Obywatelski projekt o in vitro czeka na opinie Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych

09
09
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
09.04 | Obywatelski projekt o in vitro czeka na opinie Biura Legislacyjnego i Biura Analiz SejmowychMaria Mikołajewska | Fakty TVN

W ubiegłym roku w Polsce urodziło się najmniej dzieci od zakończenia II wojny światowej. Wpływa na to wiele powodów, ale jednym z nich jest niepłodność. Dotykać może nawet 20 procent osób. Dla wielu par jedynym sposobem, by spełnić marzenie o dziecku, jest metoda in vitro. Dlatego do Sejmu trafił obywatelski projekt o przywrócenie jej refundacji przez państwo.

Według najnowszego raportu WHO, jedna na sześć dorosłych osób na świecie mierzy lub mierzyła się z niepłodnością. W Polsce - według danych Polskiego Towarzystwa Medycyny i Embriologii - jedna na pięć osób.

- Niepłodność to jest choroba, którą stwierdza się po 12 miesiącach nieskutecznych starań o ciążę bez korzystania z antykoncepcji - wyjaśnia Marta Górna ze Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Głównym wnioskiem raportu, który właśnie opublikowała WHO, jest to, że niepłodność nie dyskryminuje - długotrwały problem z zajściem w ciążę doskwiera ludziom na całym świecie, choć powszechniejszy jest w państwach bogatszych i rozwiniętych.

- Jedną z głównych przyczyn, wydaje mi się podstawową, jest zbyt późne rozpoczęcie starań o posiadanie dziecka - twierdzi dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa "Bocian" w Białymstoku.

W wielu przypadkach niepłodność wynika z niewłaściwej budowy lub funkcjonowania narządów, innych schorzeń czy problemów hormonalnych. Przyczyny często można leczyć, ale w większości krajów nie finansuje tego państwo.

- Diagnostyka w leczeniu niepłodności już jest niezwykle kosztowna, później kolejne metody takie jak hormonoterapia, jak inseminacja również nie są tanie - wskazuje Małgorzata Rozenek-Majdan, wiceprzewodnicząca Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "TAK dla in vitro".

Obywatelski projekt przywracający refundację

Jedną z najdroższych metod, która dla wielu jest też jedynym sposobem, by zajść w ciążę, to procedura in vitro. W latach 2013-2016 w Polsce refundowało ją państwo. Skorzystało z tego 17 tysięcy par, co doprowadziło do narodzin ponad 22 tysięcy dzieci. Po dojściu do władzy Prawo i Sprawiedliwość postawiło na naprotechnologię i przestało finansować in vitro.

Programy dofinansowania procedury in vitro dla swoich mieszkańców niektóre samorządy uruchomiły po cofnięciu państwowego finansowania. Ich przedstawiciele podkreślają, że to rozwiązanie zastępcze, które dyskryminuje mieszkańców biedniejszych gmin.

Właśnie dlatego do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy, który zakłada przywrócenie państwowego finansowania in vitro.

- Mamy nadzieję, że te blisko pół miliona głosów Polek i Polaków zostanie wzięte pod uwagę - mówi Małgorzata Rozenek-Majdan.

Obywatelski projekt ustawy od piątku czeka na opinie Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS