Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN
Dramatyczna sytuacja chorych na Parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"
Dramatyczna sytuacja chorych na Parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Dramatyczna sytuacja chorych na Parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"Marek Nowicki/Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Na twarzy chorej na chorobę Parkinsona pani Agnieszki Soldenhoff-Pawłowskiej widać skutki ostatniego upadku. Ponieważ nie korzysta z nowoczesnego programu lekowego, jest słaba. Kilka dni temu, pomimo korzystania z chodzika, przewróciła się. - Nagle poczułam, że lecę, i upadłam na twarz, i mam tego siniaka. Tak dzieje się dość często, bo tracimy równowagę nagle - mówi kobieta. 

W podobnie dramatycznej sytuacji jest pan Kazimierz Dębowski, także chory na parkinsona. Właśnie wrócił ze szpitala, gdzie miał operację na kręgosłup - złamał go, bo się przewrócił.

 - Byłem w łazience, kąpałem się i poślizgnąłem. Piętami zawadziłem o próg i rąbnąłem jak kamień na ziemię - opowiada pan Kazimierz. 

Mężczyzna z pomocą żony od zeszłego roku desperacko walczy o przyznanie mu w ramach programu lekowego specjalnej pompy, która podskórnie dozowałaby mu leki zamiast tabletek. Lekarze ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku chętnie by mu ją przyznali, ale nie mają na to pieniędzy.  

CZYTAJ TEŻ: Co wiemy o chorobie Parkinsona? "Najmłodszy pacjent miał 25 lat"

- Nie są w stanie określić, kiedy będzie można tę pompę zastosować, ponieważ nie mają finansowania z NFZ. A bez pompy mąż samodzielnie absolutnie nie nadaje się do funkcjonowania - mówi pani Czesława Dębowska, żona pana Kazimierza.

Chcą poszerzyć refundację pomp insulinowych
Chcą poszerzyć refundację pomp insulinowychMarek Nowicki/Fakty TVN

Rząd twierdzi, że program działa bez problemów

Szpital św. Wojciecha to jedyny ośrodek w północno-wschodniej Polsce, który leczy w ten sposób chorych z chorobą Parkinsona. - Nie włączyliśmy żadnego nowego pacjenta, chociaż mamy kilkudziesięciu oczekujących do kwalifikacji, a 12 już zakwalifikowanych chorych. Od pół roku część z nich czeka na wezwanie od nas do szpitala po to, żebyśmy włączyli ich do tego nowoczesnego leczenia - przekazuje prof. Jarosław Sławek, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha Copernicus w Gdańsku. 

ZOBACZ TEŻ: Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Najgorzej jest w Gdańsku, ale problem jest ogólnopolski. Pomimo to Ministerstwo Zdrowia uważa, że wszystko jest w porządku. Z pisma, które dostaliśmy, wynika, że w całym kraju tak zwany Program B.90 według Ministerstwa Zdrowia jest realizowany bez problemu, co nie jest prawdą. Potwierdza to prof. Andrzej Friedman, neurolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

- Wchodzimy w głęboką politykę, a głównie chodzi o pieniądze. Tak jak już powiedziałem to dziś i wielokrotnie: jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze - komentuje prof. Friedman. 

Po prostu NFZ płaci mniej za prowadzenie programu dla osób z chorobą Parkinsona. Nie tylko w Gdańsku. - Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić? Czekamy, a informacji pozytywnych z Ministerstwa Zdrowia nie ma - mówi pan Andrzej Kropidłowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS