Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN
Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"
Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"
Michał Tracz/Fakty TVN
Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"Michał Tracz/Fakty TVN

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska triumfuje, bo to po jej zawiadomieniu prokuratura zbada gigantyczne pensje wypłacone w zarządzie i radzie nadzorczej Orlenu. - Za czasów Daniela Obajtka w spółce Orlen była omijana ustawa kominowa - przekonuje posłanka.

Rok temu prokuratura Zbigniewa Ziobry sprawę umorzyła, teraz śledczy do niej wracają i piszą o możliwym wyrządzeniu spółce Orlen "szkody majątkowej wielkiej wartości”. Chodzi o ponad 8 milionów 300 tysięcy złotych. To o tyle członkowie rady nadzorczej i zarządu Orlenu mieli zarobić więcej, niż ustawa przewiduje. - Dotyczy to wynagrodzeń, które były zawyżone niezgodnie z ustawą kominową obowiązującą w tym czasie - przekazuje Piotr Skiba z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prokuratura bada działania nie tylko Orlenu, ale i byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. - Pan Jacek Sasin nie dopełnił swoich obowiązków nadzorczych nad spółkami Skarbu Państwa - uważa posłanka Agnieszka Pomaska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Sasin - podobnie jak wszyscy w ostatnim czasie działacze Prawa i Sprawiedliwości - mówi o upolitycznionej prokuraturze i szukaniu haków na każdego z poprzedniej władzy. - Spodziewam się, że te śledztwa politycznie nadzorowane i politycznie prowadzone, inspirowane, będą trwały - komentuje były minister aktywów państwowych.

- Wyjaśnimy każdą nieprawidłowość, która miała miejsce w Orlenie. A każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem - zapewnia Borys Budka, były minister aktywów państwowych z Koalicji Obywatelskiej.

W tym konkretnym śledztwie członkom rady nadzorczej Orlenu grozi więzienie, ministrowi - kara finansowa. - Mówimy tu o ewentualnej grzywnie - przekazuje Piotr Skiba. - Niezależnie od tego, jak głośno pan Obajtek czy pan Sasin będą krzyczeć, że to jest robienie z igły widły, to jest po prostu to, co powinno się dziać w demokratycznym państwie prawa - uważa Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu z Lewicy.

 "G**no", "piekło". Tak Obajtek mówił o Orlenie. "Mogłem być zmęczony pracą"
"G**no", "piekło". Tak Obajtek mówił o Orlenie. "Mogłem być zmęczony pracą"TVN24

Daniel Obajtek pod lupą śledczych

O gigantycznych zarobkach w Orlenie mówiło się od lat. Daniel Obajtek zresztą oskarżany był nieraz o skrzętne ukrywanie majątku. Orlen informuje, że tylko w zeszłym roku Obajtek zarobił tam prawie 3 miliony, ale że walne zgromadzenie akcjonariuszy ostatnio nie udzieliło mu absolutorium, to Obajtek prawdopodobnie nie dostanie na odchodne milionowej premii.

Nowa władza zapowiada, że konsekwencje mogą kiedyś dosięgnąć i samego Daniela Obajtka. - Nawet ta ucieczka do Brukseli nie pomoże mu, bo jeżeli prokuratura i sąd uznają, że to są niesłusznie zarobione pieniądze, to będzie musiał je oddać - wskazuje Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury z Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. Seria pytań do byłego prezesa Orlenu

Prokuratura już prowadzi szereg śledztw dotyczących Orlenu i Daniela Obajtka. Pod ich lupą jest fuzja Orlenu z Lotosem, sprzedaż Saudyjczykom części Rafinerii Gdańskiej, zaniżanie cen paliw w czasie kampanii wyborczej i nieudolny handel ropą przez nominata Obajtka sympatyzującego z Hezbollahem.

Prokuratura jest zdeterminowana. - Funkcjonariusze publiczni nie mogą być bezkarni - mówił pod koniec kwietnia Dariusz Korneluk, prokurator krajowy. - Rozliczenie Prawa i Sprawiedliwości i jego najważniejszych ludzi to jest coś, co jest Polsce bardzo potrzebne - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Trzeciej Drogi.

Daniel Obajtek został europosłem, a więc chroni go immunitet. Jeśli prokuratura zdecyduje się postawić mu zarzuty, będzie musiała poprosić Parlament Europejski o zgodę, ale z tym nie powinno być problemu. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Pozostałe wiadomości

Kary nałożone na Polskę przez unijne trybunały za czasów rządu PiS to ogromne sumy. Łącznie kary za Izbę Dyscyplinarną przekroczyły 557 milionów euro, za konflikt z Czechami o Turów - ponad 68 milionów. Razem to niemal 2 miliardy 700 milionów złotych. Jednak sama zmiana władzy nie zatrzymała licznika, bo niektóre sprawy wciąż nie są zamknięte.

Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"

Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W czwartek w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne. Sondaże wskazują, że rządzący krajem od 14 lat torysi oddadzą władzę Partii Pracy. Eksperci oceniają, że to będzie spektakularna poraża partii Rishiego Sunaka.

Sondaże wieszczą dotkliwą porażkę po 14 latach u władzy. "Ludzie mają dość kłamstw i niekompetencji "

Sondaże wieszczą dotkliwą porażkę po 14 latach u władzy. "Ludzie mają dość kłamstw i niekompetencji "

Źródło:
Fakty TVN

Politycy, nie zabijajcie polskich mediów - to apel mający zwrócić uwagę na regulacje dotyczące relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z naszych treści - obracają nimi, zarabiają na nich, ale nie dzielą się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy. Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym politycy zlekceważyli postulaty mediów cyfrowych. Co mówią dziś? Na jaki grunt pada nasz apel?

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W milionach złotych liczone są koszty rozbiórki "willi na dachu" w Jastrzębiu-Zdroju. Potworek budowlany rozrastał się na jednym z bloków od połowy lat 90. i z każdym rokiem coraz bardziej straszył. Wreszcie - po długim czasie i ponad 120 godzinach rozpraw sądowych - jest decyzja, że willę należy rozebrać, bo - po pierwsze - jest samowolą budowlaną, a po drugie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców bloku, na którym powstała.

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Pan Romanowski nie radzi sobie psychicznie z tą sytuacją - stwierdził w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. W ten sposób odniósł się do sprawy byłego wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego i poparcia przez sejmową komisję regulaminową wniosku prokuratury o odebranie mu immunitetu. Przewodniczący klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń mówił, że środowe posiedzenie komisji regulaminowej i informacja prokuratury w sprawie Romanowskiego były "druzgocące".

"Informacja o wielkim bezprawiu za czasów PiS i Zbigniewa Ziobry"

"Informacja o wielkim bezprawiu za czasów PiS i Zbigniewa Ziobry"

Źródło:
TVN24, PAP

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

Zakazać Koranu, zamknąć granice, rozpisać referendum w sprawie obecności w Unii Europejskiej - to najbardziej ekstremalne pomysły zwycięzcy holenderskich wyborów parlamentarnych. Teraz wiemy, że Geert Wilders zapewne ich nie zrealizuje, bo kontrowersyjny polityk musiał usunąć się w cień. Nowy premier zapewnia, że Wilders nie będzie sterował jego gabinetem z tylnego siedzenia. To jednak niejedyne zastrzeżenie, które się pojawia wokół nowego rządu.

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska należy do coraz węższego grona państw, które formalnie nie uznają związków osób tej samej płci. Zawieranie związków partnerskich umożliwiła od 1 lipca Łotwa. Pierwsza para, która zdecydowała się na ten krok, mówi krótko: "jesteśmy razem od lat, więc ma to dla nas głównie wymiar praktyczny".

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Pozostaje nam się tylko modlić" - to słowa rdzennych Amerykanów na widok migrantów, którzy dostają się na terytorium Stanów Zjednoczonych i przy okazji - na ich ziemie. Mówią o sobie, że są ludem pustyni, który mieszka tam od tysięcy lat i teraz mierzą się z problemem, którego nigdy wcześniej nie zaznali. Materiał telewizji CNN.

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS