"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu
"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w ParyżuJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W Pałacu Elizejskim gościem Emmanuela Macrona był nie tylko Xi Jinping. W spotkaniu z prezydentem Chin obok prezydenta Francji wzięła też udział Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej wprost mówi, czego oczekuje od Pekinu.

- Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję, by zakończyć jej agresywną wojnę przeciwko Ukrainie. Prezydent Xi odegrał ważną rolę w deeskalacji nieodpowiedzialnego straszenia atomem przez Rosję i jestem pewna, że prezydent Xi będzie nadal postępował podobnie w kontekście ciągłego zagrożenia nuklearnego ze strony Rosji - oświadczyła Ursula von der Leyen.

Chiny od kilku tygodni prowadzą nasiloną kampanię dyplomatyczną

Xi Jinping przyjechał do Europy po raz pierwszy od pięciu lat. Po Francji odwiedzi jeszcze sojuszników Kremla: Węgry i Serbię.

Nasiloną kampanię dyplomatyczną Chiny prowadzą już od kilku tygodni. Niedawno w Pekinie gościł kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Chińscy dyplomaci spotkali się z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Paryskie spotkanie Macron-Xi-von der Leyen to rewanż za ubiegłoroczne spotkanie w Chinach w identycznym składzie.

- Sytuacja międzynarodowa bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wymaga dialogu Europy z Chinami - ocenił Emmanuel Macron, prezydent Francji. - Chiny zawsze postrzegają stosunki z Unią Europejską w strategicznej i długoterminowej perspektywie - powiedział Xi Jinping.

CZYTAJ TAKŻE: Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Emmanuel Macron podjął Xi Jinpinga. Ursula von der Leyen dołączyła do spotkania. Chodzi o handel i Ukrainę
Emmanuel Macron podjął Xi Jinpinga. Ursula von der Leyen dołączyła do spotkania. Chodzi o handel i UkrainęAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Za zamkniętymi drzwiami atmosfera mogła być już bardziej napięta. Przed przyjazdem Xi do Paryża portal "Politico" napisał o "dwóch imperatorach na skraju dwóch wojen. Pierwsza wojna to napaść Rosji na Ukrainę, którą Pekin mógłby zakończyć, gdyby tylko chciał. Druga to wojna gospodarcza".

- Unia Europejska i Pekin znajdują się o krok od wojny handlowej na pełną skalę. Macron naciska na Brukselę, aby zaostrzyła kurs wobec Chin w związku z zalewaniem rynku tanimi autami elektrycznymi. W zamian Xi grozi nałożeniem ceł na koniak. To gest, który przyprawił francuskiego prezydenta i jego rodzimy przemysł monopolowy o nieprzyjemny ból głowy - ocenia "Politico".

Wizyta nieprzypadkowo odbywa się tuż przed wyborami do europarlamentu

Inne europejskie tytuły oceniają, że prezydent Chin chce wbić klin między państwa członkowskie Unii, by skomplikować postępowanie Brukseli w sprawie wspomnianych chińskich pojazdów elektrycznych, a więc wizyta nieprzypadkowo odbywa się tuż przed wyborami do europarlamentu. Dodatkowo stosunki psuje afera szpiegowska. W kwietniu w Niemczech zatrzymano kilka osób podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem, między innymi asystenta europosła z ramienia partii AfD.

Próbując złagodzić nastroje, prezydent Francji zaprosił Xi Jinpinga do domu swojej babci w Pirenejach, gdzie jako dziecko Emmanuel Macron spędzał wakacje. To odpowiedź na ubiegłoroczny gest Xi, który zaprosił Macrona do domu swojego ojca w prowincji Guangdong.

Przy okazji wizyty swoje łamy udostępniła chińskiemu prezydentowi gazeta "Le Figaro". Humor mógł popsuć Xi protest Reporterów bez Granic. Międzynarodowa organizacja broniąca praw dziennikarzy przypominała o tym, że w Chinach deptana jest wolność słowa.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent Chin rozpoczął podróż po Europie. Odwiedzi Węgry i Serbię

- Prezydent Chin nie jest jak każdy inny prezydent. W kwestii wolności prasy ​​jest drapieżnikiem. Chiński reżim przetrzymuje 119 dziennikarzy. Chiński wielki cyfrowy mur - firewall - uniemożliwia dostęp do wolnych mediów. Co gorsza, Chiny w dalszym ciągu eksportują swój model propagandowy, ukrywając się za pozorami dobrej woli - komentuje Thibaut Britton, przedstawiciel Reporterów bez Granic.

Z okazji wizyty Xi Jinpinga telewizje i stacje radiowe na Węgrzech i w Serbii będą emitować na okrągło przygotowany przez chińską propagandę miniserial "Ulubione cytaty Xi Jinpinga z klasyki".

Z opisu wynika, że to klasyczne cytaty ze starożytnych chińskich książek, wykorzystane w przemówieniach i artykułach przewodniczącego Xi, które "mają przekazać jego wyjątkową mądrość w zakresie rządzenia".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Gonzalo Fuentes/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS