"Od początku wojny liczba zaginionych dzieci niewyobrażalnie wzrosła"

11.05.2022 | "Od początku wojny liczba zaginionych dzieci niewyobrażalnie wzrosła"
11.05.2022 | "Od początku wojny liczba zaginionych dzieci niewyobrażalnie wzrosła"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
11.05.2022 | "Od początku wojny liczba zaginionych dzieci niewyobrażalnie wzrosła"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Rośnie liczba Ukraińców, po których wszelki słuch zaginął. Ich bliscy robią, co mogą, by trafić na jakikolwiek ślad. Niepewność boli tak samo jak strata.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Tatiana i jej 29-letni syn są mieszkańcami okupowanego przez Rosjan Cherosnia. Ilie zaginął trzy dni temu w drodze do pracy. Po poszukiwaniach, setkach telefonów i ogłoszeniach w internecie Tatiana dostała informację, że jej syna zabrali i przetrzymują Rosjanie. - Rozumiem, że teraz go torturują. Rozumiem, że jak wróci, nie będzie zdrowy psychicznie. Ale ja tylko chcę, żeby wrócił żywy do domu - wyjaśnia Tatiana, mama Ilii.

Tatiana opowiada, że gdy we wtorek poszła na komendę, by od rosyjskiego urzędnika zdobyć jakiekolwiek informacje o tym, co dzieje się z jej synem, była tam jedną z siedmiu osób poszukujących tego dnia swoich bliskich. - Błagałam tego kata, żeby oddał mi moje dziecko - mówi Tatiana. - Siedział naprzeciwko mnie i mówił "musisz poczekać, bo my zostaniemy tu na zawsze. Jesteśmy dobrymi facetami" - dodaje.

W internecie takich historii są tysiące. Zamieszczają je rodzice, dzieci, bliscy i przyjaciele.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

Ogromna skala

Skala tych poszukiwań poraża. To na przykład ludzie, którzy zaginęli w czasie bombardowań, których z domów czy z ulic zabrali Rosjanie, albo którzy kontakt z bliskimi stracili w czasie ewakuacji.

- Zaginęła moja najlepsza przyjaciółka z Mariupola. Ostatni kontakt miałyśmy 28 lutego. Szukaliśmy jej wszędzie wśród znajomych, na różnych grupach na Facebooku, na Telegramie, wszędzie. W końcu wczoraj Natalia sama się do nas odezwała. Napisała, że żyje, że żyje też jej mama - opowiada jedna z kobiet. - Ona wciąż jest w Mariupolu. Jej domu już nie ma, ale ukrywa się w piwnicy u sąsiadów - dodaje.

W poszukiwania Ukraińców zaangażowała się ukraińska telewizja. W mediach każdego dnia publikowane są historie konkretnych rodzin i ich bliskich. Na szczęście poszukiwania przynoszą też dobre efekty. Dziadek Kiry - po tym, jak w Mariupolu kobieta straciła resztę rodziny, a ją samą ranną wywieźli Rosjanie - spotkał się ze swoją wnuczką.

- Od początku wojny liczba zaginionych dzieci niewyobrażalnie wzrosła. W najlepszym przypadku z częścią urwał się kontakt. Część - i to byłaby bardzo zła wiadomość - wywieźli Rosjanie, a część po prostu ucierpiała w wyniku wojny - wyjaśnia Marina Lypowetska z ukraińskiej organizacji "Magnolia".

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS