Janczura, publicysta TOK FM.

- To, czym GIF dysponuje, i co może wykorzystać w walce odwróconym łańcuchem dostaw, jest zupełnie nieproporcjonalne w stosunku do tego, co mają i mogą robić przedsiębiorcy w nim działający - dodaje Maria Samolińska-Hojda z zespołu prawa farmaceutycznego kancelarii Dentons.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Superwizjer TVN

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS