Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

To Chiny i ich zakusy wobec Tajwanu będą dla niego jednym z najważniejszych zadań. - Musimy pogodzić się z myślą, że jeśli nie wydarzy się coś dramatycznego, co sprawi, że Chiny zrozumieją, że koszt interwencji na Tajwanie jest zbyt wysoki, będziemy musieli zmierzyć się z tym problemem jeszcze przed końcem tej dekady - mówił w Senacie podczas wysłuchania Marco Rubio, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych. 

Marco Rubio jest byłym politycznym rywalem Donalda Trumpa i zagorzałym zwolennikiem twardej polityki wobec Chin. Mocno wspiera Izrael, ale na pierwszym miejscu, tak jak nowy prezydent, stawia Amerykę, o czym mówił już wcześniej. 

- Putin został powstrzymany, chciał zagarnąć całą Ukrainę, ale mu się nie udało, dlatego wspieram NATO, dlatego poparłem ustawę o tym, że żaden prezydent nie może opuścić Sojuszu bez poparcia Kongresu. To krytycznie ważny Sojusz, który chcę wspierać, tak jak chcę wspierać Ukrainę, ale najpierw musimy się uporać z naszą granicą - podkreślił w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Marcinem Wroną.

CZYTAJ TEŻ: "Wszystko musi być uzasadnione odpowiedzią na jedno z trzech pytań". Co będzie celem Rubio

Marco Rubio jest pierwszym Latynosem na stanowisku najważniejszego amerykańskiego dyplomaty. Senator z Florydy przez 14 lat zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych, dlatego został jednogłośnie zaakceptowany i stał się pierwszym oficjalnym członkiem nowej administracji. 

- Przez lata bardzo dobrze nam się współpracowało. Uważam, że ma pan umiejętności i kwalifikacje, by objąć stanowisko sekretarza stanu - mówiła Jeanne Shaheen podczas obrad Komisji. Taka opinia z ust demokratycznej senator to wyjątek wśród nominowanych przez Trumpa urzędników.  

Nominowany na sekretarza stanu USA Marco Rubio o NATO, Rosji i Ukrainie. Relacja Marcina Wrony
Nominowany na sekretarza stanu USA Marco Rubio o NATO, Rosji i Ukrainie. Relacja Marcina WronyTVN24

Były żołnierz i prezenter telewizji "Fox News"

Dużo gorzej w Kongresie przyjęty został jeden z najbardziej kontrowersyjnych współpracowników nowego prezydenta - Pete Hegseth. Podczas przesłuchania w Senacie Tammy Duckworth z Partii Demokratycznej wytykała Hegsethowi brak doświadczenia i nieznajomość podstawowych organizacji międzynarodowych i mechanizmów obronnych Stanów Zjednoczonych. 

Były żołnierz i prezenter telewizji "Fox News" ma zostać sekretarzem obrony. Głosowanie nad jego zatwierdzeniem jest jednak opóźniane przez demokratów i może odbyć się dopiero w czwartek. 

"Wyraziliśmy się jasno. Uważamy, że powinniśmy otrzymać dodatkowe informacje na jego temat nie tylko dla naszego dobra, ale także dla dobra kolegów republikanów" - przekazał senator Jack Reed.

ZOBACZ TEŻ: Metoda "szoku i trwogi". Oto plan Trumpa

Republikanom najprawdopodobniej uda się przepchnąć przez Senat kandydaturę Hegsetha. Przekonują, że jego "niekonwencjonalne pochodzenie" może pomóc w usunięciu biurokracji w Pentagonie. 

Trump prezydentem. Co to oznacza dla Ukrainy? Relacja Andrzeja Zauchy z Kijowa
Trump prezydentem. Co to oznacza dla Ukrainy? Relacja Andrzeja Zauchy z KijowaTVN24

Zwolennik twardej polityki wobec Pekinu

Kolejną ważną z punktu widzenia Polski i całej polityki zagranicznej Donalda Trumpa osobą jest Michael Waltz - doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa. Podobnie jak Rubio i Hegseth jest zwolennikiem twardej polityki wobec Pekinu. Do tego stopnia, że w 2021 roku nawoływał do bojkotu zimowych igrzysk olimpijskich w Chinach. Mimo to broni on obecności TikToka w USA, choć stawia warunki. 

- Ponowne uruchomienie TikToka nie jest aktem kapitulacji. TikTok może działać albo dzięki sprzedaży amerykańskiej firmie, albo poprzez upewnienie się, że dane i algorytmy są w pełni chronione przed chińskimi władzami, ale teraz musimy dać prezydentowi czas na podjęcie decyzji - mówił w jednym z wywiadów.

Michael Waltz, podobnie jak Pete Hegseth, jest byłym żołnierzem. Służył w amerykańskich siłach specjalnych, na misjach w Afganistanie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Podejrzany statek na Bałtyku to tym razem tylko ćwiczenia w ramach operacji pod kryptonimem "Strażnik Bałtyku-25". Podczas tych ćwiczeń Straż Graniczna próbuje wejść na jego pokład. Zaraz po niej przypływają żołnierze i komandosi. W pobliżu są łodzie Formozy, a w powietrzu snajperzy GROM-u.

Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły

Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły

Źródło:
Fakty TVN

W szpitalu na Banacha w Warszawie przeszczep za przeszczepem. Takiego tłoku i takiego ruchu nigdy tam nie było. Wystarczyło, że Ministerstwo Zdrowia zmieniło jeden drobny przepis, a wątroby gotowe do transplantacji trafiają od razu tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Szpital na Banacha bije rekordy w liczbie przeszczepów wątroby. Pomogła zmiana przepisów

Szpital na Banacha bije rekordy w liczbie przeszczepów wątroby. Pomogła zmiana przepisów

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Donald Trump rozważa nałożenie ceł na towary z Unii Europejskiej. We wtorek w ramach polskiej prezydencji unijni ministrowie na nieformalnym posiedzeniu zajęli się tym tematem i ewentualną odpowiedzią. W poniedziałek sprawa ceł była też przedmiotem dyskusji na nieformalnym szczycie unijnych liderów, który był poświęcony kwestiom bezpieczeństwa.

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jak na razie tylko 1 procent firm zainteresował się nowym narzędziem do szybkiej weryfikacji uprawnień kierowców. Wdrożyło je w styczniu Ministerstwo Cyfryzacji po tragicznym wypadku w Warszawie, kiedy pracujący dla firmy kurierskiej mężczyzna śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 14-latka. Kierowca, jak się później okazało, prowadził dostawczego busa mimo odebranych uprawnień.

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie można w tak bezczelny sposób, i to jeszcze będąc byłym ministrem sprawiedliwości, odwracać się plecami do prawa i sprawiedliwości - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (Trzecia Droga), odnosząc się do postawy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie przekazał, jak zagłosuje w Sejmie nad wnioskiem o uchylenie Ziobrze immunitetu w zakresie kary porządkowej 30 dni aresztu.

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro zachowuje się w sposób kompletnie lekceważący dla instytucji państwa polskiego - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Wawrykiewicz zauważył, że w sprawie byłego ministra sprawiedliwości "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza", czyli to, czego dotyczą potencjalne zarzuty wobec niego i przedmiot działania komisji śledczej ds. Pegasusa.

W sprawie Ziobry "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza"

W sprawie Ziobry "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza"

Źródło:
TVN24

Elon Musk niebywale zbliżył się do Donalda Trumpa w trakcie jego kampanii prezydenckiej. Teraz, jak informuje Biały Dom, ma status specjalnego pracownika rządu. Media obiegła informacja, że miliarder, stojący na czele departamentu usprawniającego pracę administracji, zapowiedział likwidację największej na świecie państwowej agencji pomocowej - USAID. To wywołało oburzenie wśród demokratów i falę krytyki.

Demokraci grzmią po rajdzie w siedzibie USAID. "Nie mamy czwartej władzy, która nazywa się Elon Musk"

Demokraci grzmią po rajdzie w siedzibie USAID. "Nie mamy czwartej władzy, która nazywa się Elon Musk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mieli bronić się trzy dni, wkrótce miną trzy lata. Ukraina cały czas stawia opór rosyjskiej agresji, ale obrona jest coraz trudniejsza. Straty po stronie Ukraińców rosną, dotyczy to też obcokrajowców, którzy ruszyli im z pomocą. Jak wynika ze śledztwa CNN, co najmniej 20 amerykańskich ochotników zginęło w akcji, w tym pięciu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Co najmniej 20 Amerykanów zginęło, walcząc po stronie Ukrainy. Rosyjskie trolle prześladują ich rodziny

Co najmniej 20 Amerykanów zginęło, walcząc po stronie Ukrainy. Rosyjskie trolle prześladują ich rodziny

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS