Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku
Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 rokuMichalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Po jedzenie, ubrania i najpotrzebniejsze rzeczy codziennego użytku. Do takich miejsc jak do Fundacji Weź Pomóż we Wrocławiu, codziennie zgłasza się ponad 300 osób. - To nie są osoby, które są bezdomne, ale to są ludzie, którzy pracują, to są kobiety, które mają po dwoje, troje dzieci i mówią, że liczą każdy grosz - wskazuje Jan Piontek z Fundacji Weź Pomóż.

Przychodzą, bo bez pomocy po prostu trudno byłoby im żyć. - Tych ludzi nowych przybywa - dodaje Jan Piontek.

Skrajne ubóstwo dotyka coraz więcej z nas. Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że tak źle nie było od 2015 roku. - Poprzedni rząd nie zdał egzaminu z polityki społecznej lub zdał go na dwóję, bo o dwa punkty procentowe wzrosło ubóstwo egzystencjonalne, czyli to ubóstwo skrajne - podkreśla dr hab. Sławomir Kalinowski, ekonomista z Instytutu Rozwoju Wsi Rolnictwa PAN.

ZOBACZ TEŻ: Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

W 2023 roku niemal dwa i pół miliona osób w Polsce żyło w skrajnym ubóstwie, czyli nie było w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, co zagraża ich zdrowiu i życiu. - Skrajne ubóstwo to to, że Kacper, który ma swoją siostrę Julkę, nie je codziennie gorącego posiłku. To jest tak, że wraca w zimie do nieogrzewanego mieszkania. To jest to, że chodzi tylko i wyłącznie w ubraniach, które ktoś mu podarował. To oznacza, że często na lekcje idzie głodny i to oznacza, że nie ma siły ćwiczyć na WF - mówi Joanna Sadzik, prezeska zarządu Stowarzyszenia Wiosna, które odpowiada za organizację Szlachetnej Paczki.

Incydent pod supermarketem i problem biedy w Polsce
Incydent pod supermarketem i problem biedy w PolsceTVN24

Ubóstwo wśród dzieci

Niepokojące jest także to, że do pół miliona wzrosła liczba dzieci, które żyją w szczególnie złych warunkach. - W tych gospodarstwach, które wychowują dwójkę dzieci, ta sytuacja jest dramatyczna, bo ponad 9 procent takich gospodarstw żyje w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że w klasie każdego z naszych dzieci znajduje się jedno, dwoje dzieci, które żyją w skrajnym ubóstwie - zwraca uwagę Joanna Sadzik.

- Jeśli popatrzymy terytorialnie, to obszary wiejskie położone w oddali od dużych miast, są bardziej zagrożone niż mniejsze miejscowości czy też wsie położone wokół tych dużych miast. Największy wzrost zanotowali rolnicy, wśród których ubóstwo znacząco wzrosło i wynosi ponad 11 procent - wskazuje dr hab. Sławomir Kalinowski.

W Katowicach działa socjalne bistro. Miejsce powstało z myślą głównie o osobach samotnych i seniorach, ale przyjść tam może każdy, kto chce zjeść tani i ciepły posiłek. - My dajemy nie tylko tani posiłek, ale dajemy też rozmowę. Mamy też terapeutów, psychologów, którzy pomagają ludziom, którzy są w trudnej sytuacji życiowej - informuje Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

CZYTAJ TAKŻE: Bieda w Polsce ma konkretne twarze. Raport "Szlachetnej Paczki"

Żeby takich osób było jak najmniej, potrzebna jest mądra polityka społeczna. Jak mówią eksperci, nie chodzi o to, żeby zwiększać liczbę świadczeń i programów pomocowych, ale żeby te programy dopasowywać do prawdziwych potrzeb.

My, jako społeczeństwo, też powinniśmy być bardziej czujni i otwarci zwłaszcza na dzieci. - Warto rozmawiać z ludźmi i pytać: co u ciebie? Warto zauważać takie dzieci w szkole, które nie mają kanapki na drugie śniadanie, które nie chodzą na obiad w szkole - mówi Joanna Sadzik.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS