To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"
To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło" Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Ukraińskie miasto Wowczańsk ginie. Rosjanie posuwają się w nim krok po kroku i zostawiają za sobą tylko zgliszcza. Atakują też Charków. Ukraińcy odpowiadają natomiast atakiem na rosyjską flotę na Morzu Czarnym, gdzie mają coraz większe sukcesy. Mija pięć lat kadencji prezydenta Zełenskiego. W kraju pogrążonym w wojnie nie ma jednak jak zorganizować wyborów.

Nie jeden, a najprawdopodobniej dwa okręty floty czarnomorskiej stracili Rosjanie w ostatnim ataku pociskami ATACMS na port w Sewastopolu.

Oprócz jednostki do stawiania min siły Ukrainy miały też trafić w dużo cenniejszą korwetę rakietową. Chodzi o przyjęty do służby w lipcu ubiegłego roku Cyklon, który służył do ataków na Ukrainę za pomocą rakiet Kalibr. Według niepotwierdzonych informacji, w ataku zginąć miało co najmniej sześciu Rosjan, a 11 zostało rannych.

- Jeżeli to się potwierdzi, może okazać się, że Rosjanie nie będą mieli żadnego okrętu, który może transportować lub z którego można atakować pociskami manewrującymi - komentuje Ołeh Biłecki, ukraiński dziennikarz.

Nie wiadomo, czy do ataku użyto pocisków już z nowej, długo wyczekiwanej dostawy, ale amunicja i uzbrojenie z ostatniego pakietu amerykańskiej pomocy ma już sukcesywnie trafiać na front.

Szykują się kolejne ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy

W tym do jednostek walczących na obecnie najtrudniejszym odcinku frontu - na północny wchód od Charkowa. - Piekło. Gorzej niż piekło - mówi o sytuacji jeden z ukraińskich żołnierzy.

Front biegnie tam przez samo centrum miasta Wowczańsk, które budynek po budynku jest równane z ziemią przez Rosjan.

Na razie żołnierze Putina próbują zdobyć przyczółek na południowym brzegu pobliskiej rzeki, ale prawdziwym celem jest Charków, który znalazłby się w zasięgu ich artylerii.

- Nie ma tu żadnego wojska, żadnego obiektu wojskowego. To dzielnica, w której mieszkali cywile i rodziny - mówi Ihor Trekhow, burmistrz Charkowa, po rosyjskim ataku lotniczym, w którym zginęło sześć osób, w tym troje dzieci. Tylko w niedzielę i tylko w obwodzie charkowskim zginęło conajmniej 11 osób, a dziesiątki odniosły obrażenia.

- Okupant nie osiągnął swojego celu, choć próbował rozciągnąć nasze linie obronne i chciał osłabić Ukrainę na szerokim froncie od Charkowa po Donieck - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

ZOBACZ TAKŻE: Weszła w życie ukraińska ustawa o mobilizacji. "Nikt nie będzie wysyłał świeżaka na pierwszą linię frontu"

Rosja jednak szykuje kolejne, zmasowane ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że do Murmańska - przy granicy z Norwegią, poza zasięgiem ukraińskich pocisków i dronów - Rosjanie skierowali aż jedną trzecią swoich bombowców strategicznych.

- To też jest powód, by prosić o więcej Patriotów, o więcej wyrzutni rakietowych, które pozwalałyby strącać takie pociski - mówi Oleh Biłecki.

Co z wyborami prezydenckimi w Ukrainie?

Jednocześnie eksperci przewidują nasilenia ataków rosyjskiej propagandy na Wołodymyra Zełenskiego.

W poniedziałek mija pięć lat, od kiedy został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy, ale wobec rosyjskiej napaści organizacja wyborów na najwyższy urząd w państwie została odłożona.

- Nie sądzę, żeby ktokolwiek był w stanie poradzić sobie z tym, co on robi. Nawet na poziomie fizycznym. W ciągu tych pięciu lat postarzał się tak samo, jak inni w ciągu 15 lat - ocenia Anatoli Włazyński, właściciel kawiarni w Słowiańsku.

CZYTAJ TAKŻE: Sikorski: zrobimy wszystko, co będzie konieczne, aby znowu nie stać się rosyjską kolonią

Sikorski: zrobimy wszystko, co będzie konieczne, aby znowu nie stać się rosyjską kolonią
Sikorski: zrobimy wszystko, co będzie konieczne, aby znowu nie stać się rosyjską koloniąTVN24

Rosyjscy propagandyści i dyplomaci najprawdopodobniej będą próbowali przekonywać, że Wołodymyr Zełenski nie ma demokratycznego mandatu do sprawowania funkcji prezydenta Ukrainy.

- Od końca ubiegłego roku prowadziliśmy badania, czy wybory powinny się odbyć teraz i 70-80 procent Ukraińców uważa, że to zły moment, że Zełenski ma demokratyczną legitymację i że wybory powinny być zorganizowane dopiero po wojnie - informuje Anton Hruszetski z Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

Sam Putin - z krótką przerwą, w czasie której formalnie był premierem - rządzi Rosją od ponad 24 lat. Po zmianach w konstytucji i po kolejnych, fałszowanych wyborach rosyjski dyktator może rządzić co najmniej do 2036 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS