Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN
Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN
Magdalena Szepietowska/Fakty po Południu TVN24
Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MENMagdalena Szepietowska/Fakty po Południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Nieobowiązkowe prace domowe to był dopiero początek. Teraz czas na kolejne zmiany. - Przechodzimy teraz do tego tak zwanego właściwego procesu legislacyjnego - informuje Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

To wyjście naprzeciw problemom zgłaszanym przez nauczycieli. - To wynik analiz, badań, ale też rekomendacji między innymi też środowiska nauczycielskiego, które mówiło: podstawa programowa jest przeładowana, nie mamy czasu na realizowanie jej we właściwy sposób, to szkodzi jakości kształcenia - dodaje Piechna-Więckiewicz.

Nauczyciele są generalnie za zmianami, Przemysław Czarnek też

Po zakończeniu prekonsultacji Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty, które mają uszczuplić podstawę programową nawet o 20 procent. Jak zapewnia resort, jest to niezbędny krok. - My mamy bardzo przestarzały system edukacyjny. System, który polega na tym, żeby wtłaczać w głowy dzieci informacje i wiedzę, zamiast umiejętności i kompetencji - zwraca uwagę Joanna Mucha, wiceministra edukacji.

Celem zmian proponowanych przez resort jest nie tylko zmniejszenie ilości materiału na lekcjach, ale również nacisk na umiejętności praktyczne, czy też redukcja wymagań szczegółowych w podstawie programowej. Również wymagania egzaminacyjne obowiązujące w poprzednich latach mają ulec transformacji. Spotyka się to jednak z mieszanymi emocjami wśród nauczycieli.

ZOBACZ TEŻ: Episkopat "wyraża sprzeciw" wobec zmian wprowadzonych przez MEN. "Krzywdząca decyzja"

Nowacka: zmiana jest konieczna w przypadku przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa
Nowacka: zmiana jest konieczna w przypadku przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwaTVN24

- Obcięcie? Jak najbardziej, ale nie w takim tempie. Sukcesywnie i powoli - wskazuje Magdalena Prokaryn-Dynarska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi.

- Mam tylko obawy, że w takim szerokim procesie konsultacyjnym pojawi się wiele grup interesów lub po prostu ludzi, którzy uważają, że wiedzą, jak to powinno być, i ta podstawa programowa mogłaby się znów stać takim workiem bez dna - zwraca uwagę Jacek Malinowski, nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym nr 23 w Łodzi.

- Ja uważam, że to jest wspaniała i bardzo dobra wiadomość, że podstawa programowa zostanie odchudzona o 20 procent, liczyłam na trochę więcej - ocenia Edyta Harasimczuk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku.

Odchudzenie całej podstawy programowej

Proponowane zmiany obejmują klasy 4-8 szkół podstawowych, licea i szkoły branżowe obu stopni. Uszczuplenie podstawy programowej dotyczy niemal wszystkich przedmiotów, w tym języka polskiego i innych języków, historii i matematyki.

- Chodzi o system. Chodzi o to, że dla większości uczniów, którzy uczą się historii w zakresie podstawowym, nie będzie to potrzebne w następnych etapach edukacji - wyjaśnia Jacek Malinowski.

Nawet były minister edukacji jest za odchudzeniem podstawy programowej. - Pytanie, o co się odchudza? Bo to jest bardzo ważne. Pytanie, co się wyrzuci z tej podstawy programowej, i o tym trzeba dyskutować, bo że samo odchudzenie, zwłaszcza w tych starszych klasach, jest potrzebne, to jest zupełnie oczywiste - komentuje Przemysław Czarnek.

Odchudzenie podstawy programowej i zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej to nie tylko korzyści dla uczniów, ale także duża ulga dla nauczycieli.

- Może te małe kroki też zarażą nas tym, żebyśmy my bardziej odważnie stawiali te kroki w edukacji. (...) Tak jakby wyzwala w nauczycielach to, że oni stają się bardziej kreatywni, nie są nudni - komentuje Edyta Harasimczuk.

CZYTAJ TAKŻE: MEN zamierza wprowadzić nowe zajęcia w szkołach. "Chcemy, żeby to było powszechne"

Likwidacja HiT-u, nowe przedmioty

Wstępne propozycje już są, teraz czas na szczegóły. - Konsultacje publiczne będą z każdym prowadzone. (...) Do 13 maja można przesyłać za pomocą maila, za pomocą też formularza, który jest na stronie ministerstwa, swoje uwagi dodatkowe, które znowu zostaną wzięte pod uwagę i zostanie później zaproponowana już pełna treść rozporządzenia - informuje Marcin Józefaciuk, poseł Koalicji Obywatelskiej i zarazem nauczyciel.

W konsultacjach i projektach uwzględniane są także zmiany dotyczące przedmiotu historia i teraźniejszość, który budzi sprzeciw części nauczycieli i - zgodnie z zapowiedziami - ma zostać przez resort zlikwidowany. We wrześniu 2025 roku pojawić się mają jednak dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

- Naszą ambicją jest przygotowanie znacznie szerszej reformy, jeśli chodzi o to, czego uczymy dzieci - mówi Joanna Mucha.

Resort edukacji zapewnia, że wprowadzane zmiany nie będą wiązać się z koniecznością wymiany podręczników. Rozporządzenia mają wejść w życie z początkiem nowego roku szkolnego.

Autorka/Autor:Magdalena Szepietowska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS