Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"

03.05.2023 | Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"
03.05.2023 | Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.05 | Pierwszy taki awans od lat. "Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne"Marek Nowicki | Fakty TVN

Po raz pierwszy od lat Polska przesunęła się w górę w rankingu państw, w których dostępne są nowoczesne leki innowacyjne. Eksperci nie kryją zadowolenia, ale dodają, że jeszcze daleko nam do unijnej średniej i jeśli nie zaczniemy wydawać na medycynę o wiele więcej pieniędzy niż teraz, to kłopot będziemy mieli nie tylko z rankingiem.

W Polsce łatwiej o nowoczesne leki - tak wynika z rankingu opracowanego przez firmy monitorujące rynek farmaceutyczny w Europie. Po niemal dwudziestu latach Polska w nim awansowała.

- Polska pierwszy raz od początku badania prowadzonego przez EFPIA wykonała duży skok - mówi Agnieszka Gołąbek ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych "Infarma".

- To jest super wiadomość na majówkę, że Polska przeniosła się z 25. miejsca na 21. miejsce, a więc skoczyła o cztery miejsca, jeżeli chodzi o dostępność do innowacyjnych leków - podkreśla prof. Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Jednak na tym dobre wiadomości się kończą. - Bez wyższego poziomu finansowania utrzymanie tego trendu będzie niesłychanie trudne - ocenia prof. Marcin Czech.

Żeby osiągnąć średnią unijną, Polska powinna wydawać na leki dwa razy więcej. O tym, że finansowanie leków innowacyjnych cały czas jest u nas poniżej tej średniej przekonała się pani Elżbieta Kołodziejczyk, którą już pokazywaliśmy w marcu w "Faktach" TVN. Kobieta musiała zbierać pieniądze przez internet na lek na raka piersi dla siebie.

- Trzymajmy kciuki, że dalsze wlewy będę miała refinansowane - mówi pani Elżbieta, która lek otrzymuje w Norwegii i dalej zbiera na ostatnią dawkę.

Ograniczenia i długi czas oczekiwania

Nikt w Polsce nie liczy, ilu Polaków chorych na raka i inne choroby musi się leczyć w tak desperacki sposób, jak pani Elżbieta. Nikt nie liczy, ile osób zmarło z tego powodu, że nie dostało innowacyjnego leku tylko dlatego, że nie jest refundowany.

- 827 dni średnio czekają w Polsce pacjenci na innowacyjne leki od momentu rejestracji do momentu refundacji. I niestety mamy jeden z najwyższych wskaźników ograniczeń w tej refundacji, bo jest to aż 78 procent - informuje Agnieszka Gołąbek ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych "Infarma".

To znaczy, że 78 procent z 59 terapii jest w Polsce refundowanych tylko dla ograniczonej grupy pacjentów. Na przykład bywa, że Ministerstwo Zdrowia każe w leczeniu raka podawać nowoczesne leki nie od razu, tylko gdy chory ma drugą albo trzecią wznowę. U pani Elżbiety Kołodziejczyk guz bardzo się zmniejszył, ale tylko dlatego, że lek kupiła sobie sama i dostaje go od razu - w pierwszym rzucie.

- Trzeba walczyć dalej. Ja zakasuję rękawy, wracam do rzeczywistości i walczę dalej - mówi pani Elżbieta.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS