Roszczeniami Birgfellnera ma zająć się sąd. "Mam nadzieję, że dojdzie do ugody"

Roszczeniami Birgfellnera ma zająć się sąd. "Mam nadzieję, że dojdzie do ugody"
Roszczeniami Birgfellnera ma zająć się sąd. "Mam nadzieję, że dojdzie do ugody"
Tomasz Pupiec | Fakty w Południe
Roszczeniami Birgfellnera ma zająć się sąd. "Mam nadzieję, że dojdzie do ugody"Tomasz Pupiec | Fakty w Południe

10 września po raz pierwszy roszczeniom Geralda Birgfellnera przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu przyjrzy się sąd. Chodzi o wątek 50 tysięcy złotych, które - jak zeznał w prokuraturze biznesmen - miał wręczyć w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu. - Mam nadzieję, że dojdzie do ugody i że pan Jarosław Kaczyński zgodzi się zwrócić 50 tysięcy - mówi mecenas Roman Giertych, pełnomocnik biznesmena.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" NA TVN24GO

"Jarosław Kaczyński powiedział mi, że musi mieć jeszcze podpis księdza, który jest członkiem rady tej fundacji, ale powiedział, że zanim ten ksiądz podpisze, to trzeba mu zapłacić. Chodzi o pana Rafała Sawicza" - tak brzmi fragment zeznań Geralda Birgfellnera w prokuraturze.

Na dowód austriacki biznesmen przedstawił poświadczenie wypłaty z banku w pobliżu siedziby PiS-u.

Całe wydarzenie opisał w trakcie swojej pierwszej wizyty w prokuraturze - w zeznaniach, które składał pod rygorem odpowiedzialności karnej.

- Nasza propozycja jest taka, żeby Jarosław Kaczyński zgodził się zwrócić 50 tysięcy z odsetkami od dnia, w którym go wezwaliśmy, do dnia zapłaty - wyjaśnia mec. Roman Giertych.

Jarosław Kaczyński nie musi się osobiście stawiać w sądzie. Wyrok może zapaść w trybie nakazowym. Szef PiS do dzisiaj nie został przez prokuraturę nawet przesłuchany, choć biznesmen wprost zarzuca mu oszustwo.

"TAŚMY KACZYŃSKIEGO". FRAGMENTY NAGRANYCH ROZMÓW

Kiedy decyzja prokuratury?

Choć już pięciokrotnie przekroczono termin na wszczęcie lub odmowę wszczęcia śledztwa w tej sprawie - decyzja nie zapadła do dzisiaj.

Kiedy zapadnie? Prokuratura twierdzi, że takiego terminu wskazać nie potrafi i w najnowszym piśmie tłumaczy, że niezbędne są kolejne przesłuchania Geralda Birgfellnera.

Prokuratura w informuje, że "w dniu 20 maja 2019 r. prokurator skierował do organów śledczych Republiki Austrii tzw. Europejski Nakaz Dochodzeniowy celem uzupełniającego przesłuchania Geralda Birgfellnera na terytorium Austrii".

- Na ostatnim przesłuchaniu prokurator oświadczyła, że nie ma już więcej pytań. Skąd się wzięły nowe pytania? To jest oczywisty sposób na przedłużanie postępowania - ocenia mec. Roman Giertych.

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego nawet jeśli prokuratura śledztwa by odmówiła, taką decyzję można zaskarżyć do sądu, a ten prokuraturę do śledztwa może procesowo zmusić.

"Okazało się, że jestem najbardziej dorobionym politykiem"

Na jednym z ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" nagrań z rozmowy Kaczyńskiego z austriackim biznesmen szef PiS mówił, że "robota była robiona dla nas, to znaczy dla Srebrnej". Tymczasem w środowym wywiadzie dla radia WNET Jarosław Kaczyński od wartej ponad miliard złotych inwestycji wyraźnie się dystansuje.

- No tak. Dwie wieże. Okazało się, że jestem najbardziej dorobionym politykiem... Właściwie miliarderem. No wie pan... powiedzieć można wszystko. Można na przykład powiedzieć - co bardzo chętnie bym przyjął - że jestem wysokim, młodym, pięknym blondynem - stwierdził w Radiu WNET Kaczyński.

Choć w wcześniej Jarosław Kaczyński w oświadczeniach majątkowych o swojej działalności biznesowej milczał w tym opublikowanym we wtorek napisał tak:

"Posiadałem jednorazowo pełnomocnictwo do reprezentowania Fundacji "Instytut Lecha Kaczyńskiego" oraz pozostałych wspólników na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników Srebrna sp. z o.o. oraz wykonywania prawa głosu z wszystkich przysługujących wspólnikom udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Posiedzenie to nie odbyło się, pełnomocnictwo zostało odwołane".

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS