"Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby. Ale to było coś zupełnie innego"

20.10.2020 | "Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby. Ale to było coś zupełnie innego"
20.10.2020 | "Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby. Ale to było coś zupełnie innego"
Renata Kijowska | Fakty TVN
20.10.2020 | "Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby. Ale to było coś zupełnie innego"Renata Kijowska | Fakty TVN

Są grupy ryzyka, statystyka z podziałem na województwa i powiaty, jest rachunek prawdopodobieństwa, ale COVID-19 i tak atakuje, i tu nie ma wyjątków. Wirus może zaatakować kierowcę, medyka, nauczyciela, emeryta, znanego polityka czy dziennikarza. Kilka z tych osób o swoich doświadczeniach i walce z koronawirusem opowiedziało redakcji "Faktów" TVN.

Dziennikarka, prezenterka pogody kanałów Grupy TVN Discovery Dorota Gardias we wrześniu zakaziła się koronawirusem SARS-CoV-2 i przeszła wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. O szczegółach choroby, objawach i leczeniu opowiedziała redakcji "Faktów" TVN.

- Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby, ale to było coś zupełnie innego. Ten ból pleców przede wszystkim i ból oczu. Nie mogłam patrzeć ani w górę, ani w bok - opisuje Gardias.

Dziennikarka wspomina, że tuż przed zakażeniem weszła na najwyższy szczyt Tatr, Gerlach. Zawsze była bardzo aktywna, więc nawet, gdy trafiła do szpitala, wciąż nie sądziła, że trzeba będzie poprosić o tlen.

- Miałam połowę oddechu. Najważniejsze w tej sytuacji było dla mnie, żeby nie panikować, bo przy panice wzrasta tętno i człowiek zaczyna łapać powietrze jak ryba - wyjaśnia prezenterka tvnmeteo.pl.

Aktorka Maja Ostaszewska za pomocą mediów społecznościowych poinformowała, że przebywa w izolacji w związku z zakażeniem koronawirusem. W udostępnionym wpisie opisała, jak wygląda przebieg jej choroby.

"Ból głowy i całego ciała, jakiego nie znałam, jaki nie pozwala spać. Cały czas na środkach przeciwbólowych. Gorączka i dreszcze, brak węchu i smaku, potworna słabość, zawroty głowy. Podróż do kuchni czy łazienki była wyzwaniem" - napisała aktorka.

"Musimy być jednością, musimy siebie wspierać"

O tym, że przed COVID-19 nie chroni żaden immunitet, przekonał się poseł Jerzy Polaczek. W udostępnionym wpisie parlamentarzysta poinformował, że tomografia jego płuc dała złe wyniki.

"Ten wpis traktuję jako przestrogę i chęć wpłynięcia na postawy ludzi. Dla kpiących z epidemii mam dwa słowa - OPAMIĘTAJCIE SIĘ!" - zaapelował polityk.

Podobnie apeluje były skoczek narciarski Adam Małysz, który opowiedział o swojej walce z koronawirusem.

- Dla mnie najtrudniejsze na początku było to, że mogłem zakazić kogoś innego - mówi Małysz. - Nic się nam nie stanie, jeśli zachowujemy ten odstęp, jeśli będziemy w tej maseczce chodzić - dodaje.

Adam Małysz przeszedł chorobę dość łagodnie, inaczej niż Izabela Koprowiak, dziennikarka sportowa, która Szymonowi Jadczakowi z tvn24.pl przyznała, że płakała z przerażenia.

Dziennikarka również w udostępnionym, w mediach społecznościowych, wpisie podzieliła się swoimi objawami oraz przeżyciami.

"Ból głowy jakby ktoś włożył ją w imadło i miażdżył coraz mocniej i ból w klatce piersiowej - ten był najdziwniejszy, tego wcześniej nie znałam. To uczucie, jakby wbijano mi w płuca, nerki, serce (cholera wie, w co dokładnie) igły, coraz mocniej, coraz głębiej" - napisała na Facebooku Izabela Koprowiak.

Dziennikarkę w jej walce wspierał pomocnik Legii Paweł Wszołek, który koronawirusa już się pozbył. Piłkarz radził dużo spać, dużo pić i dać sobie czas.

- Musimy być jednością, musimy siebie wspierać, szczególnie jak ktoś przechodzi ciężkie objawy - zaznacza Paweł Wszołek. Z kolei dziennikarz "Faktów" TVN Dariusz Łapiński wychodzi na prostą.

- Po ponad dwóch tygodniach choroby czuję się już dużo lepiej. Nie kaszlę non stop. Po dwukrotnej zmianie leków, nie czuję się już tak słaby, jak na początku choroby - mówi Dariusz Łapiński.

Wzmacniać może poczucie, że chorobę, nawet ciężką udaje się pokonać, a dystans, maseczki mają sens.

- Nikt z kim miałam kontakt, nie został zakażony. Uważam, że to najlepszy dowód na to, że warto ją (maseczkę - przyp. red.) nosić - podkreśla Dorota Gardias.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go jako huragan piątej kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS