Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24
Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"
Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Aż dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, za zaledwie 20 złotych dziennie. Raport Szlachetnej Paczki zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. - Bieda to jest często prywatna historia ludzi, którzy żyją w domach w takich miejscach jak Wilanów, gdzie to nie jest tylko miejsce, w którym możemy spotkać drogie wille, piękne domy, ale to też są bloki, osiedla, zapomniane zarówno przez opiekę społeczną, jak i programy socjalne - wskazuje Szymon Zyśko ze Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ TAKŻE: "Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka, czasami pozory sprawiają, że jej nie dostrzegamy, bądź po prostu nie chcemy zobaczyć. Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że zazwyczaj osoby potrzebujące wstydzą się prosić o pomoc i ukrywają swoją sytuację.

"Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

- Stereotyp w Polsce jest taki, że bieda jest zawiniona. Robiliśmy badania, z których wynikało, że uważamy, że bieda to jest trochę wybór, trochę wynik alkoholizmu, a w realiach polskich to jest zupełnie nieprawda. Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują, po prostu są na bardzo nisko płatnych stanowiskach - podkreśla Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna.

Na granicy biedy żyje blisko 14 procent Polaków. Z danych wynika, że 3 procent nie stać na podstawowe zakupy. 5 procent nie kupuje mięsa, ryb i owoców. 7 procent nie stać na bieżące opłaty za media i żyje w zimnie, 8 procent nie wykupuje leków na receptę, a co piąty Polak nie może sobie pozwolić na zakup okularów korekcyjnych.

Raport "Polska krajem nierówności - to nie daje nam spokoju"
Dane z raportu Szlachetnej PaczkiRaport "Polska krajem nierówności - to nie daje nam spokoju"Szlachetna Paczka

- Blisko 290 tysięcy seniorów, czyli osób, które nie dorobią, bo już nie mają siły, po prostu liczyło na godną starość. W tej grupie (ubogich - przyp. red.) jest blisko 400 tysięcy dzieci, czyli też takich osób, które same na siebie nie zarobią. To są takie osoby, do których potrzebujemy wyciągnąć rękę - przybliża Sadzik.

Liczy się każda złotówka

Konieczna jest empatia i wrażliwość. Nie zawsze druga osoba jest w stanie sobie sama poradzić. - Żeby dotrzeć do kogokolwiek z pomocą, żeby rzeczywiście wesprzeć kogoś, to trzeba go zauważyć i to jest częsty problem, o którym słyszymy od rodzin, którym pomagamy. Zaskoczone są tym, że ktoś sobie o nich przypomniał, że ktoś ich odnalazł - wskazuje Zyśko.

Czasami trudno nam sobie wyobrazić, jak może być ciężko. Jak każda złotówka może być cenna. Pani Bernadeta Dunikowska nie może podjąć stałej pracy. Wykonuje ozdoby, a następnie razem z synem i siostrą, których nie może zostawić bez opieki w domu, sprzedaje swoje prace na miejscowym bazarze bądź na stronach w mediach społecznościowych. - Są osoby, które chętnie kupią, a są osoby, które mówią, że dziękują i trzeba iść dalej - mówi kobieta.

ZOBACZ TEŻ: Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Pani Bernadeta na co dzień zajmuje się synem i siostrą, którzy potrzebują stałej opieki. W dodatku sama choruje. - Syn jest osobą, która potrzebuje opieki 24 godziny na dobę, bo dość, że jest niepełnosprawny, ma problemy z czytaniem, z pisaniem, z mową, to ma napady padaczki, teraz ma łuszczycę. Siostra ma już swoje lata, ale też jest osobą specjalnej troski, też potrzebuje pomocy. Oni są chorzy i ja też jestem chora, bo jestem po zawale - opowiada kobieta.

Większość budżetu pochłaniają leki, opłaty i wizyty lekarskie. - Może kiedyś nam się los odmieni i będzie lepiej - mówi pani Bernadeta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS