Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN
Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów
Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierówArleta Zalewska/Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

- Mamy taki zwyczaj, że nie opowiadamy o tym, co się działo na komitetach politycznych - odpowiada Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zapytany o to, czy postawił warunek, że albo on, albo Maciej Wąsik znajdą się na liście do Parlamentu Europejskiego.

To właśnie poseł Marek Suski miał stać za zamianą miejsc na listach do Parlamentu Europejskiego. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, Marek Suski jako szef regionu mazowieckiego miał zażądać usunięcia Macieja Wąsika z mazowieckiej listy.

W tle jest ostry konflikt między politykami. Prokuratura potwierdziła w piątek, że Marek Suski jest wśród osób, które mogły być szpiegowane Pegasusem za rządów duetu Kamiński-Wąsik w służbach. Jak wyjaśnił tvn24.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak, wezwanie nie oznacza, że Suski był podsłuchiwany. - Jest to przedmiotem śledztwa - przekazał.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Fakty" TVN: awantura na naradzie w siedzibie PiS i zamiana miejsc na listach do europarlamentu

Z powodu wspomnianej awantury Jacek Kurski musiał ustąpić miejsce numer jeden na Podlasiu Wąsikowi i objąć po nim miejsce numer dwa w okręgu mazowieckim.

- No dramat. Jak taki człowiek ma kogokolwiek przekonać w Brukseli, jak oni byli przedmiotem Parlamentu Europejskiego, bo łamali prawa człowieka, bo robili fabrykę hejtu w telewizji - ocenia Dariusz Joński, poseł i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu. - Czy Polacy chcą w Brukseli skazanych przestępców? Nie jestem przekonany - dodaje.

Sporów podczas czwartkowej narady w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości, gdzie zatwierdzano wszystkie nazwiska kandydatów na listach wyborczych, miało być jednak więcej. - Ja głosowałem inaczej niż większość komitetu - mówi Wojciech Szarama. Poseł PiS nie chciał jednak powiedzieć, czego konkretnie dotyczyły jego wątpliwości.

O mandaty powalczą byli premierzy

Swoje listy w piątek zatwierdzały też Lewica oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Wysyłamy ludzi, którzy się na Unii znają, którzy znają języki i którzy potrafią poruszać się po unijnych korytarzach - zapewnia Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości z Nowej Lewicy.

Jak wynika z informacji "Faktów" TVN, obok wiceministrów Krzysztofa Śmiszka, Joanny Scheuring-Wielgus i Andrzeja Szejny oraz posłów Krzysztofa Koniecznego i Anny Marii Żukowskiej o mandat do Parlamentu Europejskiego powalczą też byli premierzy Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz. I to przede wszystkim na nich Lewica chce zbudować kampanię, w której walczyć będzie o przekroczenie progu.

- To będzie walka o każdy głos, ale przede wszystkim przypomnę, że lewica wprowadziła Polskę do Unii Europejskiej - zwraca uwagę Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.

Liderzy Lewicy w wyborach do PEFakty TVN

Przymiarki Trzeciej Drogi

O mandaty wspólnie w ramach Trzeciej Drogi mają powalczyć obecni posłowie, między innymi Paweł Zalewski, Michał Kobosko, Magdalena Sroka, ale też Krzysztof Hetman i Bożena Żelazowska oraz senatorowie Ryszard Bober i Michał Kamiński.

Kosiniak-Kamysz: listy do europarlamentu gotowe w 97 procentach
Kosiniak-Kamysz: listy do europarlamentu gotowe w 97 procentachTVN24

- Mam nadzieję, że siedmiu, ośmiu europarlamentarzystów uda nam się w tych wyborach wypracować - mówi Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

- Staramy się dać najmocniejsze nazwiska po to, żeby też zmobilizować naszych wyborców do pójścia na te wybory - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

W Trzeciej Drodze ostatnie rozmowy z kandydatami jeszcze trwają.

Liderzy list Trzeciej Drogi w wyborach do PEFakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jaroslav Francisko / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS