Strajk nauczycieli coraz bliżej. Kto zajmie się dziećmi?

27.03.2019 | Strajk nauczycieli coraz bliżej. Kto zajmie się dziećmi?
27.03.2019 | Strajk nauczycieli coraz bliżej. Kto zajmie się dziećmi?
Arleta Zalewska | Fakty TVN
27.03.2019 | Strajk nauczycieli coraz bliżej. Kto zajmie się dziećmi?Arleta Zalewska | Fakty TVN

Szkoły i przedszkola są gotowe do strajku. W niektórych dzielnicach Warszawy, Gdańska czy Krakowa, mogą strajkować wszystkie placówki. To będzie, jak mówią rodzice, jazda bez trzymanki, bo egzaminy to jedno, ale kto zajmie się dziećmi?

- Będziemy sobie radzić tak, jak możemy sobie radzić. Może trochę babcia, może opiekunka - mówi pani Urszula Eriksen, matka trzech dziewczynek.

Najstarsza córka pani Urszuli w kwietniu powinna już być po egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego.

- To jest trochę jazda bez trzymanki - mówi pani Urszula i dodaje, że dzieci pytają czy mają się uczyć, czy nie, czy egzaminy się odbędą, czy wręcz przeciwnie.

- Zostało to zrzucone na dyrektorów, żeby poradzili sobie z tą sytuacją, jaka w tej chwili jest - informuje Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 103 w Warszawie, w której aż 95 procent nauczycieli powiedziało, że chce strajku.

- Nie będę miała tylu pracowników, żeby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Proszę rodziców o zapewnienie opieki w domu - dodaje pani Danuta.

Danuta Kozakiewicz jako nauczyciel ze strajkującymi się solidaryzuje. Jako dyrektor, przez ostatnie dni próbuje kreślić plan awaryjny dla całej szkoły.

- Mając 5 osób niestrajkujących plus dyrekcja powinnam według przepisów zrobić coś, żeby egzamin jednak się odbył - opowiada pani Danuta i dodaje, że stworzone zostały już nawet komisje, które są jednak nieprzygotowane i nieprzeszkolone.

Zapewnienia pani minister

- Egzaminy w terminach wyznaczonych się na pewno odbędą - zapewnia minister Elżbieta Rafalska.

Minister rodziny zapewnienia, że rząd intensywnie pracuje nad przygotowaniem do egzaminów. - Bardzo starannie, bardzo pilnie. Za to też odpowiada i minister Zalewska i kuratorzy i samorządy - mówi Elżbieta Rafalska.

- Na dzień dzisiejszy żadnej pomocy jeszcze nie otrzymaliśmy od nikogo. Jutro mam zebranie w samorządzie - ocenia sytuację Danuta Kozakiewicz.

- Za dwa tygodnie są egzaminy. My dalej nie wiemy, jaki ministerstwo edukacji ma plan - mówi Joanna Sas-Koc, mama Kacpra.

Niezależnie od uspokajających głosów płynących z ministerstwa, dzieci do szkoły przychodzą codziennie. A tam nikt im nie chce obiecać, że egzaminy się odbędą. - Nie próbujemy nic z tym zrobić. Nie mamy wpływu. To, co możemy zrobić, to wytłumaczyć sobie, że ktoś walczy o swoje i ma racje - dodaje Joanna Sas-Koc.

Problem dla rodziców

W przedszkolach i szkołach w całym kraju dla niemal wszystkich rodziców nadchodzący strajk wiąże się z problemami.

- Rozumiem ich, że walczą o swoje, ale nie ukrywam, dla mnie będzie to duży problem - uważa pan Tomasz Kulawik.

- Mam nadzieje, że babcia będzie mogła przyjść i opiekować synem - dodaje pani Aneta, mama Olafa.

Dla rodziców hasło "strajk rusza 8 kwietnia" równa się z niepewnością.

- Jedyne co, to wolne w pracy, choć też wiadomo, że to się nie da z dnia na dzień wziąć wolne i nie wiadomo na ile - mówi pani Magdalena Dudzik, matka pięciorga dzieci.

Pani Magda może wziąć urlop wypoczynkowy albo na żądanie. Jednak to tylko rozwiązanie na dzień, dwa, ale nie na dłużej. Może też na najmłodsze dziecko wziąć zasiłek opiekuńczy. To maksymalnie 60 dni dla obojga rodziców na cały rok.

- Oboje prowadzimy działalności gospodarcze. Dla nas wzięcie urlopu wiąże się po prostu z brakiem handlu - kalkuluje pan Tomasz Kulawik.

Na pomoc samorządy

Dla dzieci i rodziców pomoc przygotowują samorządy. W Warszawie powstał już sztab kryzysowy, gdzie przygotowywany jest plan miejsc i zajęć dla uczniów.

- Szykujemy placówki kultury, placówki sportowe. Tak, żeby tam można było ewentualnie się dziećmi zaopiekować - informuje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W Białymstoku takim miejscem spotkań ma być stadion.

- Zajęcia związane z kulturą, sportem. W taki sposób, żeby zająć dzieci, by w bezpieczny sposób mogły w tej szkole przebywać - mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.

Pierwsze spotkania samorządowców z dyrektorami szkół odbędą się w czwartek.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS