Szkolą lekarzy, szukają "pacjentów symulantów"

22.09.2018 | Szkolą lekarzy, szukają "pacjentów symulantów"
22.09.2018 | Szkolą lekarzy, szukają "pacjentów symulantów"
Marek Nowicki | Fakty TVN
22.09.2018 | Szkolą lekarzy, szukają "pacjentów symulantów"Marek Nowicki | Fakty TVN

W ramach szkolenia lekarzy - rekrutacja "pacjentów". Zdrowych ludzi, którzy poudają chorych. To nie jest żart, ani happening czy film, lecz próba nauczenia studentów medycyny, że aby być prawdziwym lekarzem, trzeba być wrażliwym człowiekiem, który potrafi rozmawiać z cierpiącym.

Śląski Uniwersytet Medyczny rekrutuje pacjentów. Chodzi o to, żeby udawali chorych przed studentami medycyny. Zgłosiło się ponad stu chętnych.

- Obecnie pracuję jako instruktor nordic walking, więc muszę mieć różne podejście do różnych osób - tłumaczy Elżbieta Gębska, jedna z zainteresowanych osób. - Siedzę dość długo w takim klimacie aktorskim, gram w teatrze offowym w Sosnowcu - mówi Julia Bogunia, kolejna zainteresowana. - W tej chwili jestem na emeryturze i szukam zajęć takich, które by mnie absorbowały - uzasadnia swoją aplikację Marek Krzywiecki.

To zajęcie zaabsorbuje na pewno. Chodzi o to, żeby student medycyny nauczył się rozmawiać z pacjentem, który zgłasza mnóstwo różnych dolegliwości.

- Głównie będą to choroby przewlekłe: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, przewlekłe migotanie przedsionków, czyli takie jednostki chorobowe, które najczęściej są spotykane u lekarza rodzinnego - mówi Kinga Słabosz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Symulacja prawdziwych sytuacji

Wiedza książkowa do leczenia i ratowania życia nie wystarcza. Dlatego studenci medycyny i ratownicy medyczni uczą się nie tylko na fantomach, ale także na pacjentach symulantach.

- Urwanych rąk miałem tyle w swoim życiu, że pewnie niektórzy nie mieli tylu klusek w zupie. Jeśli do takiej osoby pojedzie medyk, który nie jest jeszcze doświadczony, a przedtem na studiach w takiej scence brał udział, gdzie jest krzyk, gdzie jest płacz, gdzie jest szarpanie się poszkodowanego, to on wie, co ma robić - tłumaczy Marcin Borkowski, Mistrz Europy w Ratownictwie Medycznym.

W medycynie pomimo ogromnego postępu technicznego cały czas najważniejszy pozostaje kontakt z człowiekiem; rozmowa, współodczuwanie.

- Wyzwaniem staje się sytuacja, kiedy trzeba przekazać jakąś trudną informację. Poinformować o chorobie, poinformować o śmierci. Tutaj okazuje się, że umiejętności medyczne studenci mają, ale jeśli chodzi o umiejętności komunikacji, to z tym bywa różnie - mówi Małgorzata Perlak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dlatego potrzebny jest casting na tych, którym trzeba udzielić pierwszej pomocy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS