Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Burzliwe chwile na Kapitolu. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci
Burzliwe chwile na Kapitolu. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Burzliwe chwile na Kapitolu. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraciAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Skrajnie prawicowe skrzydło republikanów chciało doprowadzić do usunięcia przedstawiciela ich własnej partii z urzędu spikera Izby Reprezentantów. Cała sytuacja pokazała tak naprawdę, jak mocno podzieleni są republikanie, bo na 217 reprezentantów tej partii tylko 43 zagłosowało za odwołaniem Mike'a Johnsona. Ponieważ zmiany nie chcieli też demokraci - wniosek przepadł. Liderką grupy chcącej zmiany była Marjorie Taylor Greene, która ten wniosek zapowiadała od dawna. Dlaczego to forsowała i jakie były okoliczności głosowania?

Marjorie Taylor Greene, gorąca zwolenniczka teorii spiskowych i zagorzała sojuszniczka Donalda Trumpa, w ostatnich latach stała się jednym z najbardziej wyrazistych polityków na Kapitolu. Mimo to w środę jej partyjni koledzy nie chcieli dopuścić jej do głosu. Ostatecznie republikańskiej polityczce udało się przebić przez krzyki i gwizdy i złożyć wniosek o odwołanie spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona, jej kolegi z partii.

- Mike Johnson jest źle przygotowany do radzenia sobie z rygorami pracy spikera Izby Reprezentantów. Pozwolił na przejęcie całkowitej kontroli nad Izbą przez jedną partię, która podsyca wojny zagraniczne, depcze wolności obywatelskie i zwiększa nasz dług narodowy - przekonywała Marjorie Taylor Greene.

Zemsta za poparcie pomocy finansowej dla Kijowa

Tą drugą partią, o której mówiła Greene, są demokraci, a jej wniosek o usunięcie Johnsona jest de facto zemstą za poparcie, jakiego zaledwie trzy tygodnie temu republikanin udzielił forsowanej właśnie przez demokratów ustawie zapewniającej między innymi ponad 60 miliardów dolarów pomocy finansowej dla Ukrainy, czemu zdecydowanie sprzeciwiało się prawicowe skrzydło republikanów z Marjorie Taylor Greene na czele.

- W przeszłości głosowałam na Mike'a Johnsona, bo jego głos, zanim został spikerem, był konserwatywny. Głosował na przykład przeciwko finansowaniu Ukrainy. Ale kiedy został przewodniczącym, stał się człowiekiem, którego nikt z nas już nie rozpoznaje - uznała Greene.

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"
Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W środę na pomoc Johnsonowi ruszyli jednak demokraci, łącząc siły ze znaczącą grupą republikanów. Zdecydowaną większością, 359 do 43 głosów, reprezentanci odrzucili wniosek kongresmenki o odwołanie spikera.

Demokraci poparli Mike'a Johnsona

- Nasza decyzja o powstrzymaniu Marjorie Taylor Greene przed pogrążeniem Izby Reprezentantów i kraju w dalszym chaosie wynika z naszego zaangażowania w rozwiązywanie codziennych problemów Amerykanów. Potrzebujemy więcej zdrowego rozsądku i mniej chaosu w Waszyngtonie - wyjaśnił Hakeem Jeffries, lider demokratów w Izbie Reprezentantów.

Ten wyraz obustronnego poparcia Mike'a Johnsona - przynajmniej na razie - kładzie kres najpoważniejszemu wyzwaniu, przed jakim w ostatnim czasie stał republikański spiker, choć tak wyraźna pomoc demokratów w utrzymaniu go przy władzy może znacząco zwiększyć i tak głośną już krytykę ze strony skrajnego skrzydła republikanów.

- Doceniam zaufanie, jakie okazali mi moi koledzy, by odeprzeć te chybione wysiłki. Zamierzam robić to, co uważam za słuszne, czyli to, do czego mnie mianowano - zapowiedział Mike Johnson.

Ostatnia próba odwołania spikera dla wielu była zaskoczeniem nie tylko ze względu na nikłe szanse jej powodzenia, ale przede wszystkim dlatego, że okazała się rzadkim aktem sprzeciwu wobec Donalda Trumpa, który otwarcie wyraził swoje poparcie dla Johnsona, a próby usunięcia go z urzędu określił jako "niefortunne".

ZOBACZ TEŻ: Amerykański żołnierz zatrzymany we Władywostoku. Nowe informacje

"Absolutnie uwielbiam Marjorie Taylor Greene. Jednak w tej chwili republikanie muszą walczyć z radykalnymi lewicowymi demokratami i niwelować szkody, jakie wyrządzili naszemu państwu. Przy tak małej większości nie jesteśmy w stanie głosować nad takim wnioskiem. W pewnym momencie być może będziemy, ale to nie jest ten moment" - napisał Donald Trump na portalu Truth Social.

To już drugi raz w ciągu roku, kiedy republikanie złożyli wniosek o odwołanie spikera wywodzącego się z ich partii. W październiku Kevin McCarthy jako pierwszy spiker Izby Reprezentantów w historii został pozbawiony urzędu w drodze przegłosowania wotum nieufności, co doprowadziło do kilku tygodni chaosu na Kapitolu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińskie miasto Wołczańsk ginie. Rosjanie posuwają się w nim krok po kroku i zostawiają za sobą tylko zgliszcza. Atakują też Charków. Ukraińcy odpowiadają natomiast atakiem na rosyjską flotę na Morzu Czarnym, gdzie mają coraz większe sukcesy. Mija pięć lat kadencji prezydenta Zełenskiego. W kraju pogrążonym w wojnie nie ma jednak jak zorganizować wyborów.

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS