Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN
Dramatyczna sytuacja chorych na Parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"
Dramatyczna sytuacja chorych na Parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Dramatyczna sytuacja chorych na Parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"Marek Nowicki/Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Na twarzy chorej na chorobę Parkinsona pani Agnieszki Soldenhoff-Pawłowskiej widać skutki ostatniego upadku. Ponieważ nie korzysta z nowoczesnego programu lekowego, jest słaba. Kilka dni temu, pomimo korzystania z chodzika, przewróciła się. - Nagle poczułam, że lecę, i upadłam na twarz, i mam tego siniaka. Tak dzieje się dość często, bo tracimy równowagę nagle - mówi kobieta. 

W podobnie dramatycznej sytuacji jest pan Kazimierz Dębowski, także chory na parkinsona. Właśnie wrócił ze szpitala, gdzie miał operację na kręgosłup - złamał go, bo się przewrócił.

 - Byłem w łazience, kąpałem się i poślizgnąłem. Piętami zawadziłem o próg i rąbnąłem jak kamień na ziemię - opowiada pan Kazimierz. 

Mężczyzna z pomocą żony od zeszłego roku desperacko walczy o przyznanie mu w ramach programu lekowego specjalnej pompy, która podskórnie dozowałaby mu leki zamiast tabletek. Lekarze ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku chętnie by mu ją przyznali, ale nie mają na to pieniędzy.  

CZYTAJ TEŻ: Co wiemy o chorobie Parkinsona? "Najmłodszy pacjent miał 25 lat"

- Nie są w stanie określić, kiedy będzie można tę pompę zastosować, ponieważ nie mają finansowania z NFZ. A bez pompy mąż samodzielnie absolutnie nie nadaje się do funkcjonowania - mówi pani Czesława Dębowska, żona pana Kazimierza.

Chcą poszerzyć refundację pomp insulinowych
Chcą poszerzyć refundację pomp insulinowychMarek Nowicki/Fakty TVN

Rząd twierdzi, że program działa bez problemów

Szpital św. Wojciecha to jedyny ośrodek w północno-wschodniej Polsce, który leczy w ten sposób chorych z chorobą Parkinsona. - Nie włączyliśmy żadnego nowego pacjenta, chociaż mamy kilkudziesięciu oczekujących do kwalifikacji, a 12 już zakwalifikowanych chorych. Od pół roku część z nich czeka na wezwanie od nas do szpitala po to, żebyśmy włączyli ich do tego nowoczesnego leczenia - przekazuje prof. Jarosław Sławek, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha Copernicus w Gdańsku. 

ZOBACZ TEŻ: Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Najgorzej jest w Gdańsku, ale problem jest ogólnopolski. Pomimo to Ministerstwo Zdrowia uważa, że wszystko jest w porządku. Z pisma, które dostaliśmy, wynika, że w całym kraju tak zwany Program B.90 według Ministerstwa Zdrowia jest realizowany bez problemu, co nie jest prawdą. Potwierdza to prof. Andrzej Friedman, neurolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

- Wchodzimy w głęboką politykę, a głównie chodzi o pieniądze. Tak jak już powiedziałem to dziś i wielokrotnie: jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze - komentuje prof. Friedman. 

Po prostu NFZ płaci mniej za prowadzenie programu dla osób z chorobą Parkinsona. Nie tylko w Gdańsku. - Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić? Czekamy, a informacji pozytywnych z Ministerstwa Zdrowia nie ma - mówi pan Andrzej Kropidłowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadchodziła godzina debaty, a wciąż nie było wiadomo, kto z kim i w jakiej formule weźmie w niej udział. Przy organizacji takich wydarzeń to się właściwie nie zdarza, a wszelkie szczegóły ustalane są dużo wcześniej. W Końskich było inaczej, a samo oczekiwanie na debatę było momentami pełne napięć.

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS