Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"

03.05.2023 | Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"
03.05.2023 | Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.05 | Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"Marek Nowicki | Fakty TVN

Po raz pierwszy od lat Polska przesunęła się w górę w rankingu państw, w których dostępne są nowoczesne leki innowacyjne. Eksperci nie kryją zadowolenia, ale dodają, że jeszcze daleko nam do unijnej średniej i jeśli nie zaczniemy wydawać na medycynę o wiele więcej pieniędzy niż teraz, to kłopot będziemy mieli nie tylko z rankingiem.

W Polsce łatwiej o nowoczesne leki - tak wynika z rankingu opracowanego przez firmy monitorujące rynek farmaceutyczny w Europie. Po niemal dwudziestu latach Polska w nim awansowała.

- Polska pierwszy raz od początku badania prowadzonego przez EFPIA wykonała duży skok - mówi Agnieszka Gołąbek ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych "Infarma".

- To jest super wiadomość na majówkę, że Polska przeniosła się z 25. miejsca na 21. miejsce, a więc skoczyła o cztery miejsca, jeżeli chodzi o dostępność do innowacyjnych leków - podkreśla prof. Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Jednak na tym dobre wiadomości się kończą. - Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne - ocenia prof. Marcin Czech.

Żeby osiągnąć średnią unijną, Polska powinna wydawać na leki dwa razy więcej. O tym, że finansowanie leków innowacyjnych cały czas jest u nas poniżej tej średniej przekonała się pani Elżbieta Kołodziejczyk, którą już pokazywaliśmy w marcu w "Faktach" TVN. Kobieta musiała zbierać pieniądze przez internet na lek na raka piersi dla siebie.

- Trzymajmy kciuki, że dalsze wlewy będę miała refinansowane - mówi pani Elżbieta, która lek otrzymuje w Norwegii i dalej zbiera na ostatnią dawkę.

Ograniczenia i długi czas oczekiwania

Nikt w Polsce nie liczy, ilu Polaków chorych na raka i inne choroby musi się leczyć w tak desperacki sposób, jak pani Elżbieta. Nikt nie liczy, ile osób zmarło z tego powodu, że nie dostało innowacyjnego leku tylko dlatego, że nie jest refundowany.

- 827 dni średnio czekają w Polsce pacjenci na innowacyjne leki od momentu rejestracji do momentu refundacji. I niestety mamy jeden z najwyższych wskaźników ograniczeń w tej refundacji, bo jest to aż 78 procent - informuje Agnieszka Gołąbek ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych "Infarma".

To znaczy, że 78 procent z 59 terapii jest w Polsce refundowanych tylko dla ograniczonej grupy pacjentów. Na przykład bywa, że Ministerstwo Zdrowia każe w leczeniu raka podawać nowoczesne leki nie od razu, tylko gdy chory ma drugą albo trzecią wznowę. U pani Elżbiety Kołodziejczyk guz bardzo się zmniejszył, ale tylko dlatego, że lek kupiła sobie sama i dostaje go od razu - w pierwszym rzucie.

- Trzeba walczyć dalej. Ja zakasuję rękawy, wracam do rzeczywistości i walczę dalej - mówi pani Elżbieta.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS